העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מצמצמים בהוצאות מיזוג האויר

למה אנחנו אוהבים לגור במזגן בחודשי הקיץ?

למה אנחנו אוהבים לגור במזגן בחודשי הקיץ? מה התועלת שיש במיזוג אויר ואיך אפשר לצמצם קצת את הוצאות החשמל על מיזוג בקיץ?

למה מיזוג אויר?

אתם יכולים לתאר לעצמכם חיים ועובדים בלי מיזוג אוויר בתל אביב, באוגוסט? זה נראה לנו טריוויאלי ומובן מאליו, אבל מיזוג אוויר הוא המצאה חדשה יחסית, בת כמאה שנה, ומיזוג אוויר ביתי הוכנס לשימוש רק בשנות הארבעים והחמישים של המאה הקודמת.

בני אדם מזיעים כדי לקרר את גופם, כשלחות סביבתית של 45% היא מידת לחות אידיאלית לשם כך. באחוזי לחות גבוהים מכך, האוויר רווי מים, והזעה לא מתנדפת מהגוף ולא מקררת אותנו. באזורים בהם הלחות גבוהה, היתרון הגדול של מיזוג אוויר הוא שהוא לא רק משיב אוויר קר, אלא שהוא מייבש את האוויר ומוריד את הלחות. כך הוא מאפשר לזעה, אם היא נוצרת, להתנדף. באזורים בהם הלחות נמוכה חם לנו מאוד כיון שהזעה מתנדפת מהר מדי. אז - כמו למשל במדבר או באילת - ניתן להשתמש במצנני אוויר במקום במיזוג אוויר: אלה מזרימים את האוויר דרך מסננים רויי מים. האויר סופג לחות ומתקרר, ואנחנו מרגישים טוב יותר.

מיזוג אויר צורך לא מעט חשמל. מה אפשר לעשות כדי לקרר את הבית או את החדר בלי מזגן?

בידוד הוא א-ב לחסכון בעלויות חשמל ומיזוג אויר. כיום ישנם פתרונות מצוינים הן לגגות רעפים והן לגגות שטוחים. בין אלה אפשר למצוא מפוחים שונים – אקטיביים או פסיביים – ויריעות בידוד שמשלבות למינטים (ציפויים) מתכתיים, שמונעים התחממות ומצמצמים את הצורך במיזוג אויר.

אופציה נוספת היא הצללה: צלונים, סוככים ותריסים מונעים חדירת קרינה לחדר וגם הם מקטינים את הצורך במיזוג אוויר. ישנן אף מדבקות מיוחדות שמדביקים על חלונות כדי להכהות אותם ולמנוע חדירת שמש וחימום החדר. בבתים שנבנים בבניה ירוקה מבודדים את הקירות בצורה יעילה וגם משתמשים בחלונות אלומיניום בידודיים. כל אלה חוסכים בעלויות מיזוג האוויר בקיץ - כאשר המזגנים עובדים כדי לקרר את חלל הבית - וגם בחורף, כשהמזגנים משמשים לחימום.

הצללה טובה וחסכון בהוצאה על מיזוג אויר אפשר להשיג גם על ידי גינון חכם: עצים וצמחים שגדלים לגובה ומצלים על החלונות הם אופציה טובה. צמחים מטפסים – אופציה שניה – יעניקו ממש בידוד חיצוני לקיר.

ומה אם אין לכם זמן לחכות עד שהקיסוס יגדל ויחסוך לכם בעלויות המיזוג? במקרה כזה, השתמשו בחלונות ובפתחי הבית בצורה נכונה: בערב, כאשר האוויר מתקרר, שווה לפתוח פתחים בחלקו העליון של הבית, מול פתחים בחלקו התחתון, עם כיוון הרוח. האוויר החם יעלה למעלה ובתהליך השאיבה יחדור הביתה אוויר קריר. אם אתם גרים בדירה, תוכלו לפתוח למקסימום את החלונות בגב הבית ופחות את החלונות שמול הרוח: כך יווצר לחץ אוויר נמוך יותר בגב הבית, שימשוך את האוויר ואף ייצור מעט רוח שתחדור הביתה. בגגות ובחדרי מדרגות, מאווררי תקרה ומפוחים גם הם ייצרו אפקט שאיבה, ויחסכו לכם בעלויות מיזוג האוויר.