העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

עשה זאת בעצמך: איטום דלתות

אטימת סף הדלת היא עניין קל מאוד לביצוע, זול ופשוט, ולא חייבים להזמין בעל מקצוע לשם כך. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לשמור על האיטום שבין הדלת לרצפה ולמשקוף.

clock-icon 2 דקות קריאה
צוות B144

אטימת סף הדלת היא עניין קל מאוד לביצוע, זול ופשוט, ולא חייבים להזמין בעל מקצוע לשם כך. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לשמור על האיטום שבין הדלת לרצפה ולמשקוף.

בבתים רבים ובדירות בישראל מורכבות דלתות שבינהן לבין הרצפה קיים מרווח קל, של כמה מילימטרים. מרווח זה עלול להתרחב במהלך השנים, כתוצאה משקיעה טבעית של הרצפה ומסיבות אחרות. אך גם אם הוא לא מתרחב, הוא עדיין קיים; בהיעדר איטום טוב, עלולים להכנס הביתה, דרך מרווח הדלת והסף, מים ובחורף עלולה לחדור דרכו רוח קרה, מטרידה. בנוסף, אם לא אוטמים או לפחות מצמצמים את גובה המרווח, הוא משמש מקום חדירה לחרקים שונים כמו ג'וקים ונמלים, ולעיתים אף למזיקים גדולים יותר.

איטום המרווח בין הדלת לסף הוא עניין פשוט ביותר. בכל חנות לחומרי בניין או ברשתות עשה זאת בעצמך אפשר למצוא ולקנות פסי הדבקה מכמה סוגים:

  - פסי הדבקה לאיטום מפני מים
  - פסי הדבקה לאיטום מפני רוח והגנה מפני זליגת מים אקראית
  - פסי ספוג וגומי לאיטום משקופים (וחלונות)

פסי האיטום מהסוג הראשון הם למעשה פסי גומי – מגבים – שאותם מצמידים לתחתית הדלת. פסי האיטום מהסוג השני מורכבים לרוב ממברשות צפופות, וגם אותם מדביקים לתחתית הדלת.

ההרכבה של פסי האיטום האלה היא כאמור פשוטה:

  • ראשית, למדוד את רוחב הדלת ולקנות פס איטום לפחות ברוחב הדלת או רחב ממנה. בבית, חותכים את פס האיטום לרוחב הדלת בדיוק.
  • את פס האיטום מצמידים לדלת בגובה כזה, שהוא מתחכך קלות ברצפה אך לא מונע את פתיחתה בצורה נוחה. פס איטום שיהיה מונח נמוך מדי יתפרק בסופו של דבר או שישחק במהירות. פס איטום שיורכב גבוה מדי – לא יהיה יעיל. במקרה של רצפה עקומה, אין ברירה, ויש להרכיב את פס האיטום בגובה הרצפה בנקודה הגבוהה ביותר, אחרת אי אפשר יהיה לפתוח את הדלת.
  • אם פס האיטום מגיע מצויד בפס דבק, השתמשו בו, אבל קחו בחשבון, שפס דבק זה מאבד מהר מאוד מיכולותיו. לכן, אם יש לכם דלת עץ, השתמשו בכמה מסמרים קטנים – במרווחים של 20 – 25 ס"מ זה מזה – כדי לקבע את פס האטימה לדלת.
  • פס איטום שמורכב ממברשת מרכיבים בצורה דומה.

מה לגבי דלתות פנים? האם גם הן זקוקות לפסי איטום?

פה זה כבר עניין של טעם ושימושיות. ברוב המקרים משתמשים בפסי איטום רק לדלתות של חדרים שלא נמצאים בשימוש שוטף: חלל מתחת למדרגות למשל, דלת ירידה למחסן או למרתף וכד'. איטום סף הדלת ייעשה במקרה זה באותו אופן.

האם ישנם מקומות נוספים בדלתות, שרצוי לאטום?

רצוי מאוד לבדוק את האטימה סביב הדלת כולה. לעיתים קרובות מאוד דלתות מתעקמות – בהשפעת חום או לחות. במקרה כזה, האיטום בין המשקוף והדלת לא טוב. פתרונות בצורת פסי ספוג או גומי דביקים ניתן למצוא בכל חנות לחומרי בניין ולרוב הם נמכרים בספירלות של 5 מטרים לפחות.

יש להצמיד את פסי האיטום האלה למשקוף או לפנים הדלת רק אחרי שניקיתם היטב את המשטחים מאבק. ניתן להבטיח את הצמדתם לעץ המשקוף או לדלת במסמור בעזרת מסמרונים מתאימים.

 

search
ממוצע דירוגים: 5 מתוך 5, כמות מדרגים:1