העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מדריך רפואה משלימה

רפואה משלימה - מהודו ועד כוש.

clock-icon 1 דקות קריאה
צוות B144

מדריך רפואה משלימההמונח רפואה משלימה מתייחס אל סוגי הרפואה האלטרנטיבית השונים כמשלימים לרפואה הקונבנציונלית, זוהי התפיסה המערבית שמסתכלת על סוגי הטיפול הללו כאלטרנטיבה למרות שבמדינות המזרח הרחוק הרפואה המשלימה היא שיטת הטיפול העיקרית.


רפואה משלימה - מהודו ועד כוש.בישראל הטיפולים הכלולים בסוג המכונה "רפואה משלימה" הם טיפולים רפואיים שאינם מגובים במחקר מדעי. הרפואה המשלימה כוללת בעיקר סוגי רפואה שמקורם ברפואה ההודית וברפואה הסינית וחלקם הקטן שייך לרפואה שמקורה בדרום אמריקה ובאירופה.
קופות החולים בארץ מציעות למטופליהן בין השאר גם טיפולים שונים מעולם הרפואה המשלימה, אך רבים מעדיפים ללכת למטפלים פרטיים בשל הניסיון והיחס האישי שהם מעניקים למטופליהם.

ישנם סוגים שונים של טיפולים הנחשבים לרפואה משלימה, להלן כמה מהמרכזיים שבהם:

דיקור סיני (אוקופונטורה) – זהו טיפול המבוסס על דקירת המטופל בעזרת מחטים דקיקות בנקודות דיקור הנבחרות על-פי אבחון שנעשה קודם לכן לחולה ועל פי תורת הרפואה הסינית הטוענת כי לכל נקודה כזו קשר מהותי אל זרימת האנרגיה בגוף. הדיקור נחשב כמשפיע על הכאב שמרגיש המטופל, מרפא מחלות ומשפר את  תחושותיו של המטופל.

רפלקסולוגיה – זוהי שיטת טיפול בה המטפל מפעיל לחץ על נקודות ברגליו ובתנוכי האוזן של המטופל כדי להשפיע על איברים בגופו, המשתקפים על פי שיטה זו, בנקודות ובאזורים השונים בכף הרגל. ברפלקסולוגיה גם האבחון נעשה, בין השאר, על-ידי קריאה במבנה ובמצב כף הרגל.

רייקי – רייקי היא שיטת טיפול המבוססת על מגע ועל העברת אנרגיה אוניברסאלית מרפאת על ידי המטפל, המשמש כמעין צינור, אל המטופל דרך אזורים מסוימים בגופו.

הנטורופתיה – זוהי שיטת טיפול המתבססת על תזונה, תוספי תזונה ופעילות גופנית. שיטה זו משלבת רפואה קונבנציונלית ורפואה אלטרנטיבית מתוך אמונה שהגוף מסוגל להתגבר על מחלות ומכאובים על ידי זיהוי הכשלים והחסמים העומדים בדרכו וריפויים.

שיאצו – שיאצו הוא טיפול אלטרנטיבי במגע הדומה לדיקור בכך שהוא מבוסס על נקודות לחץ וערוצי אנרגיה אולם בשיאצו מפעילים על הנקודות האלו לחץ במגע ולא דיקור. בעזרת השיאצו מאמינים כי ניתן להשפיע על בעיות רגשיות וכן על בעיות רפואיות פנימיות וחיצוניות.

הומיאופתיה - זוהי שיטת טיפול אלטרנטיבית המבוססת על עקרון דילול החומר המרפא בתוך מים או אלכוהול ואמונה שלמרות הדילול התרופה, המכונה "רמדי", שומרת על תכונותיו של החומר ואמורה להשפיע על המטופל ולסייע לו בריפוי תחלואים מסוגים שונים.

לסיכום, יעילותם של טיפולים אלטרנטיביים מסוגים שונים לא תמיד מוכחת באמצעים מדעים אבל יש בארץ מטפלים טובים רבים העוסקים בתחומים שונים ולימודי רפואה משלימה הפכו להיות מאד פופולאריים.

מטופלים רבים שהתנסו בשיטות אלו ומעידים על ההשפעות החיוביות והמועילות של הטיפולים השונים.
 

search