העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

סוגי הטיפולים במוסך מורשה

מוסכים מורשים הם מוסכים בעלי רישיון של משרד התחבורה. חלקם הם גם מוסכים מורשים על ידי יבואן מסוים, והם מציעים לרוב סל טיפולים גדול ומגוון מזה של מוסכים רגילים

צוות B144
clock-icon 2 דקות קריאה
מוסכים מורשים הם מוסכים בעלי רישיון של משרד התחבורה

מוסך מורשה – כזה שיש לו אישור של אגף המוסכים במשרד התחבורה – חייב לעמוד בקריטריונים מסוימים כדי לקבל רישיון עסק. 
בין השאר, בראש המוסך חייב לעמוד בעל מקצוע בעל תעודת הסמכה של משרד התחבורה; תעודה שמעידה על הלימודים שעבר ועל כך שעמד בבחינות המקצוע והוא רשאי לבצע טיפולים ותיקונים ברכב, לפי ההכשרה שלו.
מוסכים מורשי יבואן הם מוסכים מורשים רגילים, שעברו הסמכה של יבואני הרכב על דגמי הרכב שהם מייבאים. ברוב המוחלט של המקרים מדובר במוסכים יחסית גדולים, שיכולים לתת מגוון גדול של שירותים ולבצע תיקונים של תקלות מסוגים רבים. 
חשוב לדעת, שאתם לא חייבים לטפל או לתקן את הרכב שלכם במוסך מורשה יבואן דווקא. כל מוסך מורשה יכול לבצע התקנת אביזרי רכב, תיקונים ואחזקת רכב, בלי לפגוע בהכרח בתנאי האחריות שלכם. 

 

האם ומתי חייבים לתקן את הרכב במוסך מורשה?

יש טיפולים ותיקונים שאתם יכולים לבצע אפילו בעצמכם, שלא לדבר על "סתם בעל מקצוע": החלפת שמנים, למשל, תיקוני מיזוג אוויר לרכב או פחחות. 
מצד שני, יש תיקונים בטיחותיים, שחייבים לבצע במוסך מורשה. לדוגמא, אם נכשלתם בטסט ודרוש לכם אישור תיקון של תקלה בטיחותית – בלמים, למשל – אתם חייבים אישור של מוסך מורשה. 

 

התמקצעות מוסך בנישה ספציפית

מוסכים מורשים יכולים לספק מגוון גדול של שירותים או להתמקצע בסוג מסוים של תיקונים וטיפולים או סוג מסוים (לא בהכרח יצרן מסוים) של כלי רכב. 
מוסך מורשה יכול להתמחות בחשמלאות רכב, במיזוג אוויר לרכב או בתיקוני שלדה ופח (פחחות וצבע). מוסך אחר יכול להיות מומחה בניקוי, תיקון ושחזור מנועים, במערכות הצתה או בתיקוני וכיווני פרונט; כל מוסך וההתמחות שלו. 
מוסך אחד יכול לטפל רק בכלי רכב פרטיים ובמנועי בנזין, ומוסך אחר – להתמחות ברכב מסחרי, במוניות או ברכבי דיזל בכלל. 
אם אתם מחפשים לכן מוסך מורשה, אל תסתפקו בהגדרה זו: ודאו שהמוסך מסוגל הוא כזה שיכול לספק לכם שרות בתחום ובנושא בו אתם מעוניינים. 

 

רכב במוסך מורשה

 

סוגי הטיפולים במוסך מורשה

כפי שאמרנו, מוסכים מורשים כלליים ומוסכי יבואן מורשים יכולים לרוב לספק לכם מגוון גדול של טיפולים:
חשמלאות רכב, מנוע, הצתה וטיימינג, מיזוג אוויר, מכלולי הנעה וניהוג (הגה, ציריות ותושבות וכו'), תא הנהג, מחוונים וכו'. 
במוסכים גדולים מאוד תהיה גם לרוב מחלקת פחחות וצבע ואפילו כיוון פרונט, למרות שהאחרון הוא דבר מאוד נדיר. ברוב המקרים, חייבים להודות, המוסך יוציא את הרכב שלכם למוסך שאיתו הוא עובד באופן קבוע לצורך תיקוני פחחות וצבע, התקנת אגזוזים, כיוון פרונט ולמטרות נוספות.
כדאי לדעת שגם אם קיים פחח או צבע או אפילו צמיגאי בשטח המוסך, הוא לרוב שוכר את השטח מהמוסך עצמו, ועובד עם המוסך בתאום ומקבל ממנו עבודות. לכם, כלקוחות, זה לא משנה, אלא להיפך: זה מאפשר לכם לקבל שרות מגוון מבחינת תחומי השרות לרכב, והכול תחת קורת גג אחת. 

 

במידה ומוסך מורשה לא יכול לתת שרות מסוים, האם כדאי לחלק את הטיפול?

מוסכים רבים מוציאים את העבודה לבעל מקצוע חיצוני, כאשר הם לא יכולים לתת שרות או לבצע טיפול במכלול מסוים.
עבודות אלה יופיעו בחשבון שלכם תחת "עבודות חוץ", כאשר העלות שלהן עלולה להיות די גבוהה: המוסך עלול לגבות פרמיה עבור שליחת הרכב למוסך החיצוני, והוא גם מצפה להרוויח על השרות שנתן. 
מצד שני, המוסך שלכם מקבל את אותו שרות במחיר שהוא לרוב נמוך יותר מזה שאתם תקבלו. 
אם מדובר בשרות גדול או טיפול מורכב ומסובך, יש בהחלט מקום לברר כמה הוא יעלה לכם במוסך מתמחה. מצד שני, אם מדובר ב'ליטוש פנסים' או 'הרכבת אגזוז', החיסכון הנקודתי שלכם עלול להתבטא ב- 50 – 200 ש"ח ויתכן ולא כדאי לכם לבזבז זמן על נסיעה למוסך אחר, ועל כל הטרחה הנלווית לכך. 

 

התעדכנו במחירים של השירותים השונים שניתן לקבל במוסך ובצעו בחירה חכמה


לסיכום: מוסכים מורשים יכולים להיות מוסכים כלליים, למכונאות כללית, או מוסכים מתמחים. כדאי לכם לבחור מוסך קבוע, שיכול לתת לכם מגוון שירותים באיכות טובה ולאורך זמן ולפנות בעת הצורך למוסף מתמחה. 

מחפשים מוסך? מצאו מוסך מומלץ הכי קרוב אליכם באתר B144 בעזרת סינון לפי מיקום 
 

search