העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מחפשים מאבטח לגן או לבית הספר? היכנסו לפתרונות

אבטחה בגן או שמירה? חברת אבטחה או מאבטח פרטי? ואולי בכלל תורנות הורים? מה עושים בזמני מצוקה ביטחונית כדי להבטיח את שלומם של הילדים בגן או בבית הספר?

צוות B144
clock-icon 2 דקות קריאה

שמירה ואבטחה גם בתקופות "רגיעה":

האחריות לאבטחת גני ילדים ציבוריים נמצאת בידיהן של הרשויות המקומיות השונות, בעוד שבגני ילדים פרטיים הנושא הוא כמובן בידיים פרטיות: בידיה של הגננת או בעלי הגן, ובידיהם של ההורים, כלקוחות של אותו גן ילדים.

בישראל, המציאות הבטחונית היא כזו, שהיא דורשת שמירה ואבטחה של גני ילדים בתקופות "רגיעה", ובפרט בזמנים קשים יותר, כמו אלה שאנחנו חווים בתחילת שנת 2016. המציאות בגני הילדים הפרטיים היא כזו, שהגן מוקף בגדר והשער סגור, ונפתח רק באישור הגננת ומסיבה טובה. גנים רבים מצוידים במצלמות אבטחה במעגל סגור והם מנויים על שרותים של מוקד מצוקה. ובכל זאת, כל אלה לא שקולים לנוכחות של שומר או מאבטח בגן ואפילו לא לנוכחות של הורה – חמוש או שלא – בשער.

ברוב ימות השנה, מינוי על מוקד מצוקה, שער נעול וגדר - די בהם כדי להרחיק סקרנים ומטרידנים שונים, ולמנוע אירועים בטחוניים "מזדמנים". לעומת זאת, בתקופות בהן המוטיביציה לערוך פיגוע או אירוע בטחוני הופכת גבוהה, יש בעיה לכאורה עם האמצעים האלה. הם נראים כלא מספקים.

מחפשים מצלמות אבטחה? כל מצלמות האבטחה במקום אחד >

 

מוגבלים בתקציב אבטחה? מתחילים סבב תורנויות

אחד הפתרונות, שנהוג בגני ילדים פרטיים ועירוניים רבים, הוא תורנות שמירה ואבטחה של הורים, שמגבים את הגננת. יש לא מעט הורים בעלי נשק אישי, אשר מתנדבים לרוב מרצון ונותנים כמה שעות שדרושות להרגעת ההורים. ברוב המקרים התגבור הזה יהיה בשעות הבוקר בהן מביאים את הילדים לגן ובשעות האיסוף; שעות בהן השער פתוח והמהומה יחסית רבה.

הכינו את הארנקים: בחירת מאבטח חיצוני

אופציה אחרת היא לבחור במאבטח חיצוני, וכאן ההתלבטויות שונות:

עם או בלי נשק?

מצד אחד, נשק בגן ילדים הוא עניין בעייתי מאוד ומסוכן. מצד שני, לשומר בלי נשק יש תפקיד הרתעתי בלבד והוא לא באמת יכול להגיב לאירוע בטחוני קשה. הדעות הן לכאן ולכאן, כשההנחה היא ששומר חמוש ומיומן יוכל להתמודד עם מפגע בודד או שניים תוך שהוא לא מסכן את הילדים. שם המשחק כאן הוא מיומנות והכשרה – דבר שעליו חייבים מאוד להקפיד, במיוחד כשמדובר בנושא נשק. ועם זאת, אפשר וגם רצוי להתייעץ עם תחנת המשטרה הקהילתית הקרובה ולברר אם יש הצדקה לשומר חמוש, במיוחד באזורי סיכון נמוך. 

האם כדאי לקחת מאבטח או שומר פרטי, או לעבור דרך חברה?

מאבטח או שומר פרטי יכול להיות למשל בחור צעיר (או בחורה) שסיימו צבא בתפקיד קרבי ועובדים לפי שעות. מאבטח קבוע כזה יתחבב על הילדים והם יכירו אותו, דבר שיש בו יתרונות רבים.

חברת אבטחה תעסיק שומרים בעלי פרופיל כזה, אבל ברוב המקרים תקצה אותם למשימות "גדולות", כמו אבטחת מוסדות ציבור ומרכזים קהילתיים גדולים בעלי פרופיל סיכון גבוה יותר. רצוי מאוד לבדוק מה פרופיל המאבטח שיוקצה לגן על ידי חברת האבטחה, ולא רק מה ההכשרה שלו, אלא גם עד כמה הוא יהיה קבוע בגן.

לשומר של חברת אבטחה יש יתרון גדול על פני שומר פרטי. אמנם התשלום עשוי להיות גבוה יותר, אבל לשומר כזה יש גיבוי: במקרה בו הוא חולה או לא יכול להגיע לעבודה, יהיה מי שיחליף אותו. יש מוקד שלם שעומד מאחוריו ויכול לתת לו גיבוי אם קורה משהו ויש כמובן סיור, שמפטרל באזור או יכול להגיע במהירות למקום בעת הצורך. 

מחפשים חברת אבטחה? כל חברות האבטחה והשמירה בלחיצה >

איך בוחרים בין חברות האבטחה השונות?

חייבים לבחון את סל השרותים שחברת האבטחה מציעה: האם יש לה סיירים ומאבטחים ניידים? האם יש לה מוקד שיכול לעקוב פיסית אחרי המתרחש בכל זמן במקום? מה ההכשרה שנותנים בחברה למאבטחים או לשומרים שלהם? האם מדובר בבעלי פרופיל קרבי או בפנסיונרים חביבים? חשוב מאוד לבדוק מהם זמני ההגעה של סיירי החברה למקום ואם היא יכולה להתחייב על סיורים קבועים ופטרולים במשך שעות היום.

ולסיום: מה הצעד הראשון בבחירת חברת אבטחה או שומר?

הצעד הראשון בעניין הוא להגיע להסכמה בין ההורים והגננת על פורמט האבטחה של הגן. כל הצדדים חייבים להיות מרוצים ולהסכים על כל החלטה, בלי סייגים. תמיד יהיה מי שלא יהיה מרוצה מהפתרון, אבל דעת הרוב היא הקובעת.

רצוי לקבוע צוות, שבמשותף עם הגננת יערוך סקר בין חברות האבטחה השונות ויוכל להציג בפני ההורים כמה חלופות שביניהם יבחרו. פה תצטרכו לשקלל את סל השרותים והמחיר אל מול התקציב שכל ההורים מוכנים להקצות למשימה ולעניין. 

 

search