העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

שיפוץ הבניין בעזרת תמא 38

שיפוץ וגם חיזוק הבניין מפני רעידות אדמה

clock-icon 1 דקות קריאה
צוות B144

לשפץ את הבניין שלכם זה תמיד מצויין, הוא מרענן את הלוק של המבנה, הופך אותו לבטוח יותר ובעיקר מעלה את מחיר הדירות במקרה שחשבתם למכור. אבל, בגלל המחיר, רוב ועדי הבית מקבלים סחרחורת מהצורך להרים שיפוץ. מדובר על ריצות אינספור מבחינת הוועד. בגלל זה אגב הבניינים הישראלים נראים מצויין מבפנים אבל לא טוב מבחוץ.

אחת השיטות לשפץ את הבניין בחינם היא תמא 38 – שיטה שבה הממשלה מתמרצת את הקבלנים לקחת עליהם את העלויות בתמורה לבניה של קומה נוספת לבניין ואתם מרוויחים דירה יפה יותר ובחינם וגם בטיחותית יותר נגד רעידות אדמה במסגרת תמא 38. בואו נעבור על כמה עקרונות של שיפוץ כללי.

א.      חשוב לכנס את כל דיירי הבניין לקראת שיפוץ – בין אם זה בתמא 38 או על חשבונכם. החלטות שמדברות על תחזוקה יתקבלו ברוב רגיל אבל נושאים שקשורים לחיזוק המבנה צריכות רוב משמעותי.

ב.      שיפוץ מלא במסגרת תמ"א 38 הוא היעיל ביותר הוא כולל הרבה מאד אלמנטים כמו צביעה של חדר המדרגות, צביעת מעקות, זיפות, גינון, ושיפוץ אלמנטים ברכוש המשותף כמו לובי, דלתות ואינטרקום.  שיפוץ מלא מתייחס לכל הרכוש המשותף: הקירות החיצוניים של הבניין, חדרי מדרגות וזיפות הגג ובעיקר – מקבלים מבנה בטיחותי מאד, וברוב הבניינים הישנים גם מעלית, תוספת גודל לדירות של עד 20 מטר ועוד. תמא 38 ממש משתלמת!

ג.       חשוב לוודא אם הקבלן רשום ויש לו רישיון ובעיקר אם יש לו ניסיון בתמא 38. יש לבדוק אילו ערבויות הוא יכול להפקיד לטיב השיפוץ, ואיזה ליווי יעניק לבניין לאחר שהשיפוץ יסתיים. חשוב שהמהנדס שילווה את הקבלן הוא בעל ניסיון בתמא 38. הקבלן אחראי לתיקון הליקויים שיתגלו לאחר תום השיפוץ – עד שנה. מומלץ לקבל מספר הצעות מחיר ממספר קבלנים – ולבחור את זה שיש לו הכי הרבה ניסיון בתמא 38.

ד.      חשוב לבדוק שלקבלן יש ערבויות מתאימות למקרה והוא נתקע בלי כסף. רצוי לקחת חברה גדולה שיש בה הרבה קבלנים ככה שאם אחד נקלע לקשיים השני ימלא את מקומו.

אם מדובר בשיפוץ תמא 38 – הקבלן אמור לקבל תמריצים מהממשלה. אם מדובר בשיפוץ על חשבונכם – האגודה לתרבות הדיור מסייעת בשיפוצים על פי גודל הבניין. למשל בניין משנות ה-70 מקבלים כ-1000 שקל לדירה. בכל מקרה תמא 38 זה בהחלט הכי משתלם מכל הבחינות, וגם הכי זול.

search