העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מה חשוב לדעת לגבי התקנת מזגן?

האם אפשר וכדאי להתקין מזגן לבד? מה רצוי לדעת כאשר מזמינים טכנאי להתקנת מזגנים והאם ישנה אחריות על התקנת מזגן?

clock-icon 2 דקות קריאה
צוות B144

האם אפשר וכדאי להתקין מזגן לבד? מה רצוי לדעת כאשר מזמינים טכנאי להתקנת מזגנים והאם ישנה אחריות על התקנת מזגן?

האם אפשר להתקין מזגן לבד?

באופן תיאורטי – כן. אפשר להתקין מזגן באופן עצמאי, ותוכלו לעשות זאת אם יש לכם זוג ידיים טובות, ידע מתאים וכל הכלים הדרושים. הצרה היא, שלרובנו אין כלי Flair לחיבור צינורות נחושת, אנחנו לא ממש מצוידים במשאבות וואקום, וגם היכולת שלנו לקדוח בקירות או בקורות בטון בבית קטנה למדי.

גם בעבר, כאשר דיברו על התקנת מזגן עצמאית, הכוונה הייתה למזגן נייד (ופה אין ממש "התקנת מזגן") או למזגן חלון. מזגנים ניידים אפשר למצוא והם מיועדים בעיקר לדירות קטנות או שכורות, כאשר המשכיר אינו מעוניין להשקיע בדירה השקעה של קבע, והשוכר רוצה להבטיח שהמזגן יישאר בבעלותו.

מנגד, מזגני חלון כבר לא משווקים יותר בישראל בגלל תקנות חסכון החשמל שנכנסו לתוקף לפני כמה שנים. מזגנים אלה, שבנויים מיחידה אחת, אפשר למצוא למעשה רק בחנויות או באתרי יד שניה למיניהם. כך, אם אתם בעניין של התקנת מזגן באופן עצמאי, כל הסיכויים הם שתתקלו בצורך להתקין מזגן עילי – מפוצל, על כל המשמעויות של חיבור תושבות לקיר או לרצפה, תליית יחידת הקרור, חיבור צנרת וכדומה. לא עניין פעוט, בקיצור.

התקנת מזגן על ידי טכנאי מיזוג אוויר

התקנת מזגן על ידי טכנאי מיזוג אוויר או מתקין מזגנים מוסמך היא האופציה הטובה ביותר וככל הנראה גם היעילה ביותר. באפשרותכם לעשות אחד משלושת הדברים הבאים:

1. לרכוש מזגן דרך מתקין מזגנים: אופציה לא רעה בכלל. לעיתים קרובות, המחיר אותו יציע מתקין מזגנים טוב ואמין יהיה קרוב מאוד לזה שתציע חנות חשמל – גם באינטרנט. מתקיני מזגנים וטכנאי מזגנים יכולים לקנות את המזגן במחירים נמוכים יותר מהמחירים לצרכן, ואלא אם כן 'נפלתם' על דיל טוב במיוחד, יש להם גם יתרונות נוספים:

  • המתקין יביא איתו את המזגן, לרוב ללא תוספת תשלום עבור ההובלה (כל עוד מדובר במזגן קטן)
  • תוכלו להיות בטוחים שהמזגן והמתקין מגיעים יחד; אתם לא 'תקועים' עם אוסף של ארגזים ששוכב בבית, ומחכה למתקין המזגנים... מצד שני, במיוחד בקיץ ובעונה הבוערת של מתקיני המזגנים, אתם יכולים לדעת שהמתקין לא יחכה למזגן, במקרה בו הובלה מתאחרת.
  • התאמה ודאית של המזגן לבית: כבר היו מקרים מעולם, בהם אנשים קנו בעצמם מערכות מיזוג מיני-מרכזיות, שלא ניתן היה להכניס אותן כלל לגג שלהם. רק לאחר שהגיע המתקין וראה את מה שעומד לפניו, הסתבר שיש להחזיר את המזגן ליצרן.

2. לקנות מזגן בחנות או אצל חברת שיווק ולתאם התקנה על ידי מתקין 'שלהם'. גם האופציה הזו טובה, ולעיתים תקבלו גם הנחה על ההתקנה, צנרת וכד'. כאן, תאום ההובלה וההתקנה עלול להתנהל בנפרד, ורצוי לתאם הובלה בצורה חכמה ולא להזמין את המזגן לשבוע לפני מועד ההתקנה.

3. קניה נפרדת והזמנת טכנאי או מתקין מזגנים בלתי תלוי: רעיון טוב בעיקר לעונה החלשה (חורף, סתיו ואביב) ולמצב בו יש לכם דיל הסטרי על המזגן או כשאתם קונים מזגן יד שניה.

מה בדבר אחריות על ההתקנה?

כיום נהוג לתת חמש שנות אחריות על התקנת מזגנים, ואלה כוללות את התושבות ואת החיבורים השונים: רעידות, בריחת גז, נזילות מים לתוך הבית ופגמים אחרים שקשורים בהתקנה אמורים להיות מכוסים באחריות זו. בידקו היטב מה אתם מקבלים וממי: ודאו שלמתקין המזגנים יש כתובת, שלא לדבר על הסמכה מתאימה והמלצות.

search