העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מה ההבדל בין פסיכותרפיה לפסיכולוגיה?

בעולם הטיפול הנפשי, יש שנוטים לטעות בין העוסקים בפסיכולוגיה, פסיכותרפיסטים, ופסיכיאטרים. כאן נדבר על ההבדל בין פסיכותרפיה לפסיכולוגיה, וניגע גם בפסיכיאטריה.

clock-icon 4 דקות קריאה
שני צללים של אדם כקונספט של פסיכולוגיה ופסיכותרפיה

כאשר אנשים מגלים או סבורים שהם צריכים ייעוץ או טיפול נפשי, הם מתלבטים למי עליהם לפנות. הנטייה הראשונה של רבים היא 'לחפש פסיכולוג טוב', אבל אז נשאלת השאלה 'ולמה לא פסיכיאטר?' ואז מציעים להם לגשת לטיפול פסיכותרפי, מה שבכלל מבלבל את כולם.

מהי פסיכולוגיה?

פסיכולוגיה היא תחום מדעי שעוסק בחקר האנשים: מה מניע אותם. מה גורם להם לפעול בצורה מסוימת, להגיב כך או אחרת או לתפקד בצורה כלשהי במסגרת אישית, משפחתית או חברתית. פסיכולוגים מנסים להבין כיצד אנשים חושבים, כיצד הם פועלים, מגיבים ומתקשרים. תחום זה עוסק בכל תחומי ההתנהגות והמחשבה, ברגשות ובכוחות הנפשיים שמניעים התנהגות כזו או אחרת.

פסיכולוגיה היא אחד מהתחומים הצומחים ביותר בדורות האחרונים, בעיקר עם התפתחות ההכרה בערך העצמי והרעיון של ביטוי עצמי והגשמה עצמית. את המקצוע הזה לומדים במכללות ובאוניברסיטאות, הן בתור תחום מחקרי-אקדמי והן כתחום טיפולי.

צריך לזכור שבבסיסה, פסיכולוגיה עוסקת בתפקוד הנורמלי של הנפש ובוחנת נושאים של למידה, התפתחות, בניית זיכרון וחוויות ועוד. יש פסיכולוגים בעלי התמחות בילדים כמו פסיכולוגים התפתחותיים, למשל, ויש מי שעוסקים בהיבטים ארגוניים של תחום זה; כיצד אדם מתפקד בחברה או גוף וכיצד הוא תורם לבנייתו.
חלק קטן מהאנשים הלומדים תארים בפסיכולוגיה יעבדו בתחום הבריאות הקלינית וימשיכו לעבוד עם מטופלים. במרבית המקרים מדובר בתחומי עיסוק שהם מחקריים בעיקרם או שמתרכזים בייעוץ, כזה או אחר.

מהי פסיכותרפיה?

פסיכו – נפש. תרפיה – טיפול או ריפוי. פסיכותרפיה היא ענף טיפולי שעוסק בריפוי או ניהול של בעיות בריאותיות שונות ובעיקר מצבים של דיכאון או לחץ נפשי, תעוקה, חרדות וכדומה. הטיפול ניתן על ידי שיחות, אבל יש גישות שונות שמערבות גם טיפולים בצורות אחרות, כגון ריפוי בעיסוק.

פסיכותרפיסטים לא חייבים להיות פסיכולוגים אלא יכולים גם להיות עובדים סוציאליים או עובדי רווחה או אחיות – כל עוד יש להם הכשרה טיפולית מתאימה. פסיכותרפיסט יכול להיות פסיכיאטר, פסיכולוג או איש מקצוע אחר בתחום בריאות הנפש, שעבר הכשרה מומחית נוספת בפסיכותרפיה. יש כאמור יותר ויותר פסיכותרפיסטים אשר אינם בעלי רקע בתחומים לעיל, אך עברו הכשרה מעמיקה בתחום זה. החוק בישראל, אגב, בהחלט לא מסודר ואינו ברור, ולמרבה הפלא הוא חל רק על אנשי מקצוע ברפואה, ולא על מי שרוצים להעניק טיפול, אבל אינם אנשי מקצוע.

 

בחור צעיר במהלך טיפול בקליניקה של פסיכותרפיסטית

רוצים לקבל ייעוץ ממומחה? בחרו פסיכותרפיסט מומלץ והתקשרו עוד היום

 

כיצד נערכים טיפולים פסיכותרפיים?

מדובר לרוב בפגישות, לעיתים שבועיות אך לעיתים גם תכופות יותר או פחות. טיפולים כאלה נערכים במתכונת של אחד על אחד, כלומר טיפול פרטני, אבל הם יכולים להתבצע גם במסגרות אחרות, כמו משפחות, קבוצות או זוגות. בתחום המשפחתי נהוגים יותר טיפולים במסגרות אלה, מאשר במצבים של אחד על אחד (אבל יש בהחלט פגישות בין המטפל לבין כל בן זוג או חבר בתא משפחתי, שנערכות בנפרד)

ישנן גישות רבות ושונות בפסיכותרפיה, או טיפולים בשיחה, הכוללים:

  • טיפולים התנהגותיים קוגניטיביים (CBT); תחום שזוכה לפופולריות רבה בשנים האחרונות.
  • טיפולים פסיכואנליטיים: שיחה וניתוח מקרי עבר ויחסים; טיפולים ארוכי טווח, לעיתים רבות.
  • טיפולים פסיכודינמיים, פסיכותרפיה הומניסטית, מערכתית ומשפחתית.
  • ריפוי וטיפול באמנות או משחק, טיפולים קונסטרוקטיביסטיים חווייתיים ועוד.

מהי פסיכיאטריה?

פסיכיאטריה היא תחום רפואי שעוסק בחקר בעיות בריאות הנפש, אבחון שלהן, ניהולן ומניעתן. פסיכיאטרים הם רופאים שהוסמכו לפסיכיאטריה. לרוב הם משלבים ידע רפואי כללי רחב, לצד תחום של מומחיות מסוימת בפסיכיאטריה ומחקר מיוחד. יש לדוגמא פסיכיאטרים גריאטריים, יש מי שעוסקים בבני נוער ועוד.

האם יש פסיכיאטרים שעוסקים בפסיכותרפיה?

בהחלט. כיום יש נטייה גוברת והולכת להשתמש ככל האפשר או קודם כל בטיפולים בשיחה, ורק אחר כך לפנות לטיפול תרופתי. פסיכיאטרים רבים מחפשים איזון בין השניים, ומשלבים ראיונות ושיחות בטיפול שלהם, גם אם הם רושמים למטופלים שלהם תרופות לטיפול בדיכאון, למשל, בחרדות או בתסמונות אחרות.

ברוב המקומות בעולם, אם רופא פסיכיאטר רוצה להתמחות גם בפסיכותרפיה, עליו ללמוד לשם כך ולהרחיב את ההתמחות שלו, וזאת כדי לענות על דרישות החוק.