העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

איך מבצעים השלמת שן לשן שבורה?

ההערכה היא, שכרבע מהאנשים שוברים שן אחת או יותר במהלך חייהם. עיקר תאונות השיניים קורות בילדות, אבל בכל גיל שהוא, השלמת שן שבורה היא דבר חשוב וכמו שנראה – אז כיצד עושים זאת נכון?

clock-icon 1 דקות קריאה

השלמת שן שבורה – חשיבות רפואית ואסתטית

שיניים עלולות להשבר במספר צורות, והנזק לשן יכול להיות רב או מועט, קריטי או אסתטי בלבד. הדבר החשוב ביותר במקרה של חבלה ושבר בשן, הוא להגיע למרפאת שיניים ולעשות זאת בדחיפות ומהר ככל האפשר. מומחים בשיקום השן אומרים ששיקום שיניים, כולל תיקון שן שבורה, מתחיל מהרגע שבו השן נשברת: ככל שהאבחון והטיפול יהיו מהירים יותר, כך תהיה השלמת שן שבורה טובה ונכונה יותר. 
מלבד החשיבות האסתטית – ואף אחד לא אוהב לחייך עם חצאי שיניים – פגיעה ושבר בשן יכולים לגרום למחלת שיניים, לרקבון ולנפילת יתרת השן. חשוב לכן לוודא שהשן יציבה במכתשית – המקום בו היא "יושבת" – ומה מידת הנזק. השלמת שן שבורה, כמעט בכל מקרה, הוא תהליך ממושך ולא זול. 
ואגב ילדים ושיניים שבורות? גם אם ילד שובר שן חלב, או שנעקרת שן חלב, יש לטפל בה. שיני החלב מגנות על השיניים הקבועות, במידה רבה. 
 

מהן השיטות להשלמת שן שבורה? 

באופן עקרוני קיימות שלוש שיטות עיקריות להשלמת שן שבורה:
  • השלמת שן שבורה באמצעות ציפוי חרסינה (למינייט)
  • השלמת שן שבורה בשימוש בחומר מרוכב (קומפוזיט)
  • השלמת שן שבורה באמצעות כתר חרסינה
 

שתי השיטות הראשונות להשלמת שן שבורה – חרסינה וקומפוזיט:

מתאימות למצבים בהם אין פגיעה במוך השן; החלק הפנימי, ה"חי" של השן. השלמת שן שבורה על ידי ציפוי חרסינה היא השיטה היקרה והמסובכת ביותר, אך היא נותנת את התוצאות הטובות ביותר. אולי בגלל שזה כך, שיטה זו דורשת את המומחיות והמיומנות הגבוהות ביותר, הן של רופא השיניים שמבצע את ההשלמה והן של טכנאי השיניים, שמכין את חלק השן המלאכותי וציפוי החרסינה - שאותו מדביקים לשארית השן הקיימת. השלמת שן שבורה באמצעות חרסינה מאפשרת השלמה בצבע הטוב והקרוב ביותר לשן הקיימת. 
השלמת שן שבורה באמצעות חומר מרוכב – קומפוזיט – היא השיטה הפשוטה ביותר ומתאימה מאוד למקרים בהם השבר בשן הוא שבר פשוט יחסית או סדק. הדיוק בגוון הוא לא הדיוק הרב ביותר והחומר גם עמיד פחות מחרסינה שמשמשת להשלמת שן שבורה. 

ומה קורה במקרה של שבר בשן המערב פגיעה בעצב?

פגיעה במוך השן מחייבת טיפול שורש והשיקום של שן שבורה במקרה כזה מחייב השלמה של כתר חרסינה. 
 
למציאת רופא שיניים מקצועי ומוסמך באזור שלכם, העזרו באינדקס העסקים של בזק 144.