העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

במה עוסק עורך דין תעבורה?

עברות תעבורה ונהיגה הן חלק מהדין הפלילי. בגלל ריבוי העברות והאופי המיוחד להן, יש בישראל בתי דין מיוחדים בתחום, ובנוסף יש עורכי דין שכל עיסוקם הוא בתחום זה.

צוות B144
clock-icon 4 דקות קריאה
שתי מכוניות על משטח עץ עם מאזניים בצבע זהב ברקע

בשנים האחרונות יש לצערנו יותר ויותר תאונות דרכים קשות, שגובות מחיר גבוה מאזרחי המדינה ומהמדינה בכלל. בעקבות זה, תוקנו תקנות תעבורה חדשות והוחמרה האכיפה על עברות שונות כמו נהיגה בשכרות, עברות שקשורות בשימוש בטלפון נייד תוך כדי נהיגה ועוד.

העונש על חלק גדול מעבירות אלה הוא קנס גבוה, לעיתים של אלפי שקלים, אבל אין ספק שהעונש המאיים ביותר על נהגים הוא שלילת רישיון הנהיגה שלהם לתקופות ארוכות של חודשים ועד שנים. מסיבות אלה יש היום ביקוש רב לעורכי דין המתמחים בדיני תעבורה, שעושים מאמצים רבים להפחית בעונשיהם של נהגים רבים, אם לא להביא לזיכוי מוחלט שלהם.

דיני תעבורה – חלק מהדין הפלילי

חשוב להבין שעברות תעבורה הן עברות פליליות. המדינה תובעת את הנהג או את עבריין התנועה על העברה שביצע. בעבר היה מדובר כמעט תמיד בנהגי רכבים, אבל עם העלייה בשימוש בקורקינטים ואופניים חשמליים, עלה גם מספר משתמשי הכלים האלה שנקנסים ואף עלולים למצוא את עצמם בבית משפט.

 

עורכת דין מקלידה במחשב מסמך הקשור לדיני תעבורה

צריכים להתייעץ עם מומחה בתחום? בחרו עורך דין מומלץ והתקשרו עוד היום

 

עברות נפוצות בדיני תעבורה

עורכי דין לענייני תעבורה מטפלים בסוגי עברות שונים, כאשר הנפוצים ביותר הם אלה:

 • נהיגה בשכרות
  עורך דין לתאונות דרכים ולתעבורה יגן על מי שנתפסו נוהגים בשכרות או אם היה חשש שהם תחת השפעת אלכוהול וסירבו להיבדק בבדיקת ינשוף או למסור דגימת דם. בחלק מהמקרים רואים את מי שמסרב לבדיקות אלה כמי ששתה ונהג.
  היו כבר מקרים שבהם עורכי דין לתעבורה הביאו לביטול הליכים מסיבות שונות או לזיכוי של מי שנתפסו נוהגים תחת השפעה. סיבות אלה נראות לעיתים סיבות פרוצדוראליות, אך אסור לזלזל בהן.
 • שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה
  הטיפול בנושא זה הוחמר מאוד בשנים האחרונות. בשנת 2018 קבע בית המשפט העליון שאסור אפילו להחזיק בטלפון נייד תוך נהיגה או עמידה ברמזור אדום; עד כדי כך הוחמרו התנאים לשימוש בו ברכב. בעקבות התקנות והפסיקות בנושא עלתה מאוד האכיפה בתחום והעונשים – עד שלוש שנות פסילת רישיון – כבר מחייבים ממש פנייה לעורך דין וייצוג הולם.
 • נהיגה שלא במהירות מותרת
  קורה בהחלט שנהג נתפס נוהג במהירות גבוהה, אבל מכשיר המדידה לא היה מכויל או שהיו תנאים מקלים אחרים. גם בתחום זה, עורכי דין לתעבורה יכולים לסייע ולאתר את הסיבה בגינה הואשם הנהג שלא בצדק. במקרים אחרים, בהם ברור שהנהג ביצע את העבירה, תפקידו של עו"ד יהיה להגיע להסדר או לעונש קל יותר עם התביעה, באישור בית המשפט.
 • תאונות דרכים
  ייתכן וזהו התחום הקשה ביותר לעורכי דין לתעבורה. בעניין זה עולות שאלות של רשלנות ונהיגה פזיזה שיכולות להשפיע על פסק הדין. בנוסף על תביעה פלילית מטעם המדינה, עולות לעיתים שאלות של הגנה משפטית מפני תביעה אזרחית; תחום שבו מתמחה עורך דין נזיקין.
 • נהיגה ללא רישיון נהיגה, ביטוח או רישיון רכב
  לא מדובר על ניירות שנשכחו בבית אלא על נהיגה בלי רישיון בכלל או נהיגה בזמן פסילה. כאן יכולות להיות נסיבות מקלות שונות, ורצוי מאוד שעורך דין לתעבורה יסייע לנאשם בטעינתו טענות רלוונטיות.
 • עברות נהג חדש או צעיר
  נהיגה ללא מלווה או עם נוסעים רבים מדי ברכב אלה עברות שבגינן עלול להיפסל רישיון הנהיגה של הנהג הצעיר ובהחלט חשוב להתייעץ לגביהן עם עו"ד מתאים.
 • עברות תעבורה באכיפה פחות שכיחה
  עברות נוספות בהן נדרשת לעיתים מעורבות של עורכי דין לתעבורה הן עקיפות מסוכנות, הפרעה לתנועה או אי מתן זכות קדימה. אלה עברות שנהגים מחשיבים אותן משום מה כעברות קלות, ומגלים, לעיתים מאוחר מדי, שמערכת המשפט מגלה כלפיהן סובלנות מעטה מאוד, והעונשים בהתאם.

שיטת הניקוד והקשר שלה לעבודת עו"ד לענייני תעבורה

חלק מהעברות הן עברות קשות וכבדות, וחלק מהן עברות פעוטות. מה שיסביר לכם כל עורך דין לתעבורה הוא, שבגלל שיטת הניקוד הקיימת בישראל, גם אם מישהו עבר עברה פעוטה לכאורה, הוא עדיין עלול לאבד את רישיונו.

במקרים מסוימים, אם עברתם שתי עברות בתוך שנתיים, תמצאו את עצמכם בקורס נהיגה מונעת. למשל בעברה של מהירות שיש עליה 10 נקודות או עקיפה על קו לבן בצרוף עבירה של נהיגה על מדרכה – 2 נקודות. עורכי דין לתעבורה יסבירו לכם שכך צברתם 12 נקודות, ואתם חייבים בקורס. מדובר לעיתים באובדן ימי עבודה ו'שווה' לכן להילחם על עברות אלה בעזרתו של עורך דין לתעבורה.

search