העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מוצרי גבס וטרנד הבנייה הקלה

לגבס יתרונות רבים בכל הקשור לבנייה ושיפוצים. מהם שימושיו ואיך עובדים איתו?

תוכן עניינים - קישורים בתוך הכתבה
צוות B144
clock-icon 1 דקות קריאה

בניה קלה וידידותית לסביבה היא שם המשחק היום. שימוש במוצרי גבס ואפילו בבלוקים קלים, יכול לא רק לסייע לכם בשיפוץ או בניית בית, אלא להיות בסיס להרבה שיפורים. היתרונות הגדולים: עלות, גמישות בתכנון וביצוע, בידוד תרמי ואקוסטי ו- אפשרות למחזור.

גבס הוא מינרל טבעי. כאשר מחממים אותו, מתאיידים המים שלכודים בו. כאשר מרטיבים אותו, ניתן לעבד אותו לצורות שונות. בין יתרונותיו הגדולים של הגבס הם הגמישות העיצובית שניתן להשיג בעזרתו, נוחות השימוש והמראה החלק והיפה של האלמנטים השונים. החסרונות הגדולים הם חולשה מכנית ואי עמידות בפני לחות גבוהה או מפגש קבוע עם מים. בגלל זה, קירות גבס אינם מתאימים לתליה של אביזרים כבדים, מותקנים כשהם מוגבהים מהרצפה ואינם מתאימים לשימוש חיצוני או במקומות חשופים למים.

מה אפשר לבצע בגבס?

עבודות גבס הן עבודות מאוד מדויקות, שניתן לבצע במהירות ובחללים קטנים. כך ניתן לבצע בגבס נישות שונות, הנמכות תקרה ובניית מחיצות, כדי להעביר בהן כבלים, להתקין תאורה דקורטיבית ולקבל אלמנטים עיצוביים שלא ניתן לקבל בצורות בנייה אחרות, מלבד בנגרות או בנייה מתועשת יקרה.

מעצבי פנים ואדריכלים אוהבים מאוד להשתמש בעבודות גבס, לא רק בבתים פרטיים, אלא גם במשרדים: בנייני משרדים בנויים לרוב בצורה כזאת, שניתן לחלק את החדרים ולעצב אותם בהתאם לצרכי ודרישות הלקוח, והביצוע נעשה כמעט תמיד בגבס. קל גם מאוד לפרק את האלמנטים השונים ולהכין את המקום לשוכר הבא, וחוזר חלילה. החלקים השונים נשלחים למחזור.

כלים לעבודה עם גבס

את כל החומרים הבסיסיים תוכלו להשיג בחנויות לחומרי בניין: ברגים ומתלים, שפכטל למילוי וגימור, סרטי הדבקה וכד'. חנויות חומרי בניין קטנות לא תמיד יחזיקו לוחות גבס, אבל חנויות חומרי בניין גדולות יחזיקו לוחות, מסילות, וכד'. מחנות חומרי בניין כזאת כדאי לקנות גם מספרי פח וסכין חיתוך מתאימה לעבודות גבס, וכן מברגה, אם אין לכם. ברוב המקרים תוכל לקנות את כל אלה לא רק בחנויות חומרי בניין, אלא גם ברשתות עשה זאת בעצמך.

עבודות גבס

עבודה בגבס אינה מסובכת, אבל דורשת הקפדה על כללים ועקרונות ברורים. לדוגמא, כדי להקים קיר או מחיצת גבס, יש להקפיד על שימוש ברכיבים השונים: העבודה בגבס כוללת כמובן שימוש בלוחות – אלה מגיעים בגדלים קבועים ואחידים – מסילות שונות לצורך הרכבה, ברגים מיוחדים, סרטים דביקים וחומרים שונים לגימור: שליכט, זוויות קשיחות וגמישות וכד'.

אם החלטתם לבצע עבודות גבס בעצמכם, כדאי מאוד שתתרגלו קודם כל על יחידה לא גדולה, או במקום שאינו חשוף מדי. לדוגמא, עבודת גבס ביצוע מחיצת הפרדה במרתף, היא עבודת גבס שלא נורא אם הגימור שלה לא יהיה מושלם, ויכולה להיות תרגול טוב, בדרך לביצוע עבודות גבס עדינות יותר. לוחות ניתן גם להצמיד לקירות חשופים או סדוקים, וגם זה סוג של עבודת גבס שאינה דורשת מיומנות גדולה מאוד.

בעבודות גבס חשוב מאוד להקפיד על דיוק בחיתוך ובהתקנה ובעיקר בגימור: מילוי והחלקה טובה של כל מקומות החיבור ומילוי שקעי הברגים והחלקה שלהם, יבטיחו מראה חלק ויפה, שהוא כאמור אחד היתרונות הגדולים של עבודה בגבס.

search