העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

איך מטפלים בסחלב בבית?

קיבלתם סחלב במתנה ולא יודעים איך לטפל בו? רוצים לגדל פרח שחי חודשים ארוכים ולא מאבד מהיופי שלו? הנה מדריך מושלם עם טיפים לגידול סחלבים למתחילים

clock-icon 3 דקות קריאה
מאת: B144
בחורה מטפלת בעדינות בסחלב סגול יפה

סחלבים הם פרחים אהובים מאוד בישראל ובעולם כולו: הם עדינים במראה, מגוונים מאוד מבחינת צורות וצבע, ועמידים לאורך זמן. הבעיה היא, שסחלבים דורשים לכאורה טיפול די צמוד והדוק כדי לשגשג ולפרוח. אנחנו אומרים "לכאורה", כיון שלמעשה, אם מקפידים על כמה כללים די פשוטים, ההצלחה בטיפול בסחלב סגול למשל, והגידול שלו, מובטחת ותחושת הסיפוק - בהתאם.

הדבר הראשון שצריך להבין, הוא שסחלבים הם צמחים אפיפיטים. מה זה אומר? שהשורשים שלהם בכלל לא בקרקע. בטבע למשל, ניתן לראות שהם לא צומחים באדמה ממש, אלא על גזעי עצים, לעיתים באוויר, או לכל היותר בקרקע יער, שמבוססת יותר על מעין תערובת של הומוס או רקבונות של צמחים אחרים. שימו לב שגם במשתלות יש סוגים רבים של סחלב שלא שתולים באדמה. יותר מזה, השורשים של חלק מסוגי הסחלבים (יש 880 מינים!) קולטים אור ועושים פוטוסינתזה בעצמם. כך, אם אתם שותלים אותם בעציץ, יש לשתול אותם בעציץ שקוף או לבן ולא גדול מדי. זו חלק מהסיבה לכך שחלקם מגיעים במעין מבחנות שקופות.

 

טיפול נכון בסחלב כולל השקייה נכונה

רוצים לפנק את יקירכם בסחלב יפה? היכנסו, מצאו חנות פרחים מומלצת קרובה והזמינו

 

מה לגבי מים או תנאים אחרים בגידול סחלבים?

למעשה אור הוא הגורם החשוב ביותר. מדובר בצמחים טרופיים או סוב טרופיים, שגדלים רובם ביערות חשוכים יחסית. הם אוהבים אור, אבל לא יותר מדי ממנו. בגלל עובדה זו, גידול סחלבים בגינה יכול להיות רעיון טוב, אבל רק אם יש לכם פינה יחסית מוצלת, שבה ניתן לשמור על לחות קבועה.

טוב יותר לגדל סחלבים בבית, אם כך: בחרו מקום חמים, מואר, בלי תאורה ישירה. חלון שפונה צפונה הוא מקום טוב, כל עוד יש אור בלתי ישיר שמגיע אל הצמח ומאיר אותו. אם לצמח יהיה חסר אור, העלים שלו יהפכו ירוקים מאוד (כיון שהוא ייצר יותר כלורופיל במטרה לנסות לקלוט כל טיפת אור). אם יהיה לו יותר מדי אור, העלים יהיו ירוקים-בהירים ואז יש להרחיק אותו מהחלון.

מבחינת מים והשקיה, הרי שיש לשמור על ניקוז מרבי. להשקות - אבל לא להשקות יותר מדי. בחודשי החורף אפשר להסתפק בהרטבת המצע פעם בשבועיים, ובקיץ - פעם בשבוע. מה שכן, רצוי לשמור על אווירה יחסית לחה סביב הצמח; זו הביסה שבגללה אתם רואים הרבה חובבי סחלבים שמרססים מים מסביבו.

כדאי לזכור שסחלבים הם מתנות נפלאות שאנשים תמיד שמחים לקבל. אם אתם קונים אותם בחנות פרחים, קבלו הוראות שימוש מתאימות לגבי סוג הפרח שאתם קונים, והעבירו אותן למקבל המתנה.

search