העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

עקרונות עיצוב תכנון גינות

גינה יפה משרה אושר, מהווה מקום מפלט לנפש ומרגיעה. הסוד לגינה כזו הם עיצוב ותכנון גינות נכונים ומקוריים

צוות B144
clock-icon 1 דקות קריאה

גינה יפה משרה אושר, מהווה מקום מפלט לנפש ומרגיעה. הסוד לגינה כזו הם עיצוב תכנון גינות נכונים ומקוריים.

בין אם אתם מתכננים עיצוב גינות או תכנון גינות עצמאי אתם בעצמכם או כל חובב גינות וגינון אחר ובין אם מדובר במתכנן גינות מקצועי, ישנם כמה עקרונות בסיסיים שצריכים להנחות אתכם.

ראשית, זיכרו עיצוב גינות או תכנון גינות חייב להעשות לפי הצרכים והדרישות של בעלי הגן ומי שמשתמשים בו בסופו של דבר, ולא של אף אחד אחר. אם תוכנית הגן לא מוצאת חן בעינכם, אל תבצעו אותה. בקשו משהו אחר או פנו למתכנן גינות אחר.

החלקים ה'קשים' בתכנון גינות

לא, אנחנו לא מתכוונים למה שקשה לבצע או לתכנן. אנחנו מתכוונים לאלמנטים ה"קשים" בגן: שבילים, קירות וחומות, חוצצים שונים ואפילו בריכות נוי ובריכות שחיה. מי שעוסקים בתכנון גינות מקצועי ובעיצוב גינות, אומרים שאלה הם החלקים הקובעים ביותר: "קשה להזיז קירות או להרוס בריכות נוי, למרות שהכל אפשרי.

אומרים מתכנני גינון- "צריכים לקבוע מהן הדרישות מתכנון ועיצוב הגינות לגבי שימושיות הגן ואז לדעת איך הוא מתקשר עם הבית. תכנון גינות טוב מתחיל מהבית ולא הפוך." זהו אולי העיקרון הראשון בתכנון גינות, והוא כמעט אינטואיטיבי למתכנן.

תכנון גינות ועיצוב גינות ומיקום הגן

מקומה הפיסי של הגינה משפיע מאוד על תכנון ועיצוב גינות. האם מדובר בגן אורבני? אולי מדובר בגינת גג בכלל? ומה קורה אם הגינה נמצאת באזור הררי מול אזור חוף? "רוחות משפיעות מאוד על תכנון ועיצוב גינות." אמרו לנו מתכנני גנים: "יש הרבה צמחים יפהפיים שאי אפשר לשתול באזורים בהם נושבות רוחות ואם רוצים לעשות זאת, צריכים להגן עליהם בתכנון נכון של צמחיה סובבת או אלמנטים 'קשים'." לסביבת הגן ישנה השפעה גם על פנים הגן עצמו: עצים מצלים, בניינים גבוהים, כל אלה יכולים להשפיע מאוד על תכנון גינות בסוג של 'מיקרו תכנון' או עיצוב.

הקרקע והשפעתה על תכנון ועיצוב גינות

לסוג הקרקע השפעה אדירה על מגוון הצמחים שאפשר לגדל במקום. "למרות שתמיד אפשר להביא אדמה ממקומות אחרים," מסבירים אנשי עיצוב ותכנון גינות, "עדיין יש לזה גבול. זה לא רק עניין של עלויות, אלא גם תשתית ניקוז ומשתנים אחרים.

אם כבר נכנסים לעיצוב או תכנון גינות, כדאי לעבוד קודם כל עם מה שיש ומה שמציעה הסביבה, ורק אחר כך לנסות לשנות את הדברים. "חיזוק עם חמרה או אדמה אחרת תמיד אפשר וכדאי לעשות," מסביר לנו מעצב גינות, "אבל כדי שגינה תחזיק לאורך זמן, כדאי ללכת עם המקום, ולא נגדו."

search