העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

המדריך לקניית דירה חדשה לזוגות צעירים

רכישת דירה ראשונה היא צעד גדול, עליו יש לחשוב לעומק ולבצע לאחר מחשבה מרובה. עדיף לקחת עוד מספר ימים למחשבה, מאשר לפעול בפזיזות ולסבול מתוצאות של השקעה שגויה.

צוות B144
clock-icon 1 דקות קריאה
זוג צעיר מקבל מפתח לדירה החדשה שלהם מסוכן הנדלן שלהם

החלטתם למסד את היחסים? השלב הבא והבלתי נמנע (אם עדיין לא עשיתם זאת, משיקוליכם), היא קניית דירה. קן קטן פרטי משלכם, בו תוכלו לגדל את הילדים העתידיים שלכם, לקטר על גובה המשכנתא, ובעיקר, להפוך למשפחה אמיתית, כמו שאתם רוצים.

נשמע קל? כנראה שרק נשמע כך, כי בצד השמחה הגדולה על הדרך החדשה והמשותפת אליה אתם עתידים לצאת, מציפים אתכם חששות. חלקם מה"בטן" שלכם ואת חלקם מטפטפים לכם קרובי משפחה, מכרים וחברים שחפצים בטובתכם.

חלק מהחששות האלה מוצדקים ומקורם במציאות (בסיפורים ששמעתם) וחלקם פסיכולוגיים ומקורם בפחד הגדול להפוך לבוגרים, עם כל ההתחייבויות שנלוות לכך. הנה מספר דילמות שתעמודנה לפניכם:

למכירה או בשכירות?

כל אחת מהאופציה הזו קבילה, נפוצה, ונהוגה על ידי רבים מהזוגות הצעירים שעומדים ברשות עצמם. ככלל, ניתן לומר כי קניית דירה למגורים היא השקעה שמחזירה את עצמה לאורך השנים, מאחר ואם אינכם מתכוונים לגור אצל הורי אחד מכם, תצטרכו לגור במקום כלשהו.

שכירות לא תחייב אתכם בהוצאה ראשונית גדולה, מאידך, כל השנים שתשלמו את דמי השכירות תהיו תלויים בבעלי הדירה ושיגיונותיו, בלוח הזמנים שלו לתיקון הפגמים, במועדי פינוי מוכתבים וכד'.

לכן, בנקודת מבט עתידית - קניית דירה הינה השקעה מוצלחת יותר פיננסית.

משכנתא או מימון עצמי?

אם אתם זוג צעיר שגילו צעיר (בשנות העשרים עד השלושים לחייכם) ואינכם מגיעים ממשפחה אמידה ובעלת נכסים, סביר להניח שתזדקקו לעזרתו של גוף חיצוני במימון רכישת הדירה.

כיום הבנקים מציעים עשרות תמהילי משכנתאות וביניהם טווח רחב של הבדלים. מומלץ לבדוק מה יכולת ההחזר החודשית שלכם, אשר תאפשר לכם לחיות בנחת, מבלי להילחץ (לא מומלץ לקנות דירה בשכונת יוקרה ואת כל שנות תשלום המשכנתא להעביר בדוחק וצמצום).

 

סוכן נדלן מחזיק מודל של בית

מוכנים לצעד הראשון בתהליך המרגש הזה? בחרו סוכן נדל"ן מומלץ וצרו קשר

 

דירה חדשה מקבלן או דירה "יד שנייה"?

גם כאן, לכל אחת מהאפשרויות ישנן יתרונות וחסרונות משלה.

נכס בו גרים אנשים הוא לא "חדש מהניילונים", אבל מצד שני, חלק גדול מהליקויים בו כבר נראים לעין. בדירה מקבלן עוד לא התגלו ליקויים (במידה וקיימים), אבל היא מאפשרת לכם להתחיל את החיים עם משהו חדש, נקי, רק שלכם. לכן, מדובר בשיקולים ובנטייה שלכם.

מה שיש או במבט לעתיד?

אחת מהטעויות הנפוצות שעושים זוגות צעירים היא בחירת הדירה הראשונה שלהם מתוך ההסתכלות על ה"כאן ועכשיו" ולא מתוך התחשבות בעתיד.

לדוגמה, ראיתם שתי דירות למכירה בקריות: האחת קטנה וזולה, חמימה ואינטימית, כיפית לכם כזוג, אבל מרוחקת מגני ילדים וממרכזי קניות. השנייה, פחות "אטרקטיבית" לכם כזוג, אבל מתאימה יותר להרחבת המשפחה שעתידה להגיע.

אם אתם יודעים בוודאות שלכשהמשפחה תתרחב, תוכלו לרכוש דירה מתאימה יותר - תוכלו להמר כיום על הדירה ה"זוגית", במידה ולא - מומלץ לחשוב ולתכנן קדימה.

טיפ לסיכום

רכישת דירה ראשונה היא צעד גדול, עליו יש לחשוב לעומק ולבצע לאחר מחשבה מרובה. עדיף לקחת עוד מספר ימים למחשבה, מאשר לפעול בפזיזות ולסבול מתוצאות של השקעה שגויה.

search