העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

רפואה משלימה על בסיס הרמוניה

הרפואה הסינית היא תחום רחב ברפואה המשלימה, והיא מבוססת על ההנחה בצורך בהרמוניה

clock-icon 1 דקות קריאה
צוות B144

קיים ויכוח גדול בשאלה האם רפואה חלופית, כלומר אלטרנטיבית - או רפואה משלימה – יעילה או שלא. בלי להכנס לוויכוח הזה, הנה כמה מילים על תחומים שונים ברפואה משלימה ורפואה חלופית, ובעיקר ברפואה סינית.

הרפואה הסינית מבוססת על ההנחה בדבר הצורך בהרמוניה: האדם הוא חלק מהטבע, הוא חייב לחיות בהרמוניה איתו, ולשם כך הוא חייב להיות בהרמוניה עם עצמו. על הבסיס הזה התפתחו מספר אסכולות ברפואה הסינית ומספר שיטות טיפול. במאמר זה נציג את העיקריות שבהן, שמהוות גם חלק עיקרי ברפואה המשלימה בכלל. בנוסף להן ישנן שיטות רפואה משלימה בצמחי מרפא ושיטות נוספות שמקורן במערב, כולל הומיאופתיה, נטורופתיה, אירידיולוגיה ועוד.

שיטות טיפול ברפואה המשלימה הסינית

  • דיקור: לאורך הגוף, מאמינים הסינים, ישנם קווים מוליכי אנרגיה שנקראים מרידיאנים. ברפואה הסינית חשובה מאד זרימת האנרגיה לאורך המרידיאנים, ובמידה והם נחסמים יש לשחרר את החסימה. הדיקור הסיני – אקופונקטורה – תפקידו לשחרר את הזרימה בגוף. זה נעשה על ידי דקירת נקודות המרידיאנים במחטים דקיקות, סיבוב או חימום שלהן. בשאלת היעילות של הדיקור הסיני, שווה לציין שמחקרים שונים שנעשו הראו שדיקור אכן משחרר לגוף הורמונים מרגיעים. בסין משתמשים לא מעט בדיקור כדי לשכך כאבים, ואפילו בזמן ניתוח, אם רוצים לבצע אותו ללא הרדמה.
  • טווינא (טווינה): שיטה זו משלבת כמה וכמה טכניקות, כולל עיסוי, לחיצות וגם התעמלות. אופן הטיפול ומשכו משתנה בהתאם למטופל וצרכיו. רצוי לדעת שקיימים טיפולי טווינה לילדים: הסינים מאמינים שישנן נקודות דיקור (או לחיצה) לאורך המרידיאנים שהרגישות שלהן נחלשת עם ההתבגרות. שימוש בהן בגיל הילדות כל עוד הן רגישות, מביא לכן לתגובות יעילות.
  • טאי צ'י וצ'יגונג: הטאי צ'י היא שיטת התעמלות מיוחדת שהתפתחה מתורת לחימה סינית. הטאי צ'י והצ'יגונג מבוצעים בצורה עצמאית או בקבוצה, בליווי מדריך. זו שיטה מקובלת להקלה על כאבי גב אך מטרתן העיקרית היא שמירה על גמישות הגוף, יציבה נכונה ובריאות כללית, בהתאם לתפיסת הרפואה הסינית בכלל.
  • ג'ין-שין-דו אקופרסורה: שיטה זו מזכירה במעט את השיאצו והדיקור, אך במקום דקירה במחטים דקות לאורך המרידאנים, נוקט המטפל באקופרוסורה בלחץ על נקודות אלה. טיפול זה מתאים מאוד לילדים, אך גם למבוגרים וקשישים. בתוך סוג הטיפול הזה מכניסים את שיטות הטיפול האנרגטיות השונות, כמו רייקי והילינג.
  • שיטות עיסוי שונות: אלה לא מוגבלות רק לרפואה הסינית. אנחנו מכירים עיסוי שבדי, תאלנדי ועיסויים אחרים. רפלקסולוגיה ושיאצו, כמו גם טווינה, הן כולן שיטות שמשלבות גם עיסוי, עם דגשים כאלה ואחרים.

לסיום, דעו שקיים פסק דין שחייב את המוסד לביטוח לאומי לבדוק זכאות לקבלת טיפולי רפואה משלימה בהתאם לנסיבות הפרטיות של מי שפונה אליו. כדאי לדעת את זה, אם אתם שוקלים טיפול ברפואה אלטרנטיבית, רפואה חלופית, סינית או משלימה.

מאמר זה נועד למידע כללי ואינו תחליף לייעוץ מקצועי ולא יכול להוות תחליף לייעוץ כזה. יש לפנות להתייעצות מקצועית בכל מקרה.

search