העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

המדריך למשלוחי פיצה

האם לתת טיפ לשליח? מהו מגן הפיצה ומתי צפוי להיות עומס בפיצריות?

משלוחי פיצה קיימים בהרבה מדינות בהן פיצריות מוכרות פיצות והמאכל הוא פופולרי. משלוחי הפיצה מתבצעים במכוניות, על קטנועים ואפילו על אופניים, בעיקר בערים גדולות. האם הרשתות מתחייבות למשלוח בתוך 30 דקות? ומי המציא את 'מגן הפיצה'? הכל, על משלוח פיצה.

אתם רואים אותם ממהרים על הקטנועים שלהם ברחבי העיר: שליחי הפיצה דוהרים – לעיתים מהר מדי – על אופנוע או קטנוע כדי להביא משלוח פיצה חמה לביתכם. בשנות השמונים, פרסמה אחת מרשתות הפיצריות הגדולות הבטחה, שבה אם הפיצה לא מגיעה בתוך 30 דקות, הפיצריה תחזיר את מחיר המשלוח. תביעות בעקבות תאונות של שליחי פיצריות שמהרו מדי עם משלוחי הפיצה הביאו את הרשת לרדת מהעניין. כיום, הפיצריות יגידו לכם פחות או יותר כמה זמן יקח למשלוח הפיצה להגיע, אבל לא יתחייבו.

האם נהוג לתת טיפ לשליח?

בחלק מהמדינות גובים תשלום עבור משלוח הפיצה – בארצות הבירת הסכומים נעים סביב 50 סנט ועד דולר וחצי (כחמישה שקלים). בארץ הפיצריות מגלמות את עלות משלוח הפיצה בעלות הפיצה עצמה והמשלוח הוא חינם. כל מקרה, מתן טיפ לשליח אינו חובה. בישראל נהוג לתת טיפ קבוע (כ- 10 ש"ח, תלוי בעיר ובשכונה וגובה ההזמנה), אך רבים לא מעניקים טיפ לשליח אם הוא מתעכב ומשלוח הפיצה מגיע באיחור רב. זאת, למרות שבמקרים רבים זו כלל אינה אשמתו (ייתכן והפיצה יצאה באיחור מהסניף). גם מהסיבה הזו, ישנן כבר רשתות פיצה ופיצריות בארה"ב שמציידות את השליחים שלהן ב- GPS. זה מאפשר ללקוח לעקוב אחרי התקדמות ומיקום השליח באפליקציה מיוחדת בסמארטפון.

קרטון המשלוחים

בתחילת דרכן – במאה ה- 19 – פיצריות באיטליה היו שולחות פיצות ללקוחות שלהן בקופסאות מתכת עם מדפים, להפרדת הפיצות זו מזו. כיום משתמשים בקרטון מיוחד, שככל הנראה הומצא בארצות הברית בתחילת שנות ה- 60 של המאה ה- 20. מאז המצאת הקרטון למשלוח פיצה הוא עבר מעט שכלולים: בעיקר הוספו חורים לאוורור ותוכננו קיפולים שונים, אבל הקרטון, שיש לו יכולת בידוד חום טובה, כמעט שלא השתנה. רצוי מאוד לא לשכוח לשלוח את הקרטון למחזור ולא להשאיר אותו סתם בפח הזבל.

ומי המציא את "מגן הפיצה"?

בכל קרטון של משלוח פיצה תמצאו 'שולחן' פלסטיק קטן על שלוש רגליים. 'מגן הפיצה' הזה שומר בפני קריסת מכסה הקרטון והדבקות הפיצה. הוא הומצא בשנת 1985 על ידי גברת אחת בשם כרמלה ויטאלה, בארה"ב, שקיבלה עליו פטנט, ומאז כמעט כל משלוחי הפיצה משתמשים במגן שלה, שגם הוא, כמו הקרטון, כמעט ולא השתנה.

מתי יש עומס משלוחי פיצה בפיצריות?

בערבים בהם יורד גשם, כאשר יש משחקי כדורסל בטלויזיה או כשיש אירועים מתוקשרים אחרים (כמו גמר של תוכנית ריאלטי כזו אחרת).