העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

קונדיטוריות: משהו קטן ליד הקפה

בא לכם מאפה חם? עוגה טובה או עוגיות? קונדיטוריה מקומית או מאפייה משובחת הן הפתרון

clock-icon 1 דקות קריאה

בא לכם מאפה חם? עוגה טובה או אולי עוגיה? כדאי לכם למצוא קונדיטוריה מקומית טובה או מאפיה משובחת, לאותו זמן שבו חייבים משהו 'ליד הקפה'.

ההבדל בין מאפייה וקונדיטוריה

ראשית, כדאי לזכור: כל קונדיטוריה היא מאפיה, אבל לא כל מאפיה היא קונדיטוריה.
מאפיות מציעות מוצרי לחם שונים – לחמים, חלות ולחמניות – אבל לא כולן מציעות גם עוגות ועוגיות ובוודאי שלא מיני מתוקים, שאותם אפשר למצוא בקונדיטוריות.

קונדיטוריות – מגנדאות – מייצרות מאפים מתוקים וקינוחים שונים. קונדיטור יכול להיות אופה – ואז הוא מכין מאפים מתוקים כאלה ואחרים, אבל קונדיטור יכול להיות גם שוקולטייר – ואז הוא עובד בשוקולד, מכין פרלינים ושוקולדים שונים, קינוחי שוקולד ומאפי שוקולד מיוחדים. קונדיטורים שונים מתמחים גם בעבודה בסוכר, ויש כאלה שעוסקים בקישוטים שונים ובציפויים. עבודת הקונדיטור מדויקת מאוד, ויש שקוראים לו "הכימאי של המטבח".

לב העניין – הבצקים בקונדיטוריה

בעוד שמאפיה רגילה תציע מאפים שמבוססים על מספר מוגבל של סוגי בצק, נהוג שקונדיטוריות טובות יציעו מאפים ועוגות שעשויים ממגוון גדול של בצקים. כך, כשאתם מגיעים לקונדיטוריה שהיא גם מאפיה, תוכלו למצוא בה עוגות ומאפים שמבוססים על בצק שמרים, בצק רווך, בצק עלים, פריך או כרוך (וגם פרסבורגר), אבל הבצקים המעניינים ביותר יהיו בצקי שקדים מבוססי מרציפן, שוקולד, פירות ואחרים. כדאי מאוד לנסות מאפים שעשויים על בסיס בצק שונה ממה שאתם רגילים בבית – לפתוח עולם חדש של טעמים.

קונדיטוריות במסעדות

קונדיטוריות תוכלו למצוא גם במסעדות טובות – ואף אחד לא אמר שאתם לא יכולים לבוא רק בשביל הקינוח.

נכון, רוב המסעדות בישראל יציעו קינוחים בסיסיים שמוכנים בקונדיטוריות מחוץ למסעדה. אלה יכולים להיות קינוחים טובים מאוד, אבל מידת הטריות שהם והמגוון יהיה תלוי ביכולות של המסעדה לשמור על הקינוחים ובתחלופה שלהם. למסעדות טובות ויוקרתיות יש קונדיטור משלהן, שמכין את המנות המיוחדות למקום.

 הקונדיטוריות כמסעדות

אין שמחה גדולה מזו של קפה ועוגה בקונדיטוריה. הריח והטעם של עוגה או מאפה טרי לצד קפה חם וטוב, אין להם תחליף. רוב הקונדיטוריות אולי לא בנויות על זה שתאכלו רק עוגה במקום, אלא תקנו גם עוגה לקחת אתכם הביתה, אבל הן תמיד מציעות שולחנות קטנים או ברים, לעצור לנשנוש וכוס קפה. בסופו של דבר, הסיכוי הטוב ביותר של הקונדיטור לשכנע אתכם לקנות ולקחת הביתה עוגה או קינוח, הוא בטעם המנה במקום.

אם אתם אוהבים מתוקים, מאפים וקינוחים, אתרו קונדיטוריה טובה שקרובה אליכם הביתה. כך, מדי פעם, ביום שישי מוקדם בבוקר, תוכלו לעבור בקונדיטוריה הזאת, לשתות כוס קפה קצר ליד משהו שרק יצא מהתנור. לגזרה זה אולי לא יועיל, אבל לנשמה – זה יעשה טוב מאוד.