העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

איך מוציאים רישיון לנשק פרטי?

אתם רוצים להוציא רישיון לנשק ולא יודעים איך לעשות זאת? ומה בדיוק התנאים שאתם אמורים לעמוד בהם על מנת שתוכלו לקבל רישיון? בדיוק בשביל זה הכנו לכם את המדריך המלא להוצאת רישיון נשק.

clock-icon 7 דקות קריאה
מאת: אוסנת מירל
איך להוציא רישיון לאקדח

תוכן העניינים:

 1. מה זה רישיון לאקדח?
 2. חוק כלי הירייה
 3. ההבדל בין כלי נשק פרטי לארגוני
 4. מי זכאי לקבל רישיון לכלי נשק פרטי?
 5. סיבות לשכור עורך דין לסיוע בתהליך הוצאות רישיון לאקדח

 

ישנם אזרחים המעוניינים להוציא רישיון לנשק מכל מיני סיבות, למשל, למטרת עבודה, אבטחה, שמירה ומשרדי ממשלה. על מנת שתוכלו לקבל רישיון לנשק, אתם צריכים להכיר את השלבים ולהבין בדיוק איך התהליך מתבצע. התהליך כמובן לא פשוט ותצטרכו לעמוד בקריטריונים רבים. אז מה הוא חוק כלי הירייה? ומי זכאי לקבל רישיון לכלי נשק פרטי? כל הפרטים בנושא רישיון לנשק בכתבה הבאה.

 

איך מוציאים רישיון לנשק

(צילום: ShutterStock)

 

מה זה רישיון לאקדח?

הוצאות רישיון לאקדח הינו תחום מוגדר הנתון תחת פיקוח. במדינת ישראל, כל בקשה להוצאת רישיון לנשק נבדקת בקפדנות רבה, לכן זהו תהליך מורכב ומומלץ לבצע אותו עם ליווי מקצועי. האישור לנשק ניתן בהתאם לנתוניו האישיים של האדם, היעילות להחזקת הנשק ומידת מסוכנותו הפסיכיאטרית. בכדי לקבל רישיון לנשק בישראל, יש לעמוד בתנאים מסוימים ולהיות מתאימים לקריטריונים חשובים לקבלת נשק פרטי. לדוגמא, חובה להיות רשום כתושב קבע במשרד הפנים השוהה בישראל באופן רציף שלוש שנים לפחות, להיות בעל שליטה בסיסית בשפה העברית ובגיל מינימאלי.

אם המבקש עשה שירות צבאי והוא אזרח ישראלי, הוא יכול להגיש בקשה מעל גיל 21, אם הוא אזרח ישראל אך לא שירת בצבא, הוא יוכל להגיש את הבקשה מגיל 27. כמו כן, אם הוא אינו אזרח ישראל, הוא יוכל לבקש בקשה להוצאת רישיון נשק רק מגיל 45. במדינת ישראל קיימים אנשים וגופים שיש להם את האפשרות לשאת נשק פרטי, כמו: חברות אבטחה ושמירה, מטווחים, מפעלים, משרדי ממשלה ועוד.

 

איך עושים רישיון לנשק?

(צילום: ShutterStock)

 

חוק כלי הירייה

חוק כלי הירייה מסדיר את נושא הרישום, נשיאה והחזקת כלי ירייה בישראל. משמעות החוק היא שלאדם בישראל אין זכות אוטומטית להחזיק כלי ירייה, ועליו לקבל רישיון כדי להחזיק ולשאת נשק. הגוף האחראי על מתן רישיון לכלי ירייה הוא האגף לרישוי כלי ירייה, במשרד הביטחון לפנים. בכדי לקבל רישיון לכלי ירייה יש לעמוד בתנאי סף, בתבחינים שקבע משרד הביטחון ולהציג סיבה מוצדקת לשאת נשק. מטרת הבדיקה היא לאזן בין צורך הציבור להגן על עצמו לבן הסכנה הממשית שהציבור עלול להיפגע מכלי נשק שיימצאו במרחב הציבורי.

סעיף 12 בחוק כלי הירייה אומר כי “המוסמך לתת רישיון נשק לפי חוק זה רשאי, לפי שיקול דעתו (1) לתת רישיון או לסרב לתתו; (2) לתת רישיון בתנאים ובהגבלות ולהטיל תנאים והגבלות על רישיון שניתן; (3) לבטל רישיון תוך תקופת תקפו”. כיום יש מעל 20,000 אנשים בישראל המחזיקים רישיון לנשק, לחלקם יש אפשרות לשאת אותו מחוץ לבית וכל השאר רשאים להחזיקו רק בביתם.

 

מה צריך כדי להוציא רישיון לנשק?

(צילום: ShutterStock)

 

ההבדל בין כלי נשק פרטי לארגוני

בקשה לרישיון כלי ירייה פרטי, מצריכה מהמבקש מילוי בקשה בצירוף מסמכים שונים, כמו: הצהרת בריאות מרופא משפחה, צילום תעודת זהות, תעודות מילואים, שירות לאומי או אזרחי או פטור משירות. כמו כן, נדרש ממנו לדאוג למסמכים תומכים בהתאם לתבחין הרלוונטי שבגינו מבוקש רישיון כלי הירייה. לאחר מכן, הבקשה מועברת לאישור הגורמים הממליצים - משטרה ומשרד הבריאות. לאחר המלצתם יתואם ראיון באחת מלשכות הרישוי. לאחר הריאיון יינתן "אישור מותנה" - אישור המאשר את המשך התהליך. בסיום התהליך המבקש יקבל רישיון להחזקת נשק זמני ובהמשך יוחלף לרישיון קבוע.

לעומת זאת, בקשה לרישיון כלי ירייה ארגוני מתבצעת כך שבמסגרת רישיון זה ארגונים ועובדיהם יכולים לקבל רישיון לכלי ירייה ארגוני. בדרך כלל הרישיון הוא לאבטחה או שמירה בחברות אבטחה ושמירה. בנוסף, רישיון כלי ירייה ארגוני יכול לשמש ליישובים שונים, מפעלים, משרדי ממשלה ועוד. הבקשה לרישיון נשק ארגוני מצריכה הגשת בקשה לחברה המעסיקה, בצירוף מסמכים הכוללים טופס בקשה, קורות חיים, צילום תעודת זהות, הצהרת בריאות חתומה על ידי רופא משפחה ועוד. לאחר אישור הבקשה על ידי הגורמים הממליצים, יש לעבור בדיקת כשירות נפשית ומי שיימצא שהוא כשיר – יישלח להכשרה הנדרשת. בסיום התהליך, המבקש יקבל רישיון וספח זמניים שבהמשך יוחלפו לקבועים. 

 

מי זכאי לקבל רישיון לכלי נשק פרטי?

קיימים מספר קריטריונים על מנת שאדם יהיה זכאי לקבל רישיון לכי נשק פרטי, להלן הפירוט:

 • מגורים - בישוב שמוכרז כ"זכאי" לנשיאת כלי ירייה.
 • עבודה בישוב זכאי - מי שעובד בישוב ה"זכאי" לנשיאת כלי ירייה.
 • מורה דרך ברישיון משרד הבריאות.
 • חקלאי בעל המלצת ק"בט המועצות האזוריות במשרד החקלאות.
 • שירות בכוחות הביטחון – מי ששירת בכוחות הביטחון. לדוגמא: קצינים בצה"ל בדרגות סגן ומעלה, נגדים בצה"ל מדרגת רס"ר ומעלה ומקביליהם בכוחות הביטחון האחרים. בנוסף, מי ששירת ביחידה מיוחדת בכוחות הביטחון, מתוך רשימה שנקבעה על ידי גורם שהוסמך לכך בכוחות הביטחון. בצה"ל ובמשטרה, לוחמים רובאי 07 ורובאי 08.
 • שירות במשטרה – שוטר ששירת או משרת שירות קבע במשטרת ישראל במשך שנתיים לפחות. בנוסף, מתנדב פעילים במשטרת ישראל על פי אישור משטרה ובהתאם לנהלים שתקבע.
 • הכשרה ייחודית – רשת שדות התעופה, שב"כ, בוגרי קורס מאבטחים מתקדם א', בעל וותק שנתיים.
 • קב"ט – קצין ביטחון פעיל בגוף מוכר על ידי המשטרה.
 • המלצת המשטרה – המלצה על אדם ממשטרת ישראל.
 • עובד מד"א או מתנדב בגוף ההצלה – עובד קבוע ופעיל בעל ותק שנה ומעלה. בנוסף, מתנדב בעל ותק שנה ומעלה באיחור הצלה או זק"א.
 • כבאי פעיל בעל וותק שנה.
 • מדריך ירי בעל רישיון בתוקף.
 • ספורטאי ירי – ספורטאי הפעיל ברף פעילות שנקבע על ידי התאחדות הקליעה.
 • ציד – בעל רישיון ציד מהרשות לשמירת הטבע והגנים.
 • מזכרת – החזקת כלי ירי לשעבר השבתה כמזכרת, כלי הירי יהיה ללא תחמושת.
 • הצהרת בריאות והערכת סיכון של מבקש רישיון לנשק

על פי נוהלי המשרד לביטחון הפנים, כאשר אדם מבקש לקבל רישיון נשק, עברו הרפואי והפלילי נבחן בידי פקיד רישוי לעניינו. במידה וקיים למשרד הבריאות או למשטרה מידע שבגינו אדם עלול להוות סכנה אם הוא יישא נשק, הוא לא ימשיך בתהליך הרישוי. בכדי לשאת נשק פרטי בעל המבקש צריך להיות בכשירות פיזית ונפשית לשאת בנשק, בכפוף להצהרת בריאות חתומה על רופא. כמו כן, הוא צריך לשלוח בקשה למתן רישיון נשק, וזה יוגש על גבי טופס ייעודי בצירוף הצהרת בריאות חתומה על ידי רופא. על פי חוק כלי ירייה בישראל, קיימת דרישה לדווח למשרד הבריאות על מטופל המסכן את עצמו או את סביבתו, בהווה ובעתיד בעת נשיאת כלי נשק. בחוק ישנם סעיפים הנוגעים לסיכון עתידי, ולכן נדרש לדווח על סיכון. כמו כן, המשרד לביטחון פנים מתעדכן במידע שנאסף על המחזיקים ברישיון ובוחן את מצבם מבחינה רפואית ופלילית.

 

סיבות לשכור עורך דין לסיוע בתהליך הוצאות רישיון לאקדח

עורכי דין העוסקים ברישוי נשק בישראל, יכולים לסייע בתהליך הוצאות רישיון לאקדח, כיוון שהם יכולים להיאבק בבירוקרטיה לא פשוטה שהמבקש לרישיון אמור להתמודד איתה. לעיתים התהליך עלול להיות לא מקצועי ואף להוביל לנזקים בלתי הפיכים, וכאן החשיבות בייעוץ משפטי היא קריטית בנושא רישיון נשק. בנוסף, במקרים מסוימים של סירוב לתת רישיון לכלי ירייה, סיוע של עורך דין יכול לעזור להשגת הרישיון.

 

מצאו חנויות נשק באזורכם:

חנויות נשק בירושלים

חנויות נשק בתל אביב

חנויות נשק ברמת גן

חנויות נשק בחיפה

search