העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

טיפים לבחירה והתקנת מזגן

מיני מרכזי או מפוצל? ומה קשור הספק המזגן לגודל החדר?

כל חברות מיזוג האוויר יספרו לכם איזה גודל של מזגן אתם צריכים לאיזה חדר, אבל האם ישנם דברים נוספים שכדאי לכם לדעת? יש. הנה שני דברים שלא יספרו לכם על בחירת והתקנת מזגן.

הספק המזגן – לא רק גודל החדר קובע

באתרי האינטרנט של חברות המיזוג אויר השונות ישנם מחשבוני BTU: אפליקציות קטנות וחביבות שיגידו לכם מה גודל המזגן שאתם צריכים, לפי שטח החדר. לעיתים קורה ולקוחות קונים מזגן לפי המחשבון הזה – שבאופן עקרוני הוא מדויק – ומגלים שהיעילות של המזגן שקנו אינה מספקת.  מה בעצם קורה?

מה שקורה, מספרים טכנאי מיזוג אוויר שכבר נתקלו בתופעה – הוא שהלקוחות שוכחים שהמזגן הוא מזגן מפוצל ויש חשיבות למרחק בין חלקיו השונים. את המעבה שלהם הם מתקינים על הגג, ואילו המאייד מותקן שתי קומות למטה, במרחק צנרת של 10 – 12 מטר בין המעבה והמאייד. הלקוח לא הזמין טכנאי או מתקין מזיוג אוויר להתייעץ איתו לפני הקניה והמוכר בחנות מכר בדיוק מה שהתבקש למכור: "מזגן לחדר שינה". לו היה מתכנן מתקין מזגנים את צנרת ההתקנה מראש, יכול להיות שהיה ממליץ ללקוח לקנות מזגן קצת חזק יותר או מזגן מעט יקר יותר אך בעל יעילות גבוהה יותר, שיוכל להתגבר על המרחק.

חשוב לדעת שמזגן מתאים, גם אם הוא טיפה חזק יותר, עשוי לחסוך לכם לא מעט כסף בטווח הרחוק: המזגן יעבוד פחות קשה, יצרוך פחות חשמל והבלאי שלו – שיחייב תיקוני תקלות וקריאות לטכנאי או חשמלאי – יהיה נמוך יותר.

מיזוג מיני מרכזי או כמה מזגנים מפוצלים?

מתקיני מזגנים וטכנאי מיזוג אוויר מספרים שמיזוג מיני מרכזי הפך להיות פופולרי בגלל קבלני הבניין: תקנות הבניה השונות והצורך לחשב כל מטר רבוע בבית, הביאו את הקבלנים להשאיר מקום מועט מאוד ושטח קטן להתקנת מזגנים. בארץ נוצר מצב שבו לא הייתה אפשרות לכאורה להתקין מספר מדחסים במרפסות השמש הזערוריות או בין מסתורי הכביסה. כך יצא, שהמזגנים המיני מרכזיים - על המנוע הבודד שלהם - הפכו לפתרון האהוב על הקבלנים, שכדי למכור אותם לקהל, הקנו להם 'הילה' של לוקסוס ויוקרה.

למזגנים אלה יעילות רבה בפיזור חום או קור בבית או בדירה, הם שקטים, ומותקנים כך שהמאייד – היחידה הפנימית – מוסתרת ולא מכערת את החדרים.

מנגד, החסרונות של מזגנים מיני מרכזיים הם לא מעטים: העלות שלהם לא נמוכה – לא ברכישה ולא בהתקנה. חייבים להנמיך תקרה או לבצע עבודות גבס שונות בזמן ולאחר ההתקנה והחסרון הגדול ביותר הוא שמדובר במזגן אחד לכל הבית: אם מזגן מיני מרכזי מתקלקל, אין מיזוג אוויר באף חדר בבית.

חסרון נוסף של מזגן מיני מרכזי הוא העובדה שחייבים להפעיל אותו גם אם מדובר בקרור או חימום של חדר אחד. נכון שכיום ישנן מערכות שמקצות ומבקרות את זרימת האוויר לכל חדר בנפרד, אבל לא מדובר באותה יעילות של מזגנים נפרדים של ממש.

מה עושים אם לא רוצים 'מיזוג מיני מרכזי' אלא מספר מזגנים מפוצלים?

בניגוד לעבר, כיום ישנם מזגנים קטנים שרמת הרעש שלהם נמוכה מאוד – הם לא יפריעו לשכנים – וקופסת המדחס (המעבה) שלהם רוחבה פחות מ-70 ס"מ. אפשר בהחלט לתלות כמה מדחסים כאלה מחוץ לדירה כשהם מוסתרים וללא קושי: שניים בכל דופן של מסתור הכביסה, למשל. אם אתם רוצים מזגנים מפוצלים, גשו לקבלן עם תכנון נכון של צנרת מיזוג האוויר, התעקשו והראו לו שאפשר גם אחרת. זכרו רק שאם מרחק המאיידים מהמעבים גדול, עדיף לקנות מזגנים יעילים (וקצת יקרים יותר) או מזגנים מעט חזקים יותר. ההפרשים במחירים אינם גדולים.