ייעוץ עסקי - המדריך המלא

מי רשאי לעסוק בתחום? כיצד יועצים עסקיים פועלים? מה תחומי העיסוק שלהם?

תחום הייעוץ העסקי אינו מוסדר בחוק בישראל אולם בשנת 2007, כדי להגן על בעלי עסקים מפני בעלי מקצוע שלא קבלו הכשרה מתאימה לעסוק בתחום, הוגשה הצעת חוק בנושא האוסרת על ייעוץ עסקי בלא רישיון. על כל זאת ועוד - בהמשך.

אבל מהו בעצם יועץ עסקי?

יועץ עסקי הוא מומחה בתחום העסקים, בין אם בתחום ספציפי ובין אם בתחום ניהול עסקים כללי. היועץ הוא פעמים רבות, איש עסקים או יזם שהצליח מאוד בניהול עסקיו. תפקידו הוא לייעץ למנהלי עסקים באופן מתמשך וקבוע או בתהליך נקודתי, בדרך כלל בתקופה של מיתון או משבר.

יועצים עסקיים מספקים למעשה תמיכה מקצועית עבור עסקים וארגונים ומסייעים להם להתגבר על מכשולים, כדי שהעסק ישגשג. היועץ העסקי בוחן את המצב הקיים בעסק ומייעץ בנוגע לדרכים והאפשרויות העסקיות העומדות בפני הלקוח בהתאם למסקנות שלו.

מי יכול להיות יועץ עסקי?

משום שהתחום אינו מוסדר, כאמור, בחוק יכול כל אחד לפעול בתחום הייעוץ העסקי אולם יועצים עסקיים מומחים מאוגדים בלשכת היועצים העסקיים בישראל שהוקמה בשנת 1996 ועוסקת בקביעת קריטריונים לרישוי העיסוק, בקידום המודעות למקצוע, בארגון השתלמויות מקצועיות וימי עיון ועוד.

תנאי הקבלה ללשכת היועצים העסקיים עוסקים בעיקר בהשכלה, בניסיון ובהתמחות של היועץ העסקי בעיקר בתחום העסקי בישראל. מה עושה יועץ עסקי? יועץ עסקי מלווה חברה, יזם או ארגון במהלך תקופה קצרה או ארוכה, הוא בוחן את המצב הקיים ומייעץ באשר לדרך המתאימה ביותר להגעה לתוצאות הרצויות.

באילו תחומים מייעץ יועץ עסקי?

מגוון הנושאים בהם ניתן לקבל ייעוץ מיועץ עסקי הוא רב מאוד. יש המבקשים את עזרתו של יועץ עסקי כבר בשלב הקמת העסק כדי להתחיל את הדרך העסקית ברגל ימין, יש הנעזרים בייעוץ עסקי בשלבים שונים של התפתחות העסק, הקמת אגפים חדשים, הרחבת מאגר הלקוחות, שינוי ביעדי החברה, החלפת מנהלים ועוד.

ישנם ארגונים הפונים ליועץ עסקי רק כאשר הם מתמודדים עם בעיה או מכשול הדורש ייעוץ של מומחה חיצוני.

כיצד פועל יועץ עסקי?

מרבית היועצים העסקיים יתחילו את התהליך בבחינה מדוקדקת של המצב הקיים בחברה או בארגון, החל מהמצב הכלכלי, עבור בדרכי העבודה של החברה וכלה בעובדים ובפוטנציאל הגלום בעסק. לאחר בחינת המצב הקיים יקבל היועץ העסקי ממנהל החברה את המידע אודות היעדים אליהם הוא שואף להגיע ויחד איתו הוא יבנה תוכנית עבודה לכול החברה שתוביל את המנהל ואת החברה אל היעדים באמצעות כלים ניהוליים, פתרונות מקצועיים, נקודות הסתכלות חדשות על בעיות קיימות ועוד. תהליך הייעוץ נעשה בדרך כלל בשלבים באמצעות פגישות עבודה בתדירות קבועה.

לסיכום, ייעוץ עסקי הוא כלי חשוב עבור מנהל עסק או חברה, שיתוף פעולה טוב עם יועץ עסקי מנוסה יכול לעזור להביא כמעט כל חברה לשיאים חדשים.

הצטרפו לניוזלטר שלנו והישארו מעודכנים

מאשר/ת לקבל הצעות, מיילים ועדכונים מאתר b144