העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

דליפת גז במערכת מיזוג האוויר

לא חסרות תקלות מזגנים ומיזוג אוויר שגורמות למזגן להפסיק לקרר. תקלה קלאסית? דליפת גז מזגנים

לא חסרות תקלות מזגנים ומיזוג אוויר שיכולות להוציא אדם מדעתו: אמצע הקיץ, השרב הכי גדול – ביום שישי כמובן – והמזגן מפסיק לקרר. תקלה קלאסית? דליפת גז מזגנים.

מזגנים עושים שימוש בגז שעובר ממצב נוזלי למצב של גז כאשר רוצים שיקרר את האוויר. לתוך מערכת מיזוג האוויר, הגז מוזרם למעשה בצורת נוזל, אך הוא 'בורח' ממנה בצורת גז. דליפות גז קורות ממספר סיבות, חלקן בגלל התיישנות מזגנים, חלקן בגלל התקנה לא טובה, שגורמת לשברים בצנרת מיזוג האוויר או סדקים בחיבורי הצנרת למזגן.

הרבה מהתקלות שבגינן נקראים טכנאי מיזוג אוויר לתיקון הן למעשה תקלות שמצריכות מילוי גז מזגנים. חומר זה קיים משני סוגים עיקריים: גז מהסוג הישן – R22, שמזיק מאוד לשכבת האוזון ולכן הוחלף בגז חדש – הסוג השני – שקיבל את הסימון R410.

אם המזגן שלכם יוצר לפני 2005, יש להניח שהוא עושה שימוש בגז מהסוג הישן. סוג גז מיזוג אוויר ומזגנים זה מוגבל ביבוא ובשימוש, והוא כיום יקר יותר למילוי (סיבה טובה להחליף מזגן, לא?). סוג הגז השני – הירוק יותר – לא מוגבל ביבוא ושימוש והוא לא רק נפוץ יותר היום, אלא גם זול יותר.
 
למה כדאי למלא גז מזגנים, אם ישנה דליפה?

דליפת גז מזגנים ממערכת מיזוג האוויר גורמת לירידה ביעילות הפעולה של המזגן. הוא מפסיק לקרר או לחמם. בנוסף, בגלל שהמזגן לא מגיע לעולם לטמפרטורה הרצויה, הוא עובד כל הזמן, מתאמץ, צורך יותר חשמל וחייו מתקצרים.

האם בכל מקרה כדאי למלא גז במזגן?

תלוי במהות התקלה שגרמה לבריחת הגז ממערכת מיזוג האוויר שלכם.
אל תמלאו סתם גז. ראשית, בקשו מהטכנאי לאתר במידת האפשר את נקודת השבר או הסדק שדרכם בורח הגז. אם האיתור יקר ודורש הרבה זמן וטכנאי המזגנים לא יכול לאתר את המקום, חישבו אולי על החלפת המזגן בכלל. מחיר מילוי גז הוא כמה מאות שקלים – 300 – 600 ש"ח. אם לא תתקנו את התקלה שגרמה לדליפה במיזוג האוויר, יכול להיות שתצטרכו למלא גז מזגנים גם בקיץ הבא וכל התיקון לא שווה.

מה כדאי לעשות כדי למנוע תקלות מיזוג אוויר?

רמזנו כבר, שלעיתים גז מזגנים בורח בגלל שבר בצינור. כדאי תמיד לוודא שכל צנרת המזגן ומיזוג האוויר שלמה, שאין 'משהו' שנשען עליה או חפץ כלשהו שתלוי עליה במקרה ועלול לגרום לה נזק. בתחילת כל עונה, ודאו שאין צמחיה שגדלה בחורף וחדרה ליחידה החיצונית של המזגן, פנו עלים וענפים מסביבת היחידה החיצונית של מיזוג האוויר וודאו שאין סתימות צנרת במיזוג האוויר.