העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

טיפים לבחירת מצלמות אבטחה

בחירת מצלמת אבטחה לבית או לעסק תלויה בכמה וכמה גורמים, כאשר המחיר הוא רק חלק מהם - ואפילו לא החלק המשמעותי ביותר. כך תבחרו במצלמות האבטחה המתאימות לכם ביותר

מאת B144
clock-icon 4 דקות קריאה
מצלמות אבטחה

מצלמות ומערכות אבטחה הפכו ממש בשנים האחרונות לחלק כמעט בלתי נפרד ממערכות ההגנה והאבטחה של בתים רבים, שלא לדבר על עסקים, כמו חנויות, משרדים וכו'. אם פעם היינו מסתפקים במצלמת אינטרקום בפעמון הכניסה, היום יש כבר מצלמות כיפה מעל לשער, וכאלה שמביטות אל הרחוב.

בכל מה שקשור בגנבים ופורצים, הרי שאלה יודעים להתמודד עם מערכות נעילה שונות, ואפילו עם מערכות אזעקה מתוחכמות. רבים גם מצליחים להתלבש או להתנהל בצורה שמסתירה אותם ממצלמות האבטחה, אבל לעיתים די בפרט מזהה בודד, כדי לזהות גנב.

בנוסף כמובן, ישנן מטרות נוספות למצלמות אבטחה, שלא קשורות בהכרח בפריצות וגניבות: תיעוד מצולם של עובד מועל בכספים או מישהו שלא מתנהג בהכלה במקום העבודה יכול לשרת את המשטרה. בנוסף, אם תשאלו כל חוקר פרטי, הוא בוודאי יגיד לכם שעבודתו קלה יותר בעזרת מצלמה מוסלקת, אם הוא צריך לבלוש אחרי עובד זר או עובד משק בית בעייתיים.

 

איזו מצלמת אבטחה תתאים לכם?

השאלה הראשונה על הפרק היא האם המצלמה או מערכת הצילום מיועדים לעסק או לשימוש ביתי. השאלה השנייה היא מה רוצים לצלם ולכסות ובאיזה אופן ואחר כך, מהו התקציב שמוכנים להוציא על מצלמות ומערכות הקלטתה ועל ההתקנה שלהן.

מערכת צילום ותיעוד מודרנית וטובה לבית תעלה כיום (2020) בין 3,500 - 5,000 ש"ח. מצלמה אלחוטית בסיסית תעלה כמה מאות שקלים ואילו ככל שמדובר בבית עסק, הכול פתוח, כאשר ניתן למצוא רק מצלמות שעלותן היא כעלות מערכת ביתית גדולה, שלמה.

 

מצלמת מעגל סגור

 

מצלמות ומערכות קבועות - קוויות

מצלמות קוויות הן מצלמות CCTV (מעגל סגור) קלאסיות. הן מחוברות למכשיר ההקלטה או למסכים בכבלים שאותם יש להעביר ברחבי הבית או בית העסק. יתרונן הגדול הוא ביכולות שלהן הן לרוב הרבה יותר איכותיות ממצלמות אלחוטיות או עצמאיות (מיד נבין למה), ניתן להסליק - להחביא - אותן בקלות - וקשה לשבש את פעולתן בלי שמנתקים אותן.

מצלמות אלה מתאימות לשימוש ביתי או מסחרי, אבל מחייבות התקנה קבועה והעברת חוטים, שמייקרת ומגדילה את ההוצאה.

בבתי עסק, יש מי שמעדיפים מערכות אלחוטיות כיון שאז אם הם שוכרים את המקום, הם יכולים לקפל את המערכת בקלות או לשנות בקלות את צורת ההתקנה, בהתאם לעיצוב של בית העסק, אם הוא משתנה.

 

מצלמת IP ביתית

 

מצלמות אינטרנט עצמאיות

נקראות גם מצלמות IP, והן מתחברות לרשת הביתית או האלחוטית הקיימת, בלי חיווט מיוחד (מלבד חשמל). מצלמות כאלה אינן יקרות - 200 - 400 ש"ח, עלות ממוצעת - אבל הן גם לא מאוד איכותיות: העברה אלחוטית של תמונה איכותית דורשת משאבים שלעיתים קרובות אין ברשת ביתית ממילא.

בעיה נוספת היא שקל מאוד לשבש או להפסיק את הפעולה של רשת ויי פיי או רשת אלחוטית מקומית ובנוסף גם הטווח שלה מוגבל.

המצלמות הבסיסיות טובות לתיעוד הנעשה במקומות כמו קופה בבית עסק או מיטת תינוק, בבית.

שני סוגי המצלמות האלה קיימים בשלל צורות ועיצובים:

מצלמות כיפה: משמשות לכיסוי שטח גדול או הסתכלות על מרחב שלם מלמעלה; חצר עסק או בית, הן דוגמא טובה. מצלמה כזו, בגלל הנראות שלה, טובה גם להרתעה.

אחד החסרונות של מצלמות כיפה הוא שהן קשות לשדרוג, כך שאם רוצים לשפר צילום או לשנות בהן משהו, צריך להחליף אותן. מצד שני, הן פחות בולטות בשטח ויותר אסתטיות, וגם קשה לדעת לאן פיזית הן מכוונות.

 

מצלמה נסתרת

 

מצלמות גוף: אלה מוכרות לכל. חלקן בעלות עדשה קבועה וחלקן בעלות עדשה נעה (ומשמשות בעיקר במקומות בהן יש מעקב מאויש ולא רק תיעוד אוטומטי). האחרונות יקרות מאוד, ומחירן מגיע לאלפי שקלים.

מצלמות "מרגלים" מוסוות או מוסלקות:  מכשירים אלה מותקנים לעיתים קרובות על ידי חוקרים פרטיים שרוצים לתפוס חשוד בעת פעולה. בגלל הצורך בעדשות קטנות, האיכות לא גבוהה, ולכן הן מתאימות בעיקר למטרה ממוקדת זו.

טכנולוגיית IR: מצלמות אינפרא אדום שמאפשרות תיעוד בחושך וללא תאורה גלויה. יקרות מעט יותר ממצלמות מקבילות רגילות.

מצלמות נגד ונדליזם: מתאימות למקומות ציבוריים ובתי עסק פתוחים אבל גם להתקנה ביתית בחוץ, במקום חשוף לשמש חזקה או גשמים ורוחות.

search