העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

המדריך המלא להוצאת רישיון על מונית

חשבתם שכדי לנהוג במונית צריך רק רישיון נהיגה בתוקף וידע בהפעלת מונים? תחשבו שנית: בהחלט דרוש לימוד נהיגה למונית ויש מי שמעביר קורסים כאלה, כמובן

clock-icon 2 דקות קריאה
צוות B144
איור של נהג מונית

בישראל, אומר משרד התחבורה, משתמשים מדי יום כ- 600,000 נוסעים במוניות. הנתון הזה עשוי להדהים אתכם, אבל יש לזכור שהוא כולל גם מוניות שרות, שכל אחת מהן מסיעה נוסעים רבים.
ובכל זאת, בערים הגדולות וגם בין הערים, מוניות הן אמצעי תחבורה יעיל ונפוץ מאוד. כיום יש למעלה מ- 8,000 נהגים רשומים רק באחת מחברות אפליקציות המוניות הגדולות, והענף כולו מעסיק יותר מ- 40,000 בני אדם. 

 

משרד התחבורה שולט בענף

אם אתם רוצים רישיון נהיגה במונית דעו שמשרד התחבורה קבע כללים מדויקים וברורים לקבלת רישיון נהיגה לרכב ציבורי, הכולל מונית דרגה D1. 
כללים אלה כוללים למשל ותק של שנתיים בנהיגה על רכב פרטי, גיל מעל 20.5, שמונה שנות לימוד לכל הפחות ועוד.  ניתן להתחיל ללמוד לקבלת רישיון נהיגה על מונית כבר בגיל 20. 
משרד התחבורה מגביל את מספר המוניות בישראל וכדי לקבל רישיון נהיגה על מונית – בלי קשר לשאלה אם יש לכם מונית או 'מספר ירוק' או שלא – אתם חייבים לעמוד בכללים השונים לקבלת רישיון נהיגה למונית לפני שמתחילים או פונים ללימוד נהיגה מונית. 
בלימוד נהיגה למונית אי אפשר להתחיל לפני שמשרד התחבורה וידא שבריאותכם תקינה ושאין לכם הרשעות בעברות תנועה חמורות או עבר פלילי. לשם כך עליכם לגשת למשטרה ולהוציא מה שקרוי "תעודת יושר", שהוא גיליון העדר הרשעות. 
לאחר שבמשרד התחבורה יקבלו את תעודת היושר שלכם, יפנו אתכם לקביעת תור במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, שם מבצעים בדיקות רפואיות. 
רק לאחר שברור שאין לכם עבר פלילי או הרשעות בנהיגה, שראייתכם ובריאותכם תקינות, רשות הרישוי מאשרת לכם לגשת לקורס נהיגה לרכב ציבורי ולימוד נהיגה למונית. בתום הקורס ללימוד נהיגה למונית מתקיים מבחן עיוני ומעשי (טסט) שיקבע אם תקבלו רישיון נהיגה למונית או שלא. 

 

מה לומדים בקורס נהיגה ציבורית ולימוד נהיגה למונית? 

לימוד נהיגה על מונית כולל מגוון שלם של נושאים והוא בהחלט מעניין. לדוגמא, לימוד נהיגה לקראת רישיון נהיגה במונית כולל 24 שעות של לימודי אנגלית בסיסית. 
בנוסף, במסגרת לימוד נהיגה על מונית לומדים דיני תעבורה, עזרה ראשונה ואפילו כיבוי. אומנם, לא נבחנים יותר על שמות רחובות בערים בהן נוהגים, אבל לימוד נהיגה למונית כולל בהחלט 24 שעות לימוד של הכרת הארץ – ובחינה בנושא, שנערכת על ידי משרד מחלקת הבחינות של העבודה. 

 

נהג מונית באמצע העבודה ממתין לנוסעים

 

מה לגבי הכרת הרכב ולימודי נהיגה במונית?

גם זה נושא חשוב בקורס נהיגה ברכב ציבורי. במסגרת לימוד נהיגה על מונית, 24 שעות לימוד מוקדשות ללימוד והכרת הרכב; נושא שכמעט לא נלמד בקורס נהיגה כללי ברכב פרטי. נהיגה מונעת גם היא נכללת בלימודי נהיגה מונית, וזאת בהיקף של 12 שעות. 

 

בחינה מעשית ועיונית

עם סיום לימודי נהיגה על מונית, מקיים משרד התחבורה שורה של מבחנים עיוניים ומעשיים. המבחן המעשי מתבצע על ידי בוחן נהיגה – "טסטר" – מטעם אגף הרישוי למוניות ואוטובוסים. 
לסיכום: לימודי נהיגה מונית הם חובה למי שרוצים לקבל רישיון נהיגה במונית. הקורסים מתבצעים על ידי מכללות שונות ברחבי הארץ ובסיומם נערכים מבחנים שונים. לקורסים עצמם וללימודי נהיגה מונית יכולים להירשם ולגשת רק מי שעמדו בתנאים בסיסיים מוגדרים. 

 

מה לגבי המונית עצמה?

ככלל, משרד התחבורה מעדיף את האוטובוסים ככלי תחבורה ציבורית בישראל. מספר המוניות הוא כאמור מוגבל, ומשרד התחבורה לא משחרר בקלות רישיונות נוספים למוניות. 
מה שניתן לעשות הוא לקנות רישיון למונית – מה שנקרא מספר ירוק, שעלותו גבוהה והיא שווה לכמה עשרות אלפי דולרים. 
אופציה אחרת היא לשכור מונית על בסיס יומי או לעבוד כנהג שכיר, אצל מישהו שיש לו מונית או מספר מוניות. ואגב, מי שיש לו מונית בעצמו לא חייב להיות בעל רישיון נהיגה על מונית. 
אם אתם רוצים להגיע ממקום למקום בקלות - היעזרו רשימת מוניות עדכנית באתר b144 בו תמצאו בקלות מונית זמינה בעיר שלכם.

 

search
ממוצע דירוגים: 5 מתוך 5, כמות מדרגים:1