העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

איך בוחרים קייטנה לילדים? הכנסו ובחרו

מתלבטים לאן לשלוח הקיץ את הילדים ? קייטנה היא עדיין הפתרון הטוב ביותר - אם כי לא תמיד הזול ביותר לשבועות של החום הגדול. אבל איך בוחרים קייטנה נכונה ?

clock-icon 1 דקות קריאה
מתלבטים לאן לשלוח הקיץ את הילדים?  קייטנה היא עדיין הפתרון הטוב ביותר – אם כי לא תמיד הזול ביותר – לשבועות של החום הגדול.
אבל איך בוחרים קייטנה נכונה?
עם בוא הקיץ בחודשים יולי ואוגוסט, נעלמים פתאום החברים, הסבאים והדודים. אנחנו, ההורים, נשארים לבד במערכה מול הילדים, משחקי המחשב והטלוויזיה. מי שלא רוצה שהילדים שלו ירבצו מול מסכים וצגים או סתם יריבו ביניהם כדי להעביר את הזמן, מחפש בדרך כלל קייטנה. 
פעילויות מול מחיר
קייטנה אמורה לספק לילד לא רק שירות של בייביסיטינג מתוחכם, אלא גם מסגרת חינוכית ומפעילה, שתתרום לילד ותעשיר אותו במידת האפשר. מסיבה זו, הדבר שאולי הכי חשוב להורים הוא שפע של פעילויות וחוגים, העשרות שונות וסדנאות, שממלאות את הזמן בקייטנה. הצרה היא שהפעילויות האלה הן יחסית יקרות, ולכן מפעילי הקייטנות משתדלים לצמצם אותן ככל היותר, כדי לשמור על מסגרת מחיר אטרקטיבית, או לפחות סבירה. הקסם הוא למצוא את האיזון בין קייטנה שיש בה הרבה פעילויות (יום בריכה הוא לא פעילות; יום טיול הוא בהחלט פעילות) והמחיר שלה הוא עדיין סביר. בעניין ה"סביר" רצוי תמיד לבדוק שאין פעילויות אקסטרא, טיולים לא משולמים או חומרים שמסופקים רק תמורת תוספת תשלום. מסגרת הקייטנה עלולה להיות מלחיצה לילדים ולכן חשוב שלא יישארו מחוץ לפעילויות שונות בגלל נושא של תוספת תשלום למפעילי הקייטנה.
תקנים לקייטנה
מעבר לשאלת אישורי הפעילות, הביטוחים השונים וההסכמים שביניכם כלקוחות הקייטנה והמפעילים, שאלה נוספת וחשובה היא דמות המדריכים: מי הם אלה שמלווים את קבוצות הילדים, מה הגיל שלהם ומה ההכשרה שלהם. כדי לקבל אישור של משרד החינוך יש לעמוד בתקנים מסוימים, ובתוכם גם נושא המדריכים. חשוב שאלה לא יהיו צעירים מדי ורצוי שהם יהיו בעלי נסיון. 
רמזנו לכך שמסגרת הקייטנה עלולה להיות מלחיצה: הדבר הזה נכון בעיקר בימים הראשונים של הקייטנה שממילא היא לא מכסה את כל ימי החופש – ולכן חשוב שהילד או הילדה יהיו מוכנים לכך שיפגשו ילדים חדשים. בהקשר הזה, מדריכי קייטנה טובים ידעו לחבר בין הילדים ולהקל עליהם את הקליטה במסגרת החדשה. זאת במיוחד אם מדובר בקבוצות שבהן ישנן כבר קבוצות ילדים (שהגיעו מאותה כיתה או בית ספר, למשל). 
לסיום, שתי נקודות קטנות: 
1. ישנם לא מעט גופים וארגונים – ציבוריים ופרטיים – שמציעים קייטנות במסגרות שונות. בידקו גם את המסגרות הציבוריות ולא רק בגלל המחיר, אלא גם בגלל התקנים והתוכן. 
2. אל תשכחו את כל נושא ההסעות לקייטנה – מי מבצע, מתי יוצאים וחוזרים וכד' ואיפה מורידים את הילד(!)
טיפים נוספים – חשובים במיוחד בהקשר של חוזים והסכמים מול מפעילי הקייטנות השונות תוכלו למצוא כאן – בהמלצות לבחירת קייטנות של ארגון אמון הציבור