העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מונית מונגשת לנכים - מה היא מכילה?

אם אתם בעלי מונית שמעוניינים להתאימה לנכים, או שאתם בעלי נכויות ששואפים להשתמש במונית שמותאמת לשרת אתכם הכתבה הזו היא בשבילכם.

clock-icon 2 דקות קריאה
צוות B144

שרותי מוניות והסעות הם שירותים מבוקשים בכל חלקי הארץ. כל בני האדם נהנים מהיכולת להזמין מונית לכל מקום או מטרה. בשנים האחרונות למרבה המזל השתכללו שרותי ההסעות והמוניות וחלקם הפכו זמינים ונגישים גם עבור נכים.

בשונה מאנשים שאינם סובלים מנכות כלשהי – נסיעה במונית איננה דבר טריוויאלי עבור נכים, וחלקם חייבים להסתייע במונית מונגשת לנכים כדי לזוז ממקום למקום. אם אתם בעלי מונית שמעוניינים להתאימה לנכים, או שאתם בעלי נכויות ששואפים להשתמש במונית שמותאמת לשרת אתכם למרות מוגבלויותיכם, הכתבה הזו היא בשבילכם. מה זו מונית מונגשת לנכים? מה היא מכילה? ומה חשוב שיהיה בה? כל התשובות לפניכם

מה זה מונית מותאמת לנכים?

זוהי מונית שמותאמת להסעת נכים ובעלי מוגבלויות. כאשר מדברים על התאמה מתכוונים לאדפטציה בכמה מישורים:

1. עליה והורדת נוסעים: יש צורך בגישה בטוחה וקלה של נכים למונית, בהתחשב במצבם ובעזרים שלהם (כסאות גלגלים למשל).

2. ישיבה ונסיעה בטוחות: נכים חייבים לשבת בצורה בטוחה ונוחה.

3. תקשורת עם הנהג: לנכים (יתכן שמדובר בנכות חושית ולוא דווקא פיסית, כגון עיוורון, חירשות ואילמות) חייבת להיות דרך לתקשר עם הנהג בקלות וביעילות.

איך הופכים מונית רגילה למונית מותאמת לנכים?

1. בוחרים אוטו גדול ומתאים: בגדול, כל אוטו יכול להפוך לאוטו נכים עם התאמות מסוימות, אבל מאחר ומדובר במונית, חשוב שיהיה זה אוטו גדול. אם כבר הופכים מונית למונית מונגשת לנכים רצוי שהיא תהיה גדולה ומרווחת, כך שתוכל להתאים לכל סוגי הנכויות. היא צריכה להיות גדולה מספיק להכיל כסאות גלגלים, מקומות אחסון לעזרים שונים ושלל מערכות שהופכות אותה רכב מתאים להסעת נכים.

2. מצטיידים בסבלנות ואנושיות: לא כל נהג מונית יכול לנהוג במונית מותאמת לנכים. הוא חייב להיות סופר אנושי, סופר אדיב וסופר סבלני. כל יציאה וכניסה מהמונית, כל ליווי וכל שירות הם שונים מהשירותים שניתנים לנוסעים שאינם נכים. הכל לוקח יותר זמן ודורש יותר מעורבות של הנהג.

3. פונים לחברה המתמחה בהתאמת רכב לנכים ומקבלים ייעוץ לגבי כל המערכות שניתן ומומלץ להתקינם ברכב על מנת להפכו רכב מותאם לנכים. יש כיום שלל טכנולוגיות ושיטות להפוך כל אוטו רגיל, ובכלל זה מונית, לאוטו מונגש לנכים. בין האביזרים והמערכות שחשוב שיהיו במונית, כדי שזו תוכרז כמותאמת לנכים, ותוכל לשמש אנשים הסובלים מקשת רחבה של מוגבלויות, בולטות המערכות הבאות:

מערכות המאפשרות גישה לרכב – הכוונה היא לעזרים שיאפשרו כניסה ויציאה מהרכב. אלה הן פעולות מורכבות וחשובות, בוודאי אם הנכים יושבים בכיסא גלגלים. על מנת להתאים את הגישה לרכב גם לנכים יש להרכיב במונית מעלית או מרימון שיאפשרו נשיאת האדם לרכב, או נשיאתו ואחסונו של כיסא גלגלים.

שינויים מבניים ברכב לשם התקנת מערכות עזר: פעמים רבות הפיכת רכב רגיל לרכב נכים דורשת הנמכת רצפה או הגבהת גג.

התקנת כסאות מיוחדים: מונית מותאמת לנכים תכלול כסאות ישיבה נוחים ומותאמים לנכים ויש אפשרות להתקנת בסיסים חשמליים לכיסאות שיאפשרו הזזה של הכיסאות לשם מיקום כסאות גלגלים במקומם; או הזזה נקודתית של הכיסאות לשם כניסה ויציאה של נוסעים מהרכב.

התקנת עזרים הקשורים לבטיחות: כדי להבטיח את בטיחות הנסיעה חשוב לשלב ברכב המיועד להסעת נוסעים נכים אמצעי בטיחות למיניהם הכוללים, בין היתר כסאות מתאימים, אמצעי מיגון, אמצעים לקיבוע כסאות גלגלים, מערכות תקשורת בין הנוסעים לנהג, מראות או מצלמות המשדרות לנהג את המתרחש בתא הנוסעים ועוד.

לסיכום, נהג מונית שרוצה שרכבו יסיע נכים חייב להפוך את המונית שבבעלותו למונית מונגשת לנכים. הדרך לעשות זאת היא הצטיידות ברכב גדול, הצטיידות בלא מעט אנושיות והרבה סבלנות ולבסוף קבלת ייעוץ ורכישת עזרים ומערכות מתאימים שיהפכו את המונית לרכב מונגש. ומה לגבי הנוסעים? אם הם מזמינים מונית שמתהדרת בתואר מונית מתאימה לנכים עליהם לוודא מבעוד מועד שאכן מדובר ברכב כזה. עליהם לבדוק האם המערכות הקיימות מתאימות לסוג הנכות שלהם והאם יש באוטו עזרים שעונים על הצרכים שלהם ושיאפשרו להם נסיעה בטוחה.

search

רוצה לדעת כמה תעלה הנסיעה הבאה שלך במונית?

מחשבון מוניות

מחשבון מוניות


* ישנן תוספות המשפיעות על המחיר הסופי, לפירוט >

חישוב מחיר הנסיעה

מחיר הנסיעה במוניתמחיר משוער

חישוב מחדש

הזמנת מונית