העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

עורך דין או מגשר?

עורך דין או מגשר – כיצד יודעים איזה מהם נחוץ לנו?

clock-icon 1 דקות קריאה

בשנים האחרונות מקובל בישראל לטפל בסכסוכים שונים באמצעות מגשר ולא עורך דין כדי לפתור את הבעיה מחוץ לכותלי בית המשפט, לעיתים אפילו בית המשפט עצמו מפנה את המתדיינים להליך של גישור. כמובן שיש קשר מסוים בין הצד המשפטי לבין עבודת המגשרים – אך מדובר על שני תהליכים נפרדים במהותם ובתוצאות שלהם.

בין אם מדובר על בני זוג בתהליך של פרידה ובין אם מדובר במחלוקת עסקית, כיצד נדע האם אנחנו צריכים עורך דין או מגשר? על כך במאמר הבא.

עורך דין או מגשר? איך יודעים מה נחוץ לנו?

  • היקף המחלוקת: על פי רוב, הליך הגישור הוא רגוע יותר והוא מבוסס על שיתוף פעולה והידברות בין הצדדים המעורבים. לכן הבחירה בין שתי האפשרויות צריכה בראש ובראשונה להתייחס להיקף המחלוקת – עד כמה הצדדים אינם מסכימים או האם הם מסוגלים לנהל דיון תרבותי וענייני בנושא. במקרים בהם הצדדים לא מוכנים אפילו לדבר זה עם זה, והמחלוקות כה גדולות שאף אחד לא מוכן לזוז מילימטר מעמדתו לטובת פשרה הוגנת – אז כנראה שיש צורך בשירותיו של עורך דין ומציאת פתרון בבית המשפט. אך אם יש פתח לדיון וניסיון לפתור את הנושא באמצעות שיחה, הליך הגישור הוא כנראה הדרך המתאימה יותר.
  • דחיפות הנושא: המערכת המשפטית בישראל מוצפת בתיקים, ולפעמים כשאתם מתחילים הליך משפטי אי אפשר לדעת מתי הוא יסתיים. לרוב יש לחכות מספר שנים עד למתן פסק הדין (היבט בעל השלכות רבות מאוד כמובן). לכן כאשר מדובר על עניין דחוף או משהו ששני הצדדים רוצים לסיים כמה שיותר מהר ועדיין לקבל פיתרון מקצועי וסופי – רצוי לפנות למגשר ולא לערכאות משפטיות ארוכות ומתישות.
  • מורכבות המחלוקת: תחום הגישור מפותח מאוד ובמקרים רבים המגשר יהיה גם עורך דין בהכשרתו, יש גישור בענייני זוגיות, גישור עסקי ואפילו גישור ובוררות בין גורמים בינלאומיים. אך בנושאים מורכבים מאוד, למשל דיני מיסים, דיני חוזים, במחלוקות שקשורות לסכומים כספיים גבוהים וכדומה, יכול להיות שעדיף למצוא פתרון באמצעות עורכי דין מומחים בתחום ולהגיע לפסק דין משפטי המתבסס על החוק.
  • ההיבט הכספי: למרות שתחום הגישור עבר התמקצעות משמעותית בשנים האחרונות, עדיין מדובר, ברוב המקרים, על הליך קצר וזול לעומת בתי המשפט. כך שכדאי להתחשב גם בסוגיית המחיר והזמן שלוקח להגיע לפיתרון מוסכם.

לסיכום, כמובן שכל מקרה לגופו ויש לבחון את התנאים ורק אחר כך לבחור האם לפנות למגשר או ללכת ישר לעורכי דין וערכאות משפטיות. באופן כללי אם יש מקום לדיון איכותי ורציני, תמיד עדיף להגיע לפיתרון מתוך הסכמה והידברות. הגישור נעשה באווירה טובה יותר, הוא מאפשר ניהול וליווי מקצועי ומסייע לשני הצדדים להגיע לסיום הסכסוך – כמובן תוך מתן תוקף משפטי להחלטות שהושגו.