העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

בדיקות רקע לנכסים

ורכי דין בעסקת מקרקעין אמורים לבצע בדיקות נאותות מסוימות וליידע את הלקוחות שלהם בדברים

clock-icon 1 דקות קריאה
צוות B144

עורכי דין בעסקת מקרקעין אמורים לבצע בדיקות נאותות מסוימות וליידע את הלקוחות שלהם בדברים שעלולים לסכן את העסקה או את הלקוח.

רצוי ואפילו חובה להבין, שעסקאות מקרקעין הן עסקאות מסובכות, עם הרבה מאוד סעיפים ותתי סעיפים סבוכים. עורכי דין למקרקעין, בעלי נסיון וכאלה שמכירים את התחום על בוריו, יסבירו לכם שבהרבה עסקאות מקרקעין לא רק הקונה והמוכר הם שותפים לעסקה, אלא יש גם גורמים אחרים, שנכנסים כ'שותפים' – ולא במרכאות כפולות.

אילו בדיקות רקע לנכס מבצע עורך דין מקרקעין?

רשויות המס הן כמובן השותפות הגדולות לכל עסקת מקרקעין: בין אם מדובר בקניה מקבלן או קניית דירה יד שניה, תמיד על עורך הדין למקרקעין לבדוק את מצב המס והמשמעויות המיסויות של העסקה. בין אם עורך הדין למקרקעין מייעץ לפני העסקה ובין אם בשלבי הניסוח והחתימה של החוזה, חובה עליו לידע את הקונה או המוכר בדבר המיסים. זו גם החובה של עורך הדין למקרקעין לוודא שהמסים ישולמו, להעמיד כסף לצורך זה ועוד.
בנושא המיסים, חייב עורך הדין למקרקעין לשים לב לכל הסעיפים הקטנים בחוק ולכל התנאים שמתקיימים או שלא מתקיימים והם רלוונטיים למוכר או לקונה. אם עורך הדין לא ישים לב לדברים אלה, אתם עלולים למצוא את עצמכם משלמים כסף שלא התכוונתם לשלם או שלא חשבתם שתצטרכו להוציא.

למרות שעורכי דין למקרקעין לא מרבים לעסוק בנושא המשכנתאות, למשל, הרי שהבנקים למשכנתאות הם בהחלט שותפים מלאים לעסקאות נדל"ן. בהרבה מקרים הם אלה שמעמידים לרשותינו את המימון לעסקה והנכס משועבד לטובתם. רצוי מאוד שעורך הדין למקרקעין יבדוק את חוזה המשכנתא ואת סעיפי המימון השונים, במיוחד אם מדובר במינוף נכס, עסקאות קומבינציה וכדומה.

עורך דין למקרקעין אמור לדעת מהם הדברים שעליו לבדוק בנושא הזכויות הקנייניות של המוכר על הנדל"ן. חשוב שלעורך הדין יהיה ידע בקשר לדברים שעליו לבדוק לא רק בנושא הבעלות על הנכס או על חלקיו: חלק מבדיקות הנאותות שעושה עורך דין למקרקעין הוא בדיקת המצב התכנוני, הכולל קיום היתרי בנייה והרחבה, בדיקת שעבודים ואזהרות וכן צווי הריסה, אם קיימים.

בהמשך, עורך הדין יהיה זה שיהיה אחראי לרשום הערת אזהרה על הנכס ויהיה אחראי לרישום הזכויות על שם הקונה.

האם עורך הדין למקרקעין יכול לסייע בבדיקת מצבו של הקונה או המוכר?

בהחלט. כאן מדובר בדברים עדינים, כמו מצב מימוני, חובות ולהבדיל ענייני גרושין, אבל לעורכי דין ישנן דרכים לברר אם לבעלי הנכס יש אינטרס גדול מהרגיל למכור את הנדל"ן שלהם, ולהציע דרכים שבהן מתן מענה לבעיות השונות יוכלו לקצר את מהלך העסקה.

search