העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מה הופך פיצה למוצלחת?

פיצה אמנם לא דורשת מרכיבים רבים, אך היא יכולה לקום וליפול על סמך איכותם

חשבתם שסוד הפיצריות טמון בגבינה? אבל אולי זה הרוטב של הפיצה? אולי בעצם טריות התוספות? ויכול להיות שהבצק הוא זה שנותן לפיצריה את היתרון שלה?

אפשר לחלק את עולם הפיצריות לשני חלקים: פיצריות רשתיות ופיצריות פרטיות-בודדות, שאינן שייכות לרשת. זו חלוקה נחמדה, אבל היא לא בהכרח מלמדת על איכות הפיצות. ידוע שישנן רשתות פיצה שמוכרות פיצות מעולות, ולעומתן אפשר למצוא בכל עיר כמה וכמה פיצריות שרק מי שרעבים באמת יחצו את הסף שלהן.

מסקנה? החלוקה צריכה להיות אחרת: פיצריות טובות – ופיצריות... פחות טובות.

לפיצריות הטובות ישנם הרבה סודות. רוב הסודות קשורים דווקא בעולם שלא נראה כקשור בכלל בפיצות: סידורי עבודה וסדר עבודה, אופן ניהול המשלוחים (אנחנו רוצים את הפיצה שלנו חמה ובזמן!), סידור המרכיבים ומהלך הכנת הפיצה ועוד. מנגד, ישנם סודות שקשורים ישירות בפיצה עצמה:
 - מאיזה סוג קמח מכינים את הבצק לפיצה, ואיך מכינים את הבצק עצמו
 - מהו הבסיס לרוטב הפיצה: האם הוא מקומי או מיובא בפחיות? מה הסמיכות שלו?
 - האם הגבינה היא גבינה אמיתית, או שהפיצריה משתמשת בחלבוני גבינה או גבינה מעורבת?
 - האם התוספות לפיצות טריות או שהפטריות – למשל – מקורן בקופסא מתאילנד?

סודות הפיצריות: הבצק והתוספות

סוד הפיצריות לפיצה הטובה ביותר אינו רק בבצק. היי, זה נכון שחשוב שהבצק יהיה טעים, עבה או דק בהתאם לסגנון הפיצריה ומתובל נכון, אבל ישנם סודות גדולים יותר לפיצריות. לרבים, חשוב מאוד שהבצק לא יהיה שמנוני וישנן פיצריות שלא מכניסות שמן זית לבצק וכמובן שלא מורחות בבצק את משטח האפיה. בהקשר של אפית הבצק לפיצה, סוד גדול של פיצריות הוא אותם שוליים יפים מסביב למרכז הפיצה: איך מקבלים את זה? פשוט מאוד: מחוררים את החלק המרכזי של הבצק לפני שהוא נכנס לאפיה ואז הוא לא מתרומם ומתנפח. ישנן פיצריות שגם אופות את הבצק אפיה עיוורת – ללא גבינה, רוטב או תוספות – לפני הבניה של הפיצה וההכנה הסופית שלה.

אנחנו קופצים כמעט עד סוף העניין. התוספות חשובות, אבל הן לא הדבר הכי חשוב. רצוי מאוד שהן תהיינה טריות. חשוב שהזיתים יהיו זיתים אמיתיים, ולא כאלה שנשטפו ונחתכו במכונה לטבעות – אין להם בכלל טעם. פצריות טובות לא יציעו לכם בכלל זיתים כאלה... מקוריות התוספות חשובה מאוד – בין אם זה אננס, בשר, אגוזים או... שוקולד, אבל חשוב יותר גם סדר ההוספה שלהן וההנחה על הפיצה. תוספות שיש בהן הרבה מים עלולות לפגוע בבצק אם מניחים אותן ישירות על הרוטב בכמות גדולה ועם כל הנוזלים. את אלה עדיף תמיד להניח על הגבינה.

מה לגבי הרוטב והגבינה? ובכן, על כך תוכלו לקרוא כאן.