העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מה זה פרזול? כל מה שרציתם לדעת על פרזול

פרזול, שמתייחס באופן פופולרי לאביזרי מתכת שונים, נחשב היום לחלק בלתי נפרד מעיצוב המטבח ואפילו הסלון. שלא לשימוש פרטי וביתי, הוא משמש למגוון מטרות תעשייתיות שונות

clock-icon 4 דקות קריאה
מאת: B144
פרזול דקורטיבי - ורדים ממתכת

מוצרי פרזול שונים ניתן למצוא בכל מטבח, בכל חדר רחצה ואפילו בחדר השינה. מדובר בצירים לדלתות, מחברים, ידיות, מסילות, מנעולים, חלקים זעירים במכונות שונות ועוד. 
מוצרים דקורטיביים רבים שמשמשים בכלל בעיצוב הבית מקורם הוא בתהליכי פרזול: אלה יכולים להיות אקססוריז שונים, מנורות או גופי תאורה ואביזרים רבים נוספים. היכולת לייצר ולעצב במתכת היא כמעט אין -סופית, וכך לכן גם מגוון המוצרים האלה.

 

ממה מייצרים אביזרי פרזול? 

פרזול הוא כינוי כללי לאביזרי ומוצרי ברזל ומתכות "שחורות" שמיוצרים על ידי נפחים. היום מיוצרים אביזרים אלה לרוב על ידי מכונות, במיוחד כל האביזרים התעשייתיים. בנוסף, מלבד ברזל, מתכת פופולרית מאוד לייצור אביזרי פרזול היא אלומיניום.
מרבית מוצרי הפרזול מיוצרים היום מאלומיניום. האלומיניום הוא מתכת קלה ורכה, ללא זיקה מגנטית. בגלל שהיא רכה מאוד, וצפיפותה היא כשליש ביחס לצפיפות הנחושת או הפלדה, נחשבת מתכת האלומיניום למתכת הניתנת לחישול בקלות יחסית.
בדומה לזהב לאלומיניום יש ברק טבעי. ברק זה נוצר כתוצאה ממפגש השכבה החומצית החיצונית והעליונה שלה עם האוויר. האלומיניום מתגבש בקלות ובאמצעות פרזול ניתן גם לעצבו במגוון צורות ולמגוון מטרות. לאלומיניום ישנה גם עמידות יחסית גבוהה מפני קורוזיה, ואף נעשה בו שימוש לריתוך פסי רכבת. 

 

פרזול בתעשייה

 

סגנונות פרזול

העבודה במתכת היא גמישה מאוד מבחינת היכולת לעצב פריט בכל מראה שהוא. 
הזכרנו את נושא הברק של האלומיניום ולעומתו את האופי ה'שחור' והכבש של הברזל. מי שרוצה בית במראה קלאסי או כפרי למשל יבחר פרזולים שחורים או מוכהים (מושחמים) עשויי ברזל או פליז. מי שירצה עיצוב מודרני, יכול להיות שיבחר במראה חלק ובעל ברק. 
ברק אפשר לקבל גם על ידי ציפוי מתאים: ציפוי כרום או ניקל הוא סוג ציפוי נפוץ בעיצוב מודרני, בעוד שציפוי נחושת - במראה הקלאסי-כפרי. 

 

ידיות מטבח

 

פרזול למטבח

אחד המקומות הבולטים ביותר בו יש מגוון גדול של מוצרי פרזול הוא המטבח. יש מוצרים ואביזרים סמויים - מסילות בתוך הארונות, למשל, או צירי דלתות פנימיים. יש מוצרים גלויים, שחשובים מאוד בעיצוב מטבחים ואלה הם ידיות לארונות ומגרות, מסגרות וכו'. 

 

ידיות מעוצבות לרהיטים

 

פרזול לריהוט

יש לא מעט רהיטים שבהם אפשר למצוא מוצרי פרזול. אלה הם לרוב רהיטים שיש בהם חלקים נעים, כמו ארונות מגירות למשל. רהיטים מפורזלים אחרים הם לרוב ארונות ספרים, בהם יש תומכי מדפים עשויי מתכת, או גם כורסאות וספות, להם יש רגלי מתכת. 

 

שולחן אדום ממתכת

 

פרזול שולחן

שולחנות מתכת הם היום מאוד פופולריים, במספר צורות עיצוב: 
צורה אחת היא שולחנות שכולם עשויי מתכת: פלטת מתכת מורכבת או מרותכת לבסיס שעשוי כולו ברזל או מתכת עמידה אחרת. שולחנות כאלה נפוצים בשימוש חיצוני. 
שנייה היא שולחנות בעלי מסגרת ברזל, שבתוכה משלבים לוחות עץ או חומרים אחרים - זכוכית או אקריליק, בתור דוגמא. שלישית היא ביצוע רגליים מברזל או מתכת אחרת, כאשר שאר חלקי השולחן עשויים מחומר טבעי או מעשה אדם. 

 

ראי עם מסגרת מתכת מעוצבת

 

פרזול זכוכית

כמובן שאי אפשר לפרזל זכוכית; הכוונה בתחום זה היא לייצור מסגרות מתכת לשולחנות או מסגרות למראות ומשטחי זכוכית אחרים. 
אופציות אחרות בתחום הן שילוב של חלקי וקישוטי מתכת שונים בדלתות וכן כמובן ידיות או צירים שמתקינים על דלתות וחלונות זכוכית. 
בנוסף לשימושים ביתיים, פרזול הוא היום גם חלק בלתי נפרד מתחום הבנייה. פרזול, בעיקר מאלומיניום, משמש למגוון פתרונות בנייה יעילים, נוחים וזולים ביותר.
כמעט בכל בניין ניתן למצוא מוצרי פרזול שונים; מחברים, צירים גלויים וסמויים, ידיות ונוקשי דלתות הם רק חלק ממוצרי פרזול רבים הקיימים בשוק, בתחום הבנייה ובתחומים אחרים.

 

 פרזול כלי עבודה

 

פרזול בתעשייה ובבנייה

פרזול מוצרים שונים הוא היום גם חלק בלתי נפרד מענפי התעשייה, הבנייה והנגרות. בתעשייה ניתן למצוא מוצרי פרזול רבים ביותר, כדוגמת אביזרי ומכשירי עבודה. בשימושים תעשייתיים יש גם מתקני פרזול מאלומיניום, וכולנו מכירים וראינו צינורות, מדפים לשימושים תעשייתיים וכו'.
מוצרי פרזול פופולריים מאוד בתעשייה כיון שהם יעילים במיוחד וגם עמידים, ולאורך זמן הם חסכוניים בצורה משמעותית ביחס למוצרים שאינם עשויים ממתכת.
בתחום הנגרות משמשים מוצרי פרזול לצורך חיבור בין חלקי עץ השונים וכן לקישוט: ברגים, צירים, מחברים, מסילות, מסמרים וצינורות תלייה הם כמה דוגמאות של מוצרי פרזול בתחום הנגרות.
 

search