העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

איך לבחור קייטנת קיץ טובה לילדים?

הקיץ תכף כאן! אם עדיין לא עשיתם אז זה, הרי שאתם בדקה ה- 90: קבלו כאן טיפים לבחירת קייטנה מתאימה לילדיכם, וצאו לחפש "סידור" לחופש הגדול שיתאים לו או לה ולכיס שלכם

clock-icon 2 דקות קריאה
צוות B144
פעילות בקייטנה

אחד הפתרונות הפופולריים ביותר בישראל לתקופת החופש הגדול, היא קייטנת קיץ: מסגרת שמאפשרת להורים עובדים להמשיך לעבוד במשך הקיץ, גם אם היא לא מכסה את כל החופש, או אפילו חודש מתוכו. 
חלק גדול מקייטנות הקיץ פועלות בשני מחזורים בני חודש או שלושה שבועות, וברוב המקרים הן סובבות סביב נושא מסוים או תחום עניין כלשהו, שמאפשר לילד למצוא בה עניין קבוע ומתמשך. 

 

ביטוח, בטיחות ואישורים

הכלל הראשון בבחירת קייטנה לקיץ הוא לוודא שהקייטנה עומדת בדרישות משרד החינוך. 
הדרישות האלה מפורטות מאוד (ניתן לקרוא אותן באתר משרד החינוך) ונועדו לשמור על בטיחות הילדים ועל בריאותם. בין השאר, משרד החינוך מחייב את בעלי הקייטנה להחזיק מספר נאות של מדריכים (עוד על זה בהמשך), לעבור הכשרות והשתלמויות שונות, להקפיד בנושאי בטיחות, תזונה וערבה ראשונה וכו'.
בדקו אם לקייטנה שאליה אתם חושבים לשלוח את הילד או הילדה שלכם יש אישור מתאים של משרד החינוך ומה כולל הביטוח של הקייטנה. 
חשוב לדעת שיש לתלמידים ביטוח תאונות אישיות בכל ימות השנה ובכל מקום, בין אם התאונה קשורה לפעילות המוסד החינוכי ובין אם לא. עם זאת, יש מצבים בהם נדרשת תוספת ביטוח.

 

צוות אבטחה

שימו לב כמה מאבטחים יש בקייטנה, ואיפה הם נמצאים בפועל. 
בחוק כתוב שיש להעסיק מאבטח אחד על כל 100 ילדים או יותר, אבל הסעיף הזה לא תמיד מקוים. בררו עם מנהלי הקייטנה מה קורה בפועל בשעות הפעילות, מה קורה כשהילדים יוצאים לפעילות מחוץ לקייטנה וכו'.

 

צוות המדריכים

עם כל היתרונות שיש לרישיון של משרד החינוך, זכרו שהוא מחייב להחזיק מדריך בן למעלה מ- 18 רק אם בקייטנה יש יותר מ- 50 ילדים. זה נשמע לכם מועט או לא סביר, נכון?
אתם לא לבד, וברוב הקייטנות מעסיקים יותר מדריכים בוגרים: ברוב המקרים תמצאו מדריך על כל 15 – 20 ילדים, גם אם רוב המדריכים יהיו בני 14 – 17, כלומר תלמידי תיכון בחופשת קיץ, בעצמם. 

 

פעילות טבע בקייטנה

 

מה מספר הילדים בקייטנה?

לכאורה, ככל שהקייטנה איכותית יותר, מספר הילדים צריך להיות לרוב קטן יותר, אבל זה לא עצם העניין: יכולה להיות קייטנה גדולה מאוד, שעדיין תהיה איכותית. 
מה שחשוב הוא, שקבוצת הילדים תהיה קטנה: שיהיה מדריך או מדריכה על מספר קטן של ילדים, כך שהוא יהיה קשוב למה שקורה בקבוצה שלו. 

 

מה עושים, מתי ואיפה?

במילים אחרות: אילו פעילויות לילדים כלולות בתוכנית העבודה של הקייטנה, ומהי התוכנית הזו?
מה עושים הילדים במשך היום, איפה הם נמצאים ולאן הם יוצאים? 
חפשו את השעות ה"מתות", ואת החלונות הגדולים שמוגדרים לפעמים בתור "בילוי בבריכה" או "פעילות חופשית". הזמנים האלה הם למעשה זמנים שבהם הילדים הם כל אחד לעצמו. יש מי שפעילויות כאלה מתאימות להם, ויש מי שלא – אתם מכירים את הילד שלכם בצורה הטובה ביותר. 

 

קייטנה בדגש כזה או אחר

יש כל מיני קייטנות בשוק: מקייטנת מחשבים, דרך קייטנת שח ועד ג'ודו וספורט או סיורים רגליים וניווט.
כל סוג קייטנה מתאים כמובן לילדים בעלי אופי שונה ועניין שונה ושוב – אתם מכירים את הילדים שלכם. 
מצד שני, אי אפשר לעסוק כל היום רק במחשבים או להיות ימים שלמים בים, גם אם הקייטנה מוגדרת כקייטנת גלישת גלים. 
בדקו מהן הפעילויות הנוספות, שיגוונו את היום או את השבוע עבור הילד שלכם. חשוב שהפעילות תהיה מגוונת ככל האפשר, ושהילדים ייחשפו למספר רב של נושאים. 

 

עלויות, ארוחות, הסעות ותנאי שרות

לסיום, כמה שאלות פרקטיות, שנראות קטנות, אבל הן לא:

  • כמה עולה התענוג ומהם תנאי התשלום?
  • לכמה ימים, ולכמה שעות בכל יום?
  • מה קורה עם דמי ההרשמה? מה גובהם והאם הם מוחזרים במקרה של ביטול?
  • אם מוגשות ארוחות במשך היום – מה נכלל בארוחה? (בדקו את נושא הכשרות, אם הוא חשוב לכם).
  • האם יש הסעה שכלולה במחיר? מתי היא יוצאת ועד כמה ארוך הסבב? מתי מוחזרים הילדים הביתה ולאן?

מחפשים קייטנה לילדכם? היכנסו לרשימת חברות המפעילות קייטנות לילדים לכל הגילאים, בחרו על סמך מיקום והמלצות ורישמו אעת הילדים שלכם.
 

search