העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

הכחשת בעיית בריחת שתן בקרב קשישים

קשישים המגיעים לבתי חולים ולמחלקות פנימיות אף סובלים יותר מהתופעה של דליפת שתן וחוסר שליטה על הסוגרים.

צוות B144
clock-icon 1 דקות קריאה

חוסר שליטה על הסוגרים (UI) היא בעיה נפוצה ושכיחה בקרב מבוגרים. מחקרים קודמים מצאו כי השכיחות נעה בין 12-15 אחוזים מכלל המבוגרים אשר יסבלו מתופעה זו (היו אף מחקרים אשר דיווחו על 30%).

קשישים המגיעים לבתי חולים ולמחלקות פנימיות אף סובלים יותר מהתופעה של דליפת שתן וחוסר שליטה על הסוגרים. לכן בעיה זו אינה בעיה הנמצאת רק בבתי חולים אלא היא שכיחה בקרב הפונים לשירותי בריאות מקומיים.

בריחת שתן גורמת למערך של בעיות הנעות בין בושה אישית והכחשה ועד לסכנה לבריאות הציבור. השימוש בחיתולים למבוגרים עלול להנציח בעיה זו בקרב מבוגרים אשר יכולים להתמודד עם תופעה זו. כדאי לעשות את כל האפשר בכדי שהמבוגר העצמאי יצליח להתאפק ולשלוט בסוגריו. אולם, ישנם אנשים רבים, אשר מפאת סיבות שונות (בין אם זמניות ובין אם קבועות) חסרים את היכולת הפיסית להתאפק, ולכן הם יזדקקו לעזרים שונים, כמו תחתוני ספיגה.

העלאת הבעיה למודעות

הדרך הפשוטה ביותר להתגבר על המכשולים בדיון ביחס לחששות מחוסר שליטה על שלפוחית השתן כמו בעיית דליפת שתן ופעילות יתר של השלפוחית עם המטופלים הוא רק באמצעות שאילת שאלות כנה וישירה. בעיה זו עלולה להוריד באופן משמעותי את איכות החיים, כך שהאדם ירגיש חוסר נוחות, חוסר אונים ודיכאון. מצב זה, בדרך כלל ייטה להידרדרות במהלך השנים ויפריע יותר ויותר.

המטופל עלול לנווט את חייו סביב מיקומי השירותים, כך שהוא ייטה לא להתרחק מביתו, להתבודד מבחינה חברתית והוא לא ימצה את שנות חייו הטובות. עם זאת, פעמים רבות, המבוגרים ייטו להכחיש את הבעיה באופן כה נחרץ, רק מחשש לסטיגמה או תלות. מעבר לבעיה החברתית, קרובי המשפחה נוטים לספר ולדווח על בעיית ריחות לא נעימה השוררת ברחבי הבית, ועלולה להעיד על "תאונות" רבות וחוסר מודעות.

הבנת בעיית חוסר השליטה

דלקות בדרכי השתן ודליפת שתן בדרך כלל מסווגת כדליפת שתן דחופה כתוצאה ממתח ומאמץ (במיוחד בזמן שיעול, או פעילות גופנית). דליפת שתן עלולה להתרחש על רקע מחלות נוירולוגיות, כמו שבץ או מחלות דמנטיות. כמו כן, לאחר ניתוחים, עלולים המטופלים להרגיש דליפת שתן באופן זמני, כתוצאה מטראומה למקום הניזוק.

כאשר האדם המבוגר נהיה מודע לבעיה זו, הוא מוכן לפתור אותה ביתר קלות. העלאת הבעיה למודעות, ופריסת שלל פתרונות עבור המטופל, עשויים לסייע לו להחליט, ולפתור את בעייתו בצורה הנוחה לו ביותר. חשיבות הדגשה זו, היא בעיקר עבור אנשים מבוגרים אשר אינם צריכים לקבל בעיה זו כגזירת גורל אשר יש לחיות איתה בכל מחיר.

סיכום המאמר: דליפת שתן הינה בעיה אשר נוח ביותר להכחיש אתה, מכיוון שהפיתרון לה עלול להיות מאכזב ולגרור רגשות קשים.

search