העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

טיפול בהפרעות קשב וריכוז

הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות היא הפרעה נפוצה בחברה המודרנית

clock-icon 1 דקות קריאה
צוות B144

הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות היא הפרעה נפוצה בחברה המודרנית: בכל שכבות האוכלוסייה, בכל הגילאים ובכל רמות האינטליגנציה, כאשר רק בישראל כ- 5% מאוכלוסיית הילדים וכ- 4% מהמבוגרים סובלים מהפרעות קשב, ריכוז והיפראקטיביות. הפרעות אלה מופיעות כבר בילדות וישנם מומחים הטוענים כי הם מופיעים כבר אצל העובר לפני לידתו. כך או כך, מדובר בתופעה המעסיקה היום את מיטב המוחות ברפואה המודרנית, תוך שהם מנסים בכל פעם להציע פתרונות חדשים בתחום של טיפול בהפרעות קשב וריכוז, כאשר רובן אינן מטפלות בהפרעה עצמה אלא בתסמינים שלה.

 

תיאוריית ה"צייד בעולם של חקלאים"

בעוד שמדענים ורופאים רבים חוקרים את טבעה של תופעת ADD  ו- ADHD, מציעים מגוון רב של דרכי טיפול בהפרעות קשב וריכוז, צצה בשנים האחרונות תיאוריה אנתרופולוגית המציגה את פירושה - ה"צייד בעולם של חקלאים". היא הוצעה לראשונה על ידי טום הרטמן, פסיכותרפיסט אמריקני ומסבירה כי מקורה של התופעה במעבר של בני האדם מחיים בחברות לקט-ציד לחברות חקלאיות. כך לדוגמא, בחברת לקט-צייד לאנשים בעלי הפרעות מסוג זה ישנו יתרון הישרדותי, בכך שהיא מאפשרת להם לעבור בקלות ובמהירות למצב של התמקדות יתר בסכנה. טיפול בהפרעות קשב וריכוז לפי תיאוריה זו מציע לסובלים להכיר את יתרונותיהם ולהשתמש בהם לטובתם. יתרה מכך, טיפול בהפרעות קשב וריכוז לפי תיאוריה זו מציע לכל הסובל מהן למצוא לעצמו עיסוק בהתאם: יזמות בשוק ההון, ספורט, ריקודים וכו'.

 

דרכי טיפול בהפרעות קשב וריכוז

כאמור, טיפול בהפרעות קשב וריכוז אינו נועד לטפל בהפרעה נוירולוגית כזו או אחרת אלא לטפל בתסמינים של ההפרעה. במילים אחרות, טיפול בהפרעות קשב וריכוז בא להקל על הסובל מההפרעה, תוך שהוא מאפשר לו ללמוד, לעבוד ולשמור על תפקוד תקין. היום קיים מספר רב של שיטות ודרכי טיפול בהפרעות קשב וריכוז: שימוש בתרופות כמו ריטלין וקונצרטה או שימוש בתרופות נוגדות דיכאון, הדרכה אלטרנטיבית כגון קורס התמקדות או רייקי, טיפול פסיכולוגי או טיפול דוגמת ביופידבק, נוירו פידבק, אימון מוחי וכו'. גם טיפול בהפרעות קשב וריכוז הקשור לתזונה נכונה וכושר גופני יכולים לסייע רבות.

 

בהפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים

דרכי טיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים הן רבות ומגוונות, אם כי הדרך המומלצת ביותר היא כל דרך שלא כוללת ריטלין, כיוון שאנשים מבוגרים יכולים לשלוט במעשיהם טוב יותר מאשר ילדים ואין צורך להתחיל בטיפול תרופתי ממושך. טיפול בהפרעות קשב וריכוז יכול להיות באמצעות רכיבה טיפולים, עיסוק בספורט מסוים כמו למשל מיומנויות לחימה מזרחיות וטיפול אצל פסיכולוג. בנוסף לכך, טיפול בהפרעות קשב וריכוז עם מאמן אישי (קואוצ'ר) יכול לעזור לסובלים מהן בכל הקשור ליחסי אנוש, ניהול קשרים חברתיים והקפדה על סדר יום מאורגן ומאוזן.

 

 

search