העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

סוגי התמחויות ברפואת שיניים

במדריך זה תוכלו ללמוד על סוגי ההתמחויות הקיימים ברפואת שיניים, כדי תוכלו לקבל מוסג לאיזה מומחה שיניים אתם זקוקים בדיוק.

clock-icon 1 דקות קריאה
צוות B144

חוקרים במוסד אקדמי להוראת רפואת שיניים בארצות הברית הצליחו להגיע לפריצת דרך משמעותית בייצור שיניים חדשות באמצעות שימוש בתאי גזע. השאיפה היא שבעתיד נוכל "לגדל" שינים חלופיות במקום להשתמש בשתלים יקרים. אם מחקר זה יצליח, מדובר על שיפור אדיר בתחום רפואת השיניים. בין אם מדובר בהשתלת שן ובין אם מדובר בסתימה - השאיפה הבסיסית של כל אחד ואחת מאיתנו היא שנידרש למינימום טיפולי שיניים לא נעימים ולא יקרים.

רפואת שיניים היא למעשה תחום מקיף ומגוון מאוד, על מנת לקבל את הטיפול הטוב והמתאים ביותר כדאי להכיר את סוגי ההתמחויות ברפואת שיניים.

מדריך לסוגי התמחויות ברפואת שיניים

רפואת הפה: זו התמחות ברפואת שיניים הכוללת מחלות בחלל הפה עצמו וטיפול בחולים ברמת סיכון גבוהה. ההתמחות נוגעת גם למחלות ומצבים שאינם קשורים באופן ישיר לשיניים עצמן – כולל הרפס, סרטן, פטריות, בעיות בריריות הפה, בעיות בבלוטות הרוק וכן הלאה. מומחים אלו הם שיטפלו בחולים במחלות קשות אחרות שסובלים מבעיות שיניים בעקבותיהן, למשל סוכרת, סרטן, כמו גם מחלות נוספות שבהן טיפול שיניים מציב את המטופל בסיכון מוגבר.

פדודונטיה: זו התמחות רפואת שיניים שמהותה טיפולי שיניים בילדים, המשמעות היא עיסוק נרחב בתחלופת השיניים, בעיות בשיני חלב וכדומה. רופאי שיניים לילדים מקבלים הכשרה גם בשימוש בגז צחוק ופתרונות הרגעה אחרים מלבד זריקות ההרדמה המוכרות לנו.

אורתודנטיה: רבים מאיתנו ביקרו אצל מומחי רפואת שיניים אלו המתמחים בבעיות מבניות בשיניים ובעיקר בסגירה של הלסתות. אורתודנטים לא עוסקים כלל בנושאים כגון חורים בשיניים והיגיינת הפה אלא רק בבעיות מבניות למיניהן ותיקונן בעזרת מכשור רפואי מתאים (גשר, פלטה וכדומה) או אפילו בהתערבות כירורגית.

אנדודונטיה: אלו רופאי שיניים מומחים בשורש השן ובמחלות שונות הקשורות לשורשי השיניים והלסת. הם מתמחים בטיפולי שורש מורכבים וקשים, תעלות שורש בעייתיות, הליכים פולשניים להוצאת גוף זר מתעלות השורש וטיפולי חבלה כגון שיניים שנדחפו לתוך החניכיים עקב תאונות שונות.

שיקום הפה: רופאי שיניים המתמחים בשיקום הפה יכולים לבצע טיפולים שגרתיים יחסית של סתימות ועד טיפולים מורכבים יותר. התמחות זו קשורה לתפקוד התקין של השיניים והלסתות, רופאי שיניים אלו מבצעים גם התקנת כתרים, התאמת שיניים תותבות, השתלות שיניים וכן הלאה.

כירורגיה / ניתוחי שיניים: זוהי התמחות חשוב מאוד העוסקת בניתוחים שונים בלסתות, בחלל הפה ובשיניים. כירורג רפואת שיניים מבצע שורה ארוכה של הליכים ולמעשה בתוך תחום זה ישנם תתי תחומים נוספים. רופאי שיניים אלו מבצעים בין השאר גם ניתוחים לפיתרון בעיות באזור הראש והצוואר.

פריודונטיה: תחום התמחות הרלבנטי לחניכיים – בריאותן, שיקומן, ביצוע ניתוחים בהן וכיוצא באלו. רופאי שיניים אלו מתמחים גם בהיגיינת הפה ותחזוקת רקמות הלסת בצורה טובה.


למרות שרובנו הולכים לרופא שיניים לבדיקות שגרתיות או לטיפולים שונים ולא ממש חושבים על תחומי התמחות – בפועל זהו עולם ומלואו המורכב משלל טיפולים והתמחויות. יש טיפולים שרק לבעלי התמחות מסוימת מותר לבצע ופעמים רבות רצוי ללכת למומחה בתחום מסוים לקבלת התוצאות הטובות ביותר.

search