העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מיזוג אוויר ידידותי לסביבה

אם יש לכם מיזוג אוויר מיושן, שמשתמש בגז מזגנים מהדור הראשון, אתם גורמים לא מעט נזק סביבתי.

כולנו אוהבים בית קריר בקיץ וחמים בחורף. מערכות מיזוג אוויר מיני מרכזיות ומזגני אוויר הפכו בשנים האחרונות גם בישראל לדרך המועדפת לקרור וחימום. אבל אם יש לכם מיזוג אוויר מיושן, שמשתמש בגז מזגנים מהדור הראשון, אתם גורמים לא מעט נזק סביבתי. אולי כדאי להחליף ולא לתקן תקלות במיזוג אוויר כזה?

מעריכים שמערכות מיזוג אוויר צורכות לא פחות מאשר 5% מצריכת החשמל בארצות הברית. בישראל אנחנו יכולים להניח שהמספרים לא רחוקים מאלה, ויותר מזה: בכל שנה, בקיץ, המזגנים הם אלה שמעמיסים על חברת החשמל וגורמים ללא מעט מחסור בייצור החשמל בישראל.

שומרים על איכות הסביבה גם עם מיזוג האוויר

בשנים האחרונות עושים יותר ויותר מאמצים להפוך את מיזוג האוויר לידידותי יותר לסביבה: הומצאו מזגני אוויר מסוג אינוורטר, שצריכת החשמל שלהם נמוכה יותר, וגם מדחסי מיזוג האוויר הרגילים הפכו יעילים יותר. במקביל, נעשו שינויים גם בגז המשמש לפעולת המזגן:
את הגז הקלאסי שבו השתמשו במיזוג אוויר המציאו בשנות השלושים של המאה הקודמת. Chlorofluorocarbons (CFC) היו החומרים ששימשו את מיזוג האוויר הביתי, מיזוג האוויר התעשייתי ואפילו את מיזוג האוויר במכונית שלכם. אחרי שבשנות ה- 80 הסתבר שהם גורמים נזק סביבתי גדול, הם הוחלפו בחומרים אחרים, שנקראים Hydrochlorofluorocarbons. חומרים אלה גורמים פחות נזק לשכבת האוזון, אבל הם מהווים גזי חממה לכל דבר; תורמים, אם תרצו, להתחממות הגלובלית.

מה אנחנו, האזרחים הקטנים, יכולים לעשות בנדון?

ראשית, בכל פעם שמתגלה דליפה במערכת מיזוג האוויר, רצוי לתקן אותה במהירות. יכול להיות שמדובר בדליפה קטנה, ומילוי גז מזגנים במיזוג האוויר הביתי או במכונית יעביר אתכם קיץ שלם או שניים, אבל החומר ידלוף ויגרום נזק סביבתי.

דבר שני, אם אתם מתכוונים להחליף את מיזוג האוויר המיושן שלכם, למה שלא תחליפו אותו למזגן מודרני מסוג אינוורטר או לפחות כזה שמשתמש בגז ידידותי לשכבת האוזון?

האם רצוי דווקא לא לקנות מזגן משומש?

כאשר מתקלקל המזגן, רבים מעדיפים לקנות מזגן משומש על פני התקנת מיזוג אוויר חדש. יש בזה הגיון כלכלי מסוים, כיון שההוצאה הראשונית נמוכה יותר. מאידך, ההוצאה לטווח הארוך – שנה וחצי או שנתיים לכל היותר – היא הוצאה גדולה יותר. עם מחירי החשמל שלא יורדים, והחום שרק עולה, יש להניח שכולנו נוציא יותר על מיזוג אוויר בשנים הבאות. כדאי, לכן, לקנות מזגן אוויר מהדור החדש או להתקין מערכות מיזוג אוויר מיני מרכזיות מודרניות ככל האפשר.  אם אתם מוצאים מזגן משומש כזה – זכיתם. אם לא, כדאי אולי לשקול פתרונות אחרים.

לסיכום: אם אתם מתלבטים מה לעשות במקרה של קלקול במיזוג האוויר – אם להחליף בחדש או לתקן, לקנות חדש או משומש – כדאי שתשאלו את עצמכם מה תהיה צריכת החשמל של מיזוג האוויר ועד כמה הוא ידידותי לסביבה ותחליטו גם לפי פרמטרים אלה.