העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

נעים להכיר - רואה חשבון

דו"ח שנתי? חושבים לפתוח עסק עצמאי? אולי לנסח הצהרת הון? אתם כנראה זקוקים לשירותיהם של רואי החשבון

צוות B144
clock-icon 1 דקות קריאה

הגיע מועד הדו"ח השנתי? חושבים להקים חברה חדשה או להכנס לשותפות? עליכם לבצע הצהרת הון? דרוש לכם אם כך רואה חשבון.

תפקידו של רואה החשבון

רואה החשבון מייצג את הנישום – בין אם מדובר ביחיד, התאגדות או חברה – בפני רשויות המס השונות, ובחתימתו על המאזן הוא מאשר למעשה את דיווחי הנישום, כגוף בלתי תלוי. חתימה על דו"ח שאינו אמת יכולה לעלות לרואה החשבון ברשיון העיסוק שלו.

רואה החשבון: יותר ממבקר דו"חות

בחברות רבות בהן יש צורך בחשב, שוכרים למטרה זו רואה חשבון. אין לכך חובה חוקית – גם מנהל חשבונות יכול להיות חשב – אבל ככל שעולה גודל החברה ועולה הצורך בראייה רחבה יותר, ישנם צרכים שונים שרצוי שרואי חשבון ימלאו. אלה כוללים חישובי מס מורכבים, תכנון עתידי, היבטים כלכליים והשקעות וכד'. בנוסף, רואי חשבון – בגלל המחויבות החוקית שלהם למקצוע – יכולים לשמש כמבקרי פנים בחברות שונות. במקרים אחרים הם משמשים גם כבקרי הגרלות, תחרויות או מבצעים שונים, כנאמני הציבור. בנוסף, משרד או רואה חשבון עצמאי יכולים לשמש כנאמנים בקרן השקעות, ממש כמו עורכי דין.

משרדי ראיית חשבון – מגדול עד קטן

בארץ, כמו בכל העולם, קיימים משרדי ראיית חשבון בגדלים שונים. ממשרדים שמעסיקים מאות רואי חשבון ועד משרדים של רואה חשבון יחיד או שניים. ברוב המקרים, מי שיש לו חברה קטנה או שהוא עצמאי, יעבוד מול משרד קטן לראיית חשבון, בעוד שחברות ציבוריות וארגונים גדולים יעבדו מול משרדי רואי חשבון גדולים, או לפחות בינוניים.

משרדי ראיית חשבון גדולים

רואי חשבון אלה יעסקו לא פחות בייעוץ, משאר בביקורת וחתימה על ספרים. הם יבצעו ביקורת של חברות ציבוריות שנסחרות בבורסה, יעניקו ייעוץ מס וניהול סיכונים וכן יבצעו ביקורת פנים. משרדים גדולים של רואי חשבון הם אנשי סוד של מנהלים רבים. כך הם הפכו בשנים האחרונות גם ליועצים בתחומים של רכישות ומיזוגים ומשמשים לרבים כמתווכים בהשקעות בין חברות.

משרדי ראיית חשבון בינוניים וקטנים

כמו אצל עורכי דין, משרדים אלה יעסיקו מספר מצומצם של רואי חשבון, מתמחים ואפילו סטודנטים, ויעבדו מול חברות פרטיות קטנות או יחידים. היקף הייעוץ הכלכלי שלהם וייעוץ המס יהיה קטן יותר, ולעיתים הם אף יפנו את הלקוחות שלהם ליועצי מס, במקום לתת ייעוץ במקומות בהם הם לא מבינים.

search