העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

רפואת שיניים לקבוצות סיכון

טיפול שיניים יכול להיות עניין פשוט וקל, אבל מי שנמצאים בטיפולים שונים כמו כימותרפיה, או מי שנמצאות בהיריון, חשוב שיכירו וידעו את ההשלכות והסיכונים הטמונים בטיפולי שיניים שונים.

clock-icon 1 דקות קריאה
צוות B144
רופאת שיניים מקבלת לטיפול אישה בהריון

סתימת חורים או עקירות שיניים יכולים להיות ולהיראות כמו טיפולי שיניים פשוטים וקלים, ולרוב הם באמת כאלה. אלא שבמצבים מסוימים, כל פרוצדורה כזו עלולה לגרום סבל מיותר או לסכן סיכון אמיתי את החולה או, במקרה של היריון, את העובר. הנה כמה דברים שכדאי לדעת, אם אתם נמצאים במצבים מסוימים.

טיפולי שיניים בהיריון

קיימות כמה סיבות שבגללן טיפולי שיניים בהריון שונים מטיפולי שיניים במצבים רגילים. בינהן אפשר למנות את הבאות:

  • רגישות
    העובר רגיש מאוד, בעיקר בטרימסטר הראשון של ההריון, אבל גם לאחריו. בראש ובראשונה מדובר ברגישות לחומרי הרדמה וכן ברגישות רבה מאוד לקרינה מסוגים שונים, כולל קרני רנטגן. כיום אפשר לבצע טיפולי שיניים בלייזר ולהקטין את הכאב ואת הצורך בהרדמה. במקרה הצורך החריג, ניתן לבצע צילום רנטגן דיגיטלי של השיניים, שדורש הרבה פחות קרינה.
    אגב, במקרים רבים נהוג להשתמש בגז צחוק בעת טיפולי שיניים, במיוחד כדי להקטין חרדות ולטשטש כאב. מחקרים שונים מראים שאין להשתמש בגז צחוק בטרימסטר הראשון של ההריון, ורצוי מאוד להתייעץ לשם כך עם הרופא המטפל.
  • הורמונים
    בעקבות השינויים ההורמונליים שהגוף חווה ועובר במהלך ההריון, בהשתלות, כתרים, וטיפולי חניכיים אחרים, החניכיים עלולות להתנפח הרבה מעבר לרגיל כתוצאה מעליה בכמות הדם שמוזרם אליהן. דבר זה יקשה על הרופא להתאים לפציינטית כתר קבוע או לטפל לה בחניכיים כמו שצריך במהלך ההריון. לכן, יש הממליצים לדחות טיפולים אלו עד לאחר הלידה.

 

כלים דנטליים לצד מודל שיניים

בחרו רופא שיניים מומלץ והתקשרו לייעוץ עוד היום

 

טיפולי שיניים במהלך טיפול כימותרפי

רוב הסובלים ממחלת הסרטן, ומקבלים הקרנות או טיפולים אחרים לריפוי המחלה, יעדיפו אולי לדחות טיפולי שיניים מסוימים לתקופת ההחלמה שלהם או אף לאחריה. הגוף כואב ולמי יש ראש לעקירת שן, במיוחד אם ההקרנות הן באזור הראש והצוואר?

באופן עקרוני עדיף אכן לא לבצע עקירות שיניים או טיפולים קשים אחרים בתקופת הקרנות לאזור הראש והצוואר. מנגד, במצבים מסוימים, רופאים רבים ממליצים לא לדחות את טיפולי השיניים, דווקא בגלל המחלה: עם הזמן, הסיכון לסיבוכים עלול לעלות, מצב הרוח והמצב הגופני של החולה – בעקבות הטיפולים – יורד ולכן הנטיה לדחות את הטיפולים אינה נכונה.

אם אתם זקוקים לטיפולי שיניים במצב כזה, רצוי לפנות למרפאת שיניים בבית החולים בו אתם מטופלים ולבצע את הטיפול שם, לאחר התייעצות עם מומחי פה ולסת. ובנימה של עצה אפשר לומר, שאם אתם מתחילים טיפולים כמותרפיים והקרנות, חשוב שתדאגו לבצע סקר ובדיקה של השיניים לפני תחילת הטיפולים במחלת הסרטן, ותבצעו את טיפולי השיניים לפני ההקרנות.

קבוצות סיכון נוספות

קיימות אוכלוסיות נוספות שלהן כדאי להתייעץ עם רופאי שיניים או רופאים מומחים אחרים בתחום רפואת השיניים, לפני ביצוע טיפולי שיניים: חולי סוכרת, חולי לב ומי שוסבלים ממצבים כרוניים אחרים חייבים ליידע את הצוות המטפל במצבם.

 

מאמר זה נכתב על מנת לתת מידע כללי בלבד בנושא ואינו מהווה תחליף להתיעצות עם רופא או בעל מקצוע אחר בתחום.

search
ממוצע דירוגים: 4 מתוך 5, כמות מדרגים:1