העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

5 טיפים להקמת גינת ירק ביתית

שמש, שמש ועוד שמש: כדי שגינת ירק תצליח, אתם צריכים הרבה שמש, אבל גם הכנה טובה של הקרקע והשקיה טובה ובזמן. מעבר לזה: קנו שתילים במקום שאתם סומכים עליו.

clock-icon 3 דקות קריאה
מאת: B144
תחילתה של שתילת גינת ירק ביתית

רוצים לגדל את הירקות שלכם בעצמכם? מעוניינים בירקות אורגניים, טריים, כאלה שגדלו ללא ריסוסים או דשנים כימיים ולא עברו קירור בדרך אליכם?
גינת ירק ביתית היא פתרון מצוין, ולמרות שאולי לא תוכל לפרנס אתכם למשך כל העונה או השנה, הירקות שתגדלו יהיו תוספת מעולה לסלט שלכם או למאפים ביתיים. בנוסף, גינת ירק היא כיף גדול עם הילדים ומספקת הנאה לסופי שבוע.

הקמת גינת ירק ביתית - טיפים למתחילים

בחרו מקום מתאים

זה אומר, מקום עם הרבה שמש. אם גינת הירק שלכם תהיה מוצלת מדי, הירקות לא יגדלו יפה: השתילים יתפתחו לאט והירקות יישארו קטנים, ברוב המקרים.

הכינו נכון את הקרקע

חשוב מאוד לעשב את הקרקע היטב. אם אתם מכינים את הקרקע הרבה זמן (שנה) מראש, אתם יכולים לפרוס עליה עיתונים ישנים ולכסות עם אדמה. העיתונים לא יאפשרו לעשבים הנובטים לצמוח וירקבו לתוך האדמה ויעשירו אותה.
אחרי שעקרתם ועישבתם את האדמה, היפכו אותה והכניסו לתוכה הומוס או קומפוסט. שקים של אלה אתם יכולים לקנות במשתלות טובות באזורכם או בעסקים אחרים בתחום. השקו את הקרקע ותנו לעשבים לנבוט. תלשו ועקרו את מה שנבט ועכשיו האדמה שלכם מוכנה לשתילה.

 

תחילתה של גינת ירק ביתית

ירקנים וחנויות מומלצות לפירות וירקות טעימים מוצאים רק באתר B144.

 

קנו שתילים מתאימים

יש לבחור את השתילים בהתאם למה שאתם אוכלים - אבל גם כאלה שיתנו ירקות לאורך עונה ארוכה יחסית: עגבניות שרי צבעוניות או מנומרות, פלפלים ירוקים או אדומים, קישואים ירוקים-כהים (לא כמו הסוג הבהיר וחסר הטעם שיש בסופרים רבים); כל אלה מומלצים. חסה, ברוקולי וכרוב הם חביבים, אבל רגישים מאוד למזיקים כמו לבנין הכרוב וזחלים שונים.

הכינו עמודים וחוטים להדליה

מלפפונים, פלפלים, קישואים ועגבניות זקוקים להדליה - צמיחה לגובה על חוטים ועמודים תומכים. גשו לחנות עשה זאת בעצמך וקנו כמה מקלות במבוק וחוטי מתכת. את העמודים יש לנעוץ במקומות בהם שתלתם את השתילים ואז למתוח חוטים ביניהם, בשני גבהים: אחד לצמחים כשהם צעירים, ושני, כשהם מתבגרים וצומחים לגובה.

אל תשכחו את מערכת ההשקיה

התקינו טפטפות בהספק נכון (כדאי להתייעץ במשתלה) ומחשב השקיה או קוצב השקיה. אם יש לכם כבר גינה, יש להניח שיש לכם כבר מערכת, כך שתוכלו להתחבר אליה.
הקפידו להשקות את השתילים הצעירים בכל יום, עד שהם נקלטים, ואל תתנו לגינה להגיע למצב שבה אין לצמחים מספיק מים.

 

בהצלחה!