העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

האם לכל פעולת בנייה צריך קבלן בניין?

קבלן בניין הוא למעשה מי שמרכז את עבודות הבנאות השונות באתר מסוים בזמן מסוים.

clock-icon 1 דקות קריאה

קבלן בניין הוא למעשה מי שמרכז את עבודות הבנאות השונות באתר מסוים בזמן מסוים. עבודות בנאות יכולות להיות הקמת שלד של מבנה, עבודות להנחת צנרת ביוב או עבודות חשמל. קבלן יכול גם להיות קבלן של עבודות הריסה או עבודות עפר הכל בהתאם לתחום ההסמכה שלו ולרישום בפנקס הקבלנים.

קבלן הבניין מוציא אל הפועל את התכנון הארכיטקטוני וההנדסי של המבנה. מכאן, שעליו להקפיד על כל קו בשרטוטים, להיות בטוח שכל החומרים נכנסים כמו שצריך לרצפה ולקירות, ושכל נקודות הביוב, החשמל והמים, כולן ממוקמות בנקודות הנכונות.

הקבלן יכול להיות איש ביצוע בלבד. הוא יארגן קבוצה של בעלי מקצוע ובנאים, וינהל את העבודה שלהם. לעומת זאת, קבלן יכול להיות גם יזם: הוא יהיה זה שיאתר את הקרקע, יבחר מה לבנות עליה ויזמין את תוכניות המבנה מהאדריכל ואת אישורן ממהנדס. קבלן בניין כזה גם יפקח על העבודות מן הסתם, בעוד שבמקרים אחרים נהוג לקחת מפקח, שמייצג למעשה את הלקוח באתר. קבלן בניין, שמשמש כיזם, לרוב ימכור אחר כך את המבנים שבנה או ישכיר אותם כנדל"ן מניב.

בשוק של היום, קבלנים יכולים להיות גם חברות, ולא רק אנשים: חברה קבלנית פרושה חברה שיכולה להיות רק חברה מבצעת, או שהיא יכולה להיות גם היזמית, ממש כמו קבלן בניין "בשר ודם". חברות יזמיות רבות בתחום הנדל"ן וגם חברות קבלניות שוכרות חברות קבלניות אחרות לצורך ביצוע פרוייקטים בעוד הן משמשות כמפקחות בלבד.

במידה ואתם זקוקים לקבלן בניין לצורך בניית בית או הרחבה, שיפוץ או לכל מטרה אחרת, ודאו קודם כל שיש לו רשיון. קבלנים מורשים מופיעים במה שנקרא פנקס הקבלנים, בהתאם לסוג הרשיון שלהם: בניה, שיפוצים, חשמל, ביוב ועוד ועוד. יש עבודות בנאות שחייבים להן קבלן מורשה ("קבלן מוסמך") ולעדי הוכחות שהוא זה שמעורב בבניה ומבצע אותה, לא תקבלו אישורי בניה או אכלוס. מצד שני, קבלן לא מורשה שלוקח על עצמו עבודות בנאות גדולות מסף מסוים, עלול להסתבך עם החוק.

חשוב לציין שמבחינת הרשויות, צורך בקבלן מורשה מוטל בשלבי התשתית ובניית השלד. שלבי הגימור ריצוף, צביעה וכד' לא מחויבים בקבלן מורשה. למעשה את קבלנות עבודות הגמר אתם יכולים לרכז ולהוציא אל הפועל בעצמכם, בנוסח "היה אתה הקבלן של עצמך", אבל לא תמיד חוסכים בכך כסף ששווה את דמי הלימוד שבעשיית טעויות.

ממוצע דירוגים: 5 מתוך 5, כמות מדרגים:1