העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

תחזוקה מונעת למזגן האישי שלכם

טיפול נכון במזגן באופן קבוע ימנע תקלות וקריאות טכנאי

כשמתקלקל המזגן, אפשר תמיד להזמין טכנאי מזגנים. אבל למה להגיע למצב שבו המזגן מתקלקל? הנה כמה טיפים לתחזוקה מונעת של יחידת הפנים של מיזוג האויר שלכם.

מזגן האויר שלכם עובד ועומד בעומסים כבדים למדי: בחורף הוא צריך להתמודד עם סביבה רטובה וקור – לעיתים סביב נקודת הקיפאון – ובקיץ המיזוג פועל ומקרר את הבית, כאשר הטמפרטורות בחוץ ממריאות אל עבר ה- 35 מעלות ויותר. תחזוקת-שגרה טובה ופשוטה יכולה להקל עליו את העבודה. אין צורך להיות טכנאי מזגנים כדי לעשות את הדברים הבאים וכל 'טיפול שגרה' מסוג זה יגזול מכם רק כמה דקות עד חצי שעה של עבודה קלה מאוד.

חשוב לנתק את המזגן מהחשמל לפני כל טיפול – גם הפשוט ביותר.

ניקוי יחידת הפנים – המאייד - של מערכת מיזוג אויר

כאשר מדובר במזגן עילי מפוצל, ישנה יחידה פנימית שלרוב כל מה שצריך לנקות בה הם מסנני אויר. אלה נמצאים מתחת רשת פלסטית בחזית המזגן או בחלק העליון של היחידה. פתחו את הרשת והוציאו בעדינות את המסננים. שימו לב למיקום המסנן ולכיוון ולאופן בו הוא מושחל או מוצב. בנוסף, יכול להיות שישנם הבדלים בין מסנן ימני ושמאלי.

במזגנים רצפתיים, המסננים מותקנים בחלק התחתון של המזגן: הניקוי נעשה באופן דומה מאוד, רק שבאופן טבעי אין צורך בסולם כדי להגיע למסננים, והגישה קלה יותר.
טיפ: אם אתם לא בטוחים בזכרון שלכם, צלמו את הצורה בה מונחים מסנני האוויר במזגן בטלפון הנייד שלכם והביטו בתמונה לפני שאתם מחזירים את המסננים – הפילטרים – למקומם.

טיפ נוסף: בשום פנים ואופן אל תדחפו בכח שום חלק במזגן למקומו. שחקו בעדינות ובסבלנות עם החלקים עד שהם 'נכנסים' בחזרה למקום.

לאחר שהוצאתם את המסננים, צאו איתם החוצה ונקו אותם בטפיחות קלות מאבק. שטפו תחת מים זורמים – פושרים, לכל היותר, לא חמים מדי או רותחים – והניחו לייבוש. קחו את שואב האבק ובעדינות שאבו אבק מתוך יחידת המאייד, בלי להכנס יותר מדי פנימה עם השואב:

  • אל תדחפו את צינור השואב אבק בכח בין חלקי המזגן – תריסים או רשתות!
  • אל תשתמשו במים כדי לנקות את פנים היחידה.

בגמר הניקוי, החזירו את המסננים למקום. אם המסננים נראים בלויים או לא שלמים – קנו חדשים. הם עולים מעט מאוד, בהשוואה לנזק שעלול להגרם בחדירת גופים זרים או אבק לתוך המזגן.

  • יש לבצע את הניקוי בתחילת העונה ולחזור על פעולת ניקוי זו של המזגן לפחות פעם בחודש.

ניקוז יחידת הפנים של המזגן

קרור וייבוש האוויר הלח שבחדר גורם להצטברות לחות במזגן. הלחות הזו מנוקזת החוצה דרך צינור שיוצא מהחלק התחתון של היחידה הפנימית. לעיתים המזגן מטפטף, והדברים נראים כאילו הכל אבוד, אבל לא:

פתחו את מכסה הפלסטיק של המזגן ואתרו את נקודת הניקוז שלו. בסמרטוט, נקו את השוקת או את כוסית הניקוז מלכלוך, ואז השתמשו במשחולת, כדי לנקות את הכניסה לצינור המזגן. בנקודה זו מצטבר אבק ולכלוך, שעם המים יוצר בוץ שסותם את הניקוז. משחולת אפשר ליצור מחוט ברזל או 'שטאלבנד' של חשמלאים (לא קפיץ אינסטלטורים; להשיג בכל חנות לחומרי בניין).

לעיתים צינור הניקוז סתום בקצהו התחתון: נקו אותו באותו אופן. אפשר גם לנשוף לתוכו ואפילו לשאוב את המים בפה, כדי לשחרר את הסתימה (זהירות – לא רצוי לשתות את המים!).

כמובן, שאם דבר לא עוזר והמזגן כבר מקולקל, אין ברירה ויש להזמיןם טכנאי מזגנים. החוכמה היא אז לאתר את טכנאי המזגנים הטוב והאמין ביותר, ולשם כך תוכלו להעזר במנוע החיפוש שלנו, כאן באתר b144.