העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

איך תדעו אם צריך לתקן את המזגן או לקנות חדש?

ההוצאה על מזגן חדש היא הוצאה לא קטנה: גם קניית מזגן קטן מחייבת הוצאה של 1,500 – 2,000 ש"ח לפחות. איך תדעו אם הגיע זמנו של המזגן הישן שלכם לצאת לגמלאות?

clock-icon 2 דקות קריאה
מדליקים מזגן חדש

הדילמה, האם לתקן או לקנות חדש, לא שמורה או ייחודית לעולם המזגנים

אנחנו מתלבטים באופן דומה או זהה גם כאשר מתיישנת מכונת כביסה או כאשר המקרר מתחיל לצרוך יותר מדי טיפולים, וזה קורה לנו גם עם המכונית: בשלב כלשהו, עלות תיקון או חידוש הופכת גבוהה מאוד, ואין הצדקה כלכלית לתקן את המוצר. 
כאשר מגיעים למצב שבו עלויות התיקונים מצטברות והולכות, או שמחיר תיקון בודד עולה על עלות של מוצר חדש, כמעט ואין דילמה. 
אם אין סיבה סנטימנטלית כלשהי להמשיך להחזיק במוצר, הרי שכמעט מחויב להחליף אותו. 
במקרים בודדים יש ערך למוצר ישן שאינו פועל או תקין, ואז גם אפשר לקבל עבורו כמה שקלים. 

 

אם זה עובד – למה להחליף?

זו למעשה השאלה הבסיסית שיש לשאול: המזגן עובד, מקרר או מחמם, אבל הוא רועש או שהוא כבר לא מחמם או מקרר כהלכה. 
במקרה כזה, כדאי לשקול חידוש של המזגן על ידי בעל מקצוע. רצוי להרים טלפון לאיש מזגנים טוב ולשאול אותו כמה יעלה לכם אוברול של המזגן.
במזגנים גדולים, אוברול שכולל שיפוץ מנוע, ניקוי כללי וכיוון של כנפי המנוע ולאחר מכן מילוי גז, עשוי להבטיח המשך פעולה תקין למשך שנים רבות. העלות שלו תהיה נמוכה בהרבה מזו של מזגן חדש.
במזגנים קטנים עשוי להיות מצב שבו החלפה תהיה כדאית יותר, גם בהתחשב בעלויות התקנה. 

 

צריכת חשמל של מזגן: האם זהו שיקול?

בהחלט, ושוב – בעיקר, אך לא רק - במזגנים גדולים.
במקרה של מזגנים, התובנה ש"כבר לא מייצרים כאלה יותר", נכונה, אבל לכיוון ההפוך: טוב שלא מייצרים כאלה יותר, כיון שהמזגנים הישנים היו זוללי אנרגיה ולא יעילים. 
כיום אפשר לקנות מזגנים שעלות ההפעלה שלהם נמוכה מאוד; נמוכה בהרבה מעלות ההפעלה של מזגנים ישנים ואפילו לא מאוד ישנים - אפילו בני חמש שנים.
לא רק עלות ההפעלה של מזגנים חדשים נמוכה יותר, אלא שהתפוקה שלהם גבוהה יותר: באותו נפח מדחס ואפילו באותה טכנולוגיה, אתם מקבלים קירור או חימום יעילים יותר ובאותה עלות. 
איך זה? שליטה אלקטרונית ובקרה ממוחשבת יעילות וחכמות יותר במזגן ובניה טובה יותר של המכשיר עצמו מייעלות את הפעולה שלו ומבטיחות המשך פעולה יציב ואיכותי למשך שנים רבות. 
נכון ל- 2018, עלות קילוואט שעה לצריכה ביתית היא 54 אגורות. זה נשמע אולי מעט, אבל הפעלת מזגן בכל חדר שינה בכל לילה במשך שישה עד שמונה חודשים בשנה מעמיסה לא מעט על חשבון החשמל. 

 

מתקינים מזגן חדש

 

האם כדאי לנצל שיפוצים, כדי להחליף את המזגן?

תלוי מאוד בסוג המזגן ובגילו. 
אם מדובר במזגן אינוורטר או מזגן חדש אחר, יעיל, חסכוני ויקר – שמרו עליו והתקינו אותו מחדש. 
נכון, היעילות של מזגן בהתקנה חוזרת יורדת מעט, אבל לא בשיעורים שמצדיקים החלפה שלו. בחירה נכונה של בעל מקצוע ומתקין מזגנים איכותי, תצמצם את ההפסד ביעילות. 
אם מדובר במזגן מיושן או כזה שזולל אנרגיה או מזגן גדול או קטן מדי לחדר, החליפו אותו גם אם הוא תקין. 
התקנה חוזרת תוריד עוד יותר את היעילות שלו, תעלה לכם ממילא כסף ותשאיר אתכם עם מזגן מיושן שאתם לא יודעים כמה שנים עוד יש לו, לפני שיתקלקל. 
במקרים יוצאי דופן כן כדאי יהיה להשאיר מזגן כזה, בעיקר אם ניתן לחדש אותו בעלות לא גבוהה או שבשוק אין משהו יוצא דופן, שאפשר לקנות במקומו. 

 

נקודה אחרונה: שיקולים סובייקטיביים בהחלפת מזגן

אם שמתם לב, עד עכשיו דיברנו על שיקולי יעילות, כסף ואורך חיים; שיקולים פרקטיים. 
קיימים שיקולים נוספים להחלפת מזגן, והם שיקולים סובייקטיביים לחלוטין: אם אתם תקועים עם מזגן מכוער, ישן ורועש, או שיש לכם מזגן רצפתי שהוא סוס עבודה, אבל תקוע לכם ומפריע לעיצוב החדר – אלה הם שיקולים סובייקטיביים. 
שיקולים כאלה הם לגיטימיים לחלוטין בדיון על האם להחליף או להשאיר את המזגן, ורק אתם יכולים להחליט מה טוב לכם או נכון לכם יותר. 
מחפשים טכנאי מזגנים לתיקון המזגן או להזמנת חדש? היכנסו לקטגוריית מיזוג אוויר באתר b144, בדקו מחירון ש ירותים עדכני והזמינו טכנאי מומלץ