העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

DEVAP: מיזוג האוויר הבא שלכם?

אחרי מזגני האינוורטר, רשות מחקר האנרגיה בארצות הברית מביאה את המילה הבאה במיזוג אוויר. בקרוב אצלכם?

אחרי מזגני האינוורטר, רשות מחקר האנרגיה בארצות הברית מביאה את המילה הבאה במיזוג אוויר. בקרוב אצלכם?

מיזוג אוויר הוא כמעט עניין של חובה בישראל. אין כמעט בית או דירה שנבנים בישראל שאין בהם תשתית לסוג כזה או אחר של מיזוג אוויר: מזגנים נפרדים, מזגנים מפוצלים, מיזוג אוויר מרכזי או מיזוג אוויר מיני מרכזי. הבעיה היא, שמזגנים צרוכים חשמל – והרבה. הם גם לא ממש ידידותיים לסביבה: אפילו חומרי העיבוי ("גז מזגנים") המודרניים גורמים נזק רב אם הם דולפים – והם דולפים. קילו אחד של גז מזגנים מהדור החדש גורם נזק סביבתי ששקול לשני טון(!) של CO2 – הרבה מאוד נזק.

המילה הבאה במיזוג אוויר: הכירו את ה- DEVAP

טכנולוגיה חדשה לקרור שמפתחים בארצות הברית עשויה להחליף את מיזוג האוויר הקלאסי, כפי שאנחנו מכירים אותו היום. הטכנולוגיה מבוססת על עקרון הפעולה של המצננים – desert coolers – שמוכרים לכולנו מאילת ומהערבה.

במצנן אוויר משתמשים במים כדי לקרר את האוויר, במקום בגז ומעבה, כפי שעושים במיזוג אוויר. מזרימים אוויר דרך שכבה שמכילה מים. זו יכולה להיות רשת רטובה, למשל. האוויר שעובר דרך הרשת הרטובה מנדף את המים, סופח אותם, והטמפרטורה שלו יורדת.

הבעיה העיקרית של מערכות צינון אוויר – לעומת מיזוג אוויר – היא שהן יעילות רק כאשר האוויר יבש. אם האוויר לח, המים לא מתנדפים והאוויר לא מתקרר. יותר מזה – במקרה כזה, מערכת צינון האוויר רק מוסיפה לחות לאוויר, ומגבירה את אי הנוחות.

בפתרון החדש, שיכול להיות שיחליף את מיזוג האוויר, מוסיפים שלב לפני העברת האוויר החם דרך מערכת הנידוף. בשלב הזה מייבשים את האוויר בעזרת desiccant: חומר מייבש שסופח מים.

האוויר מוזרם דרך מסננות מיקרוסקופיות – ממברנות. הוא עובר דרך החורים במסננות האלה וכך גם המים, שלאט לאט נספגים בחומר סופח המים שנמצא על הממברנות. לאחר שהאוויר מיובש, הוא מוזרם למערכת הנידוף, שמביאה לקרור האוויר.

היתרונות הגדולים של ההמצאה הזו כתחליף למיזוג אוויר ברורים:
1. היא יעילה מאוד מבחינה אנרגטית וצורכת מעט חשמל, הרבה פחות ממיזוג אוויר רגיל
2. אין כלל צורך ב'גז מזגנים' – אותו חומר שנמצא במיזוג אוויר סטנדרטי וגורם נזק סביבתי רב אם הוא דולף
3. את החומר המייבש מאחזרים בחימום. החום הדרוש לייבוש החומר יכול להתקבל מאנרגיית שמש למשל, כך שהמערכת כמעט נייטרלית מבחינת אנרגיה

מתי יחליף ה- DEVAP את מיזוג האוויר?

לא היינו עוצרים את נשימתנו. מיזוג אוויר רגיל יהיה איתנו עוד שנים ארוכות, אבל יישום מערכות DEVAP כבר בפתח, כך שיכול להיות שנתחיל לראות אותן במקום מיזוג אוויר כבר בשנים הקרובות.