העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

ניקיון חדרי מדרגות: מה זה כולל

ניקיון חדרי מדרגות או בפשטות – ניקיון מדרגות, הוא כבר לאו דווקא עניין למנקה המסורתי של פעם. היום ישנן חברות ניקיון שמתמחות בניקיון מדרגות.

clock-icon 1 דקות קריאה

ניקיון חדרי מדרגות או בפשטות ניקיון מדרגות, הוא כבר לאו דווקא עניין למנקה המסורתי של פעם. היום ישנן חברות ניקיון שמתמחות בניקיון מדרגות

נקיון מדרגות מאז ועד היום

בבניינים המשותפים של פעם, בני שלוש וארבע קומות, היה מנקה מדרגות שהיה מגיע פעם בחודש לבניין, שוטף ומנקה את המדרגות. ברוב המקרים, ועד הבית היה אחראי ליצור קשר עם פועל שהיה עובד בכל הבניינים בסביבה, "סוגר איתו מחיר" ומוודא שהוא אכן מגיע לעבודה, מבצע היטב את נקיון המדרגות וחדרי האשפה ומקבל תשלום.

כיום השתנו הדברים: תשלום דמי ביטוח לאומי, ההכרה בצורך לשלם פיצויים לעובד שמפוטר וחוק פנסיה חובה מקשים על ועדי בתים רבים: לא תמיד, אבל בהחלט ישנם ועדי בתים, שמסובך להם לנהל את כל הבירוקרטיה הזו כדי לדאוג לניקיון המדרגות וחדר האשפה.

בנוסף, כבר כמעט ולא בונים יותר בניינים בני שלוש וארבע קומות, ומגדלי מגורים ובניינים מגורים גבוהים יותר נמסרים לטיפולן של חברות נקיון שמבצעות ניקיון מדרגות או חברות ניהול ואחזקה. האחרונות כוללות כמובן ניקיון מדרגות, פוליש לרצפה וחדרי אשפה בסל המוצרים והשירותים שלהן.

מה כוללים שירותי ניקיון מדרגות לסוגיהם השונים?

כמובן שניקיון מדרגות לא מסתכם כבר מזמן בניקיון מדרגות נטו: כיום כלולים בכך גם ניקוי המעלית וניקוי החללים הציבוריים האחרים הלובי, למשל. במקרים רבים, את ניקיון מדרגות מבצעות אותן חברות שדואגות לניקוי החיצוני של הבניין או לניקיון חדרי האשפה, הגינה והכניסות.

יש חברות שירותי ניקיון ואחזקת מבנים שמחלקות את שירותי הניקיון לפי דרגות והיקף: ניקיון שוטף, ניקיון תקופתי ואחזקה מונעת או "תחזוקה קטנה". כך אנחנו מוצאים שניקיון מדרגות שוטף כולל שטיפת המדרגות ואותם חללים רלוונטיים (לובי, מעלית וכד'), ניקוי חלונות ואולי השקיה של עציצים וצמחים בתוך המבנה.

נקיון מדרגות תקופתי יכלול ניקוי בקיטור, למשל, ניקוי של מקומות שקשה להגיע אליהם וחללים נסתרים יותר במדרגות. ניקיון ואחזקה מונעת יכללו את כל חלקי ניקיון מדרגות עליהם דיברנו, ובנוסף בדיקת מערכת תאורת החירום בכל הקומות, צביעה מונעת, איטום חריצים בפני מזיקים ואולי גם הדברה מונעת.

ישנם בהחלט חדרי מדרגות רבים שלא מגיעים אליהם ב"שוטף" ואינם זקוקים לניקיון מדרגות חודשי. חדרי מדרגות אלה נהוג בכל מקרה לנקות ולתחזק פעם בתקופה רבעון או לכל היותר פעם בארבעה חודשים. ניקיון מדרגות כזה יהיה למעשה ניקיון מדרגות ותחזוקה מונעת ועליו להבטיח שכל המערכות השונות יפעלו במקרה חרום ושלא יתרבו בחדרי המדרגות מזיקים שונים וחרקים.