העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

בניית פרקט או דק - איך מתחילים

בניית פרקט או דק וסוגי העץ המשמשים לבניית פרקטים ודקים

צוות B144
clock-icon 1 דקות קריאה

סוגי עצים לבניית דקים ופרקטים

ההחלטה נפלה! אתם מעוניינים לבנות דק ופרקט, אולי גם פרגולה, בחצר הבית, אולם אין לכם מושג מאיפה להתחיל. איזה דק נתקין בחצר ביתנו ואיזה פרקט נשלב עימו? האם קיימים כמה סוגי עצים לבניית פרקטים ודקים או שבדרך כלל משתמשים בעץ אחד? האם קיימת נורמה, או שהכל תלוי בטעם האישי?

בדרך כלל בחירת חומר הגלם של הדק או פרקט תלויים במספר משתנים; משתנה מספר אחת הוא סכום הכסף שיש לכם להשקיע. המשתנה השני הוא סוג העץ הנכון לחצר ביתכם, מבחינת חוזק ותנאים אקלימיים. המשתנה האחרון הוא טעם אישי – האם אתם מעדיפים עץ בהיר או כהה, עץ שמראהו עדין אל מול עץ שמראהו גס יותר?

סוגי עץ המשמשים לבניית דק ופרגולות

קיימים מספר סוגי עץ עיקריים, וההבדלים ביניהם הינם: מחיר העץ, עמידותו של העץ, חוזקו של העץ ומראהו החיצוני של העץ: העץ היקר ביותר הינו עץ הטיק - עץ איכותי במיוחד, המשמש גם לבניית סירות ויאכטות.

היתרון הבולט ביותר של עץ טיק הוא עמידותו בפני פגעי טבע. עץ הטיק הוא חזק ועמיד וצבעו צהוב-חום, אולם חסרונו הוא בחוסר הגמישות שבו. לרוב מי שמעוניין באיכויות של עץ הטיק, אך אינו יכול להרשות לעצמו קונה את עץ האירוקו.

עץ האיפאה הוא סוג נוסף לעץ בו משתמשים לבניית דקים או פרקטים מעץ איכותי. הוא גם כן עץ מאוד יקר, אולם זול מעץ הטיק. יתרונות עץ האיפאה הם בצפיפות הגבוהה שלו, המקנה לעץ חוזק רב ויכולת לצבור עומס רב.

כאשר בונים דק מעץ איפאה, אין צורך בקורות עבות וחזקות, משום שהעץ עצמו מאוד חזק. צבעו של עץ האיפאה בא לידי ביטוי בגוונים של חום. עץ נוסף בו משתמשים לבניית דק או פרגולות הינו עץ האורן, שצבעו בהיר ואיכותו פחותה מאלו של עץ הטיק והאיפאה. עמידותו לזמן רב פחותה משל עץ האיפאה והטיק, דבר המתבטא בדהייתו לאורך זמן. יתרונו של עץ האורן נעוץ באפשרות לצבוע אתו בצבע בו תחשקו, שכן אינו דומיננטי.

בחירת העץ לבניית דק או פרגולה

לכל עץ שממנו אפשר לבנות דק או פרגולה יש סוגים שונים, איכותיים יותר או פחות. אדם המבין בסוג החומר ובסוג העצים הדרושים לבניית דק או פרגולה יוכל להבחין בין עץ פגום לעץ בריא. על כן חשוב לקחת אדריכל נוף שייעץ לכם לא רק על מיקום הדק והפרגולה, אלא גם ילווה אתכם בזמן בחירת העץ המתאים לדק או לפרגולה שברצונכם לבנות.

search