העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

איך להתמודד עם פחד מטיסות?

כולם בדרך לנתב"ג ואתם נשארתם בבית, כי אתם מפחדים לטוס? אפשר בהחלט להתמודד עם פחד מטיסות, הן באמצעים עצמאיים והן על ידי קבלת סיוע ואימון אישי. הנה כמה טיפים בנושא

clock-icon 2 דקות קריאה
פחד טיסה

לצערנו יש לא מעט אנשים שחווים פחד או חרדה בטיסה, ואו שלא טסו מעולם או שטסו פעם או פעמיים, ומאז מפחדים לטוס ומסרבים 'לעלות לגובה. 
חשוב לדעת שהפחד הזה (נכון לשנת 2016) אינו מובן או מוסבר לחלוטין. יש ככל הנראה כמה גורמים לפחד מטיסה וכנראה שהחשוב בהם הוא פחד מחללים קטנים או סגורים, כמו זה שקיים במטוסים. 
פחדים אחרים וחרדות אחרות קשורים בנושאי אבטחה וביטחון אישי, ואכן, הרבה אנשים דיווחו על פחד מטיסה אחרי אירועי 9/11

 

אז מה עושים? איך מתגברים על פחד מטיסות?

קודם כל – מילת אזהרה: המאמר הזה הוא למושג כללי בלבד בתחום ובנושא והוא לא מהווה המלצה לטיפול או ייעוץ אישי על ידי מומחה מורשה. 

 

להבין מה גורם לפחד

הבינו מה גורם לכם לחשוש מלטוס. האם זה החלל הקטן של האווירון? אולי הצפיפות? אולי שמעתם על מחלות שעוברות בזמן טיסה באווירון הסגור, וזה מה שגורם לכם לחשוש?
הבנת הגורם לפחד והתמודדות איתו כאשר אתם על הקרקע והפחד שלכם נמצא יחסית בעוצמה נמוכה, יקל עליכם להתמודד איתו כאשר אתם חוששים יותר – לפני העלייה למטוס או בזמן הטיסה. 

 

ידע הוא לא רק כוח, אלא כדור הרגעה

אנשים רבים שואלים את עצמם "מה יקרה?" מה יקרה לי, אם זה או זה יקרה? הם מפתחים מחשבות על קטסטרופות איומות, שלרוב – אם לא תמיד – הן בלתי אפשריות. 
קראו קצת על טיסה מודרנית, על מטוסים ואפילו על תאונות אוויריות, ונסו לדעת יותר. אנחנו בטוחים שהעובדות האמיתיות ירגיעו אתכם. 

 

החרדה מהפחד גדולה מהפחד

זה נשמע לא ברור? דעו שהחרדה הגדולה ביותר שלנו היא מהפחד שנחוש בזמן הטיסה. אבל החרדה הזו, שאנחנו חווים עוד על הקרקע, היא הרבה יותר חזקה מהפחד שנחוש בטיסה.
לכן: צפו את הפחד והבינו שהוא לא יהיה כל כך גרוע, ואתם יכולים לכן להירגע. 

 

אתם בטוחים גם כאשר אתם חוששים

חשש, פחד וחרדה מעוררים אצלנו אותן תגובות כמו במצבי סכנה. חשוב להבין שזה שאתם חווים תגובות כאלה – דופק מואץ, חום, יובש בפה או הזעה – לא אומר שאתם באמת בסכנה. 
הזכירו את זה לעצמכם וגם על המטוס. 

 

אין היגיון בשיגעון

תחושות בטן וחרדות הופכות כל טיעון לטיעון הגיוני, או כזה שנשמע הגיוני. זה לא ככה: לא כל דבר שנשמע או נראה לכם הגיוני כאשר אתם בחרדה, הוא אכן כזה. הזכירו לעצמכם גם את הנקודה הזו, של ההשפעה שיש לחרדה על ההיגיון הבריא שלכם. 

 

תיקחו כדור הרגעה, זה עוזר

 

טוסו נכון

  • אם קשה לכם עם הצפיפות במטוסים או עם טיסות מלאות, טוסו בטיסות סדירות ולא בטיסות לואו קוסט או טיסות שכר במטוסים קטנים.
  • בחרו מקום ישיבה בקדמת האווירון, במקומות שקטים יותר.
  • טוסו בטיסות יום, בהן יש אור יום במטוס ואפשר לראות החוצה.
  • שבו במעבר (עדיין רואים דרך החלון).
  • בחרו מושב בעל מרחב רגליים רב ככל האפשר. מושבים אלה נמצאים ליד יציאות החרום ויהיה לכם נח ושקט שם יותר.
  • טוסו לחו"ל בעונות יציבות מבחינת מזג אוויר – לא בחורף, כאשר יש כיסי אוויר רבים יותר או רוחות. 
  • קראו קצת על המשמעות של כיסי אוויר ואיך מטוסים בנויים להתמודד איתם. זכרו שידע זה כוח, גם להתמודד, והזכירו לעצמכם את מה שקראתם כאשר הפחד תוקף אתכם. 

 

שקלו לקחת תוסף מרגיע לפני הטיסה

יש היום לא מעט כדורים שאינם תרופות, שעוזרים להרגיע לחץ ועצבנות. אם הכדורים או הטיפות האלה עוזרים לכם ואין מניעה רפואית שתיקחו אותם, אולי כדאי לכם לנסות?

 

ספרו לצוות שאתם חוששים

ספרו לדייל או לדיילת שיש לכם פחד מטיסות. אין בושה בעניין. גם דיילים פוחדים לפעמים בטיסות ואפילו טייסים. לכל היותר תקבלו איזה צ'ופר או יחס קצת יותר אישי בטיסה. 

 

פנו לקבלת עזרה מקצועית

הטענה היא שסיוע בצורת טיפול CBT (טיפול התנהגותי) נמצא יעיל בטיפול בחרדה או פחד מטיסות. טיפולים אלה קצרים יותר מטיפולים פסיכולוגיים ארוכים. התייעצו עם פסיכולוג או תרפיסט למציאת הפתרון המתאים לכם ביותר. 

אל תוותרו על ה חופשות ואל תמנעו מעצמכם לגלות את העולם. מצאו מטפל בחרדות טיסה באתר B144, ועשו צעד ראשון בדרך להתגברות על הפחד.