העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מהו אמצעי התחבורה הכי מוצלח?

להלן השוואה בין אמצעי התחבורה השונים על מנת לנסות להכריע מי מהם הוא הטוב ביותר

clock-icon 1 דקות קריאה

האם ידעתם שהתחבורה הציבורית הקדימה מאוד את הרכב הפרטי? במאה ה-19 כבר פעלו במדינות מתועשות ברחבי העולם רכבות קיטור ורכבות חשמליות שהסיעו נוסעים רבים לאורכן ולרוחבן של המדינות והיבשות. רק בתחילת המאה ה-20 הפך הרכב הפרטי לכלי תחבורה זמין. ברבות השנים השיג הרכב הפרטי מקום של כבוד ורבים מאוד מחזיקים כיום רכב פרטי. עם זאת, התחבורה הציבורית עודנה תופסת מקום של כבוד בחיי היום-יום של כולנו. 

מהי התחבורה הציבורית המוצלחת ביותר?

בבואנו להשוות בין סוגי תחבורה שונים: רכבת, אוטובוס, רכב פרטי ומונית, נבדוק מדדים מסוגים שונים – נוחות, זמינות, מחיר ויעילות.

  • נוחות  - הנסיעה ברכב פרטי דורשת מהנוסע להיות אחראי על הנהיגה, להיות ערני וקשוב כל העת ולמעשה נסיעה כזו היא נסיעה מאוד מעייפת שלא מאפשרת רגיעה או מנוחה. בדרך מפגישה לפגישה, באמצע של יום עבודה עמוס במיוחד, עדיף לבחור בנסיעה במונית רק בשביל לעצום עיניים ולנוח למספר דקות.
    הנסיעה באוטובוס תלויה רבות בחברה שמפעילה את האוטובוסים ובאוטובוס עצמו החל מאוטובוס חדשני, ממוזג ונוח ועד לאוטובוס מיושן שהנסיעה בו יכולה להיות חוויה בלתי נעימה. הנסיעה ברכבת היא בדרך כלל נסיעה נוחה יחסית, אבל גם כאן יש תלות רבה במצבה של הרכבת, בעומס הנוסעים, במזג האוויר וכדומה. למעשה, הנסיעה במונית משלבת את נוחות הנסיעה ברכב פרטי והרוגע של נסיעה שבה מישהו אחר הוא זה שנוהג ברכב.
  • זמינות  - האוטובוס והרכבת פועלים על-פי לוחות זמנים קבועים ולמעשה דורשים מהנוסע להתאים את עצמו ללוח הזמנים שלהם. רק הרכב הפרטי והמונית מאפשרים לנוסע לקבוע את לוח הזמנים בעצמו והם זמינים למעשה כמעט באופן מלא.
  • מחיר – מחירי הנסיעה באוטובוס וברכבת הם המחירים הנוחים יותר אולם חשוב לזכור שעל מנת להגיע אל התחנות הקבועות שלהן יש לשלב פעמים רבות בין שני סוגים של כלי תחבורה כך שיש לבחון כול מקרה לגופו.
  • יעילות – בעוד שהנסיעה ברכב פרטי, באוטובוס או ברכבת דורשת פעולות נוספות לפני ההגעה למקום חפצך – ברכב הפרטי עלייך למצוא מקום חנייה נוח וחוקי ואילו ברכבת ובאוטובוס עלייך להגיע מהתחנה הקבועה ועד למחוז חפצך שעלול להיות מרוחק ממנה – במונית ההגעה היא תמיד 'מדלת לדלת' ובסיום הנסיעה אתה כבר נמצא ביעד ללא צורך לדאוג לשום דבר בנוסף. כמו כן, בעוד ברכבת ובאוטובוס נתיב הנסיעה קבוע ובלתי גמיש, הנסיעה במונית מאפשרת לך לבחור ולשנות את נתיב הנסיעה בהתאם לצרכים ולתנאי התנועה והכביש.

לסיכום, לכל אחד מסוגי התחבורה יתרונות וחסרונות משלו אך קל מאוד להבחין כי למונית יתרונות משמעותיים עבור הנוסע המחפש נוחות, זמינות ויעילות. המונית היא אמצעי התחבורה שבו זמן הנסיעה הוא פעמים רבות הזמן הקצר ביותר והמועד הוא המועד המתאים לך ביותר. נסיעה במונית מאפשרת לכם לנצל את זמן הנסיעה כולו לעבודה או למנוחה והכי חשוב פעמים רבות נסיעה במונית בסופו של דבר זולה יותר מנסיעה ברכב פרטי.