כל הדרכים למנוע פיגמנטציה

כתמי פיגמנטציה נגרמים כתוצאה מהצטברות של חומר שנקרא מלנין בעור. הבעיה יכולה להיגרם מחשיפה לשמש – או קרינת לייזר, מפעילות הורמונאלית בזמן הריון, ועוד. איך נמנעים מפיגמנטציה? איך מטפלים בה?

דבר ראשון – קרם הגנה

צמצום חשיפה לשמש הוא קו ההגנה הטוב ביותר. מריחת קרם הגנה – SPF25 או גבוה יותר – חשוב מאוד. 

במיוחד – אבל לא רק - אם העור שלכם בהיר או רגיש, המומחים ממליצים על שימוש בקרם הגנה לאורך כל ימות השנה. 

לפני שאתם פונים לתכשירים להבהרת עור או טיפולים, נסו למרוח קרם הגנה לתקופה מסוימת ונסו לראות את ההשפעה על העור שלכם. 
 

דבר שני – התייעצות עם רופא עור

יש לא מעט תכשירים וחומרים למריחה ותהליכי פילינג שניתן לעבור, אבל חשוב מאוד להתייעץ עם רופא עור בכל הקשור בצבע העור ובכתמי עור, אם יש לכם. זיהוי נכון של הכתמים ומצב העור הוא דבר חיוני ביותר.

דבר שלישי – טיפולים מקומיים

טיפולים מקומיים בחומר שנקרא הידרוקינון הם טיפולים מקובלים מאוד. המשחות והקרמים השונים שמכילים עד 2% הידרוקינון נחשבים תכשירים קוסמטיים. נוסף עליהם יש תכשירים שמכילים 4% מהחומר, שניתנים על ידי רופאים בלבד – על פי מרשם. 

מעבר לחומר הזה, ישנם חומרים כמו חומצה אזלאית, חומצה רטינואית (טרטינואין; retin-A) שנמצא שהם יעילים כמו הידרוקינון, ולעיתים אפילו עם פחות גירוי לעור. 
עוד תוכלו למצוא תכשירים שמכילים חומצה קוג'ית – תוצר לוואי של ייצור הסאקה היפני – בשילוב חומרים אחרים כמו הידרוקינון או רטין A. החומצה הקוג'ית פחות מקובלת היום בשימוש, לא מעט בגלל סיבוכים שלהם היא גורמת. 
חומצות אלפא-הידרוקסי: חומצה לקטית וחומצה גליקולית, שתי מולקולות קטנות יחסית, שחודרות דרך השכבה העליונה של העור, יכולות לזרז את יצירת עור חדש וגם לעכב יצירה של מלנין. זירוז היצירה של עור חדש מביא אותנו לנושא הפילינג, שהוא השלב הטיפולי הבא. 
 

פילינג

כאן כבר לא מדובר על מניעת פיגמנטציה, אלא על טיפול בכתמי עור. בנוסף, אנחנו מדברים על כתמים שנמצאים עמוק יחסית ואינם שטחיים. כתמים אלה לא יגיבו לתכשירים שיימרחו על העור, אלא אם כן – אולי – ריכוז החומר הפעיל שבהם יהיה גבוה. 

  • קיימים תכשירים שונים שניתן לבצע בעזרתם פילינג כימי, אבל הם מיועדים לשימוש רפואי. 
  • בנוסף על תכשירים אלה, ניתן לבצע פילינג או "שיוף" בלייזר. השיוף בלייזר והפילינג בלייזר – אותו דבר – מבוצעים על ידי רופא בלבד, בדרך כלל בשילוב תכשירים כמו אלה שפרטנו למעלה. 
התוצאות יכולות להיות טובות, אבל תלויות בגורמים שונים ולא תמיד קבועות. 
 
 

לאיתור רופא עור או פלסטיקאי, הכנסו למדריך העסקים של b144 וקבלו יעוץ מקצועי ואמין. 

הצטרפו לניוזלטר שלנו והישארו מעודכנים

מאשר/ת לקבל הצעות, מיילים ועדכונים מאתר b144