העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

פסיכותרפיה לילדים

האם ילדים חושבים, מרגישים ופועלים אחרת ממבוגרים? במשך השנים פיתחו פסיכולוגים תיאוריות שטוענות שכן. מכאן נובע הצורך בפסיכותרפיה לילדים

clock-icon 1 דקות קריאה

האם ילדים חושבים, מרגישים ופועלים אחרת ממבוגרים? במשך השנים פיתחו פסיכולוגים תיאוריות שטוענות שכן. מכאן נובע הצורך לעשות פסיכותרפיה לילדים

ילדים שונים ממבוגרים, בזה אין ספק וכל אדם יכול להראות ולהבין זאת. ילדים חושבים אחרת ממוגרים ועולם הדימויים והתובנות שלהם שונה. כמו כן שונה האופן שבו הם מגיבים לסביבה ולפעולות שעושים סביבם: הם יכולים מצד אחד לקבל דברים קשים בקלות או האדישות, ומצד שני להגיב בתוקפנות לכאורה או בצורה קיצונית אחרת על מה שלמבוגר ייראה קרוב למובן מאליו.

כאשר ילד סובל מבעיה כלשהי, הוא לרוב לא יודע לפנות לבקש עזרה פסיכולוגית. בדרך כלל אלה ההורים שמביאים ילד לאבחון ואולי טיפול פסיכותרפיה לילדים. הם מזהים קשיים בבית ספר, עיכוב התפתחות או בעיות אחרות ומחפשים פתרון. כאשר מגיעים לפסיכותרפיה לילדים מבצעים אם כך אבחון שמטרתו לזהות את הבעיה שבה יש להתמקד ובדרכים או כלי הפסיכותרפיה לילדים לפתרונה האפשרי. למשל:

פסיכותרפיה דינמית לילדים

הכוונה כאן היא לפסיכותרפיה לילדים שמשתמשת בכלים חוויתיים-משחקיים כדי להכנס לעולמו האישי של הילד. בחירת הילד במשחקים שמעניינים אותו והצורה שבה הוא משחק בהם, יכולי ללמד את המטפל בפסיכותרפיה לילדים על הבעיות של הילד. בפסיכותרפיה לילדים דינמית או משולבת משחק המטפל לוקח חלק במשחק, ודרכו הוא מלמד את הילד כיצד להתמודד עם קשיים, מצוקות ובעיות.

פסיכותרפיה לילדים בטיפול קבוצתי

ילדים עלולים לגלות בעיות במרחב קבוצתי או חברתי. ילדים כאלה עשויים לסבול מבעיות בלימודים לא בגלל שהם "פחות חכמים", אלא בגלל מצוקות חברתיות וחוסר יכולת ליצור חברויות. פסיכותרפיה לילדים שמשתמשת במסגרת חברתית או קבוצתית, מטפלת בבעיות כמו ביישנות, חרדת בחינות או אפילו אלימות שנובעת מהתגוננות אישית במצבים חברתיים מסוימים. הטיפולים לא מתבצעים בהכרח רק במסגרת חדר או אולם הטיפולים אלא גם במרחבים ציבוריים, בהם נותנים ביטוי לפסיכותרפיה לילדים בטיפול קבוצתי.

נושא נוסף שכדאי לדבר עליו בהקשר של פסיכותרפיה לילדים, הוא דווקא הדרכת הורים.

לפעמים ההורים מרגישים שלילד מצוקות מסוימות, או שהוא מגלה דפוסי התנהגות מדאיגים. לא בהכרח חייבים להביא אז את הילד לפסיכותרפיה לילדים, אלא אפשר לתת להורים כלים להתמודדות עם אותם מצבים.

יכול להיות שמצבו הנפשי של הילד נובע מכך שלהורים אין הבנה מספקת של צרכי הילד או שהם פשוט "מפספסים" משהו במה שההתנהגות שלו משדרת. בניגוד למצבים בהם דרושה פסיכותרפיה לילדים, מצבים כאלה, שבהם דרושה בעצם הדרכת הורים, יכולים להיות פשוטים הרבה יותר וקליום יותר לטיפול ופתרון.

מאמר זה על פסיכותרפיה לילדים מובא למתן מושג ראשוני בלבד ואינו מהווה יעוץ או תחליף ליעוץ עם איש מקצוע מוסמך בתחום.