העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

תחילת הבנייה בעזרת עבודות עפר

במסגרת עבודות עפר נכללות עבודות התשתית למיניהן, מפיתוח מגרשים, דרך הנחת תשתית ועד ריבוד וסלילת שבילים וכבישים. ללא עבודות אלה לא תתכן בכלל בניית שכונה או בית

צוות B144
clock-icon 4 דקות קריאה
עבודות עפר ופיתוח

כאשר חוכרים או קונים בישראל קרקע לבנייה, יש לקחת בחשבון עלויות שונות שכוללות לא רק את מחיר האדמה "נטו", אלא גם עלויות פיתוח שונות. אלה יכולות לכלול היטלי פיתוח על חשבון עבודות שנעשות על ידי הרשות המקומית באזור הבניה, ולצידן עלויות של פעולות שיש לבצע, על מנת שניתן יהיה לבנות על המגרש שנרכש. 
פעולות אלה כוללות למשל הקמת קירות שישמשו לתמיכת הקרקע, מילוי אדמה ליישור שיפועים או גינון או סיקול סלעים מהמגרש, יישור השטח ועוד. בנוסף יש לזכור גם פעולות ריבוד וסלילה, כמו סלילת שביל גישה או חניה. 
חלק מהפעולות האלה מבוצעות על ידי קבלן בניין, אבל הפעולות שכוללות הכשרת שטח לבנייה מבוצעות על ידי קבלני עפר. אנשי מקצוע אלה הם מי שאחראים למעשה לביצוע התשתית – הן ברמת הרשות המקומית (הכנת שטח לבניית שכונה חדשה) והן ברמת הפרט; בהכשרת מגרש לבניית בית. 

 

פיתוח בסיסי, התחלתי, של אתר בנייה דרוש אם כן לכמה דברים עיקריים:

  1. פיתוח הגישה לאתר באופן כללי – פריצת דרך וגישה לכלי עבודה וביצוע של קבלנים שיהיו צריכים לעבוד באתר. 
  2. חפירה לצורך פיתוח תשתית אזורית כללי – צנרת ראשית וביוב, חשמל וכו'.
  3. פיתוח המגרשים עצמם: יישור השטח, סיקול ומילוי באדמה, הקמת תמיכה וחפירות תשתית לביוב, חשמל ותקשורת, גז ועוד. 

ללא עבודות עפר לא יוכל אף מבנה להיות מחובר לתשתיות השונות ולכן כל האזור לא יקבל אישורי בנייה. מכאן ברורה חשיבותו של קבלן העפר שפועל בשטח, יכולתו לעמוד בלוחות זמנים ולבצע עבודה טובה ומקצועית.

 

עבודות פיתוח תשתיות

 

 

פינוי ומילוי עפר – עבודה שצריכה להיעשות בתאום רב, ברמה ארצית

כאשר בונים בית פרטי, לא מרגישים כל כך את העניין הבא, אבל כאשר מדובר בשכונה שלמה או כאשר מדובר בבניין רב קומות, הוא בא לכדי ביטוי מהר מאוד: נושא העפר שנחפר באתר. 
חשבו על מגרש בשטח של דונם או שניים, שיש ליישר או לחפור בו מרתפים וחניה תת קרקעית. מה קורה עם כל העפר שיוצא מהאתר הזה? הוא חייב הלוא להגיע לאן שהוא. 
אחד מהתפקידים של קבלני עפר הוא לתאם את נושא הפסולת באתרי בנייה, בעיקר עפר חפור, סלעים וכו', אבל גם פסולת בניין. לא מדובר בסופו של דבר בשאריות של חומרי בניין שיש להיפטר מהם, למשל, אלא בכמויות גדולות של פסולת, שחייבת להגיע להטמנה או למחזור. 

 

הכלים הכבדים של קבלני עפר מקצועיים

קבלני עפר נדרשים להשתמש בכלים כבדים בכל מקום שבו הם עובדים. התחלות בנייה ופיתוח מחייבות שימוש במגוון רחב של כלים כבדים וציוד מכני הנדסי כמו טרקטורים, משאיות, מחפרונים, וכד'. היות ובתחום זה יש קבלנים בעלי התמחויות שונות, הם יהיו מצוידים בכלים שונים אלה מאלה, בין אם מדובר במי שמתמחים בחפירות ובין אם מדובר במי שמתמחים ביישור שטח או סלילת כבישים. 

 

הניסיון החשוב בעת עבודות עפר ופיתוח

גם אם נדמה לנו לעיתים שאפשר לסכם את כול עבודות הפיתוח כעבודות מגושמות, גסות, שאינן דורשות תחכום רב, הרי שאין זה כך, בכלל. כיום לא מדובר יותר בהעברה של כמה טונות חול ממקום אחד לשני: עבודות תשתית יש לבצע באיכות גבוהה, תוך הקפדה על תקנים וסטנדרטים שונים. יש לתכנן היטב את כל נושא הפסולת ולדעת לקרוא תוכניות, לתאם עבודה מול גופים שונים ועוד. הניסיון בתחום זה הוא לכן חשוב מאוד ומהווה שיקול משמעותי בבחירת הקבלן או החברה לעבודות. 

 

בדיקת רשימת הלקוחות של קבלני עפר

קבלני עפר דואגים לפרסם לעתים קרובות את שמות הלקוחות והגופים הגדולים שלהם הם סיפקו, או עדיין מספקים, שירותים שונים. בדיקת לקוחותיהם של קבלני עפר שונים והתייעצות איתם יכולה בהחלט להקל עליכם לבחור את איש המקצוע המתאים ביותר לפרויקט שלכם. בנוסף תוכלו תמיד להתייעץ עם אדריכל או קבלן בניין בעלי ניסיון בפיתוח, ולבקש המלצות גם מהם. 
 

search