העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

כיצד נפרדים מיועץ המס?

אין צורך בשיחה רגשנית, אך כן חשוב לדעת מבחינת החוק כאשר מחליטים לעזוב את יועץ המס

clock-icon 1 דקות קריאה
צוות B144

יועץ מס הוא יועץ אסטרטגי ואיש אמון של הלקוח שלו. גם אחרי שנים של עבודה משותפת או ליווי מקצועי, קורה והשניים צריכים להפרד. מה קורה אז? האם רשאי יועץ מס לעכב את עזיבת הלקוח שלו ומעבר ליועץ מס אחר? מהן ההשלכות העתידיות של עזיבת יועץ מס?

רישום יועץ מס כמייצג

בדומה לרישומו של רואה חשבון כמייצג במס הכנסה, מע"מ או ביטוח לאומי, גם ייצוג על ידי יועץ מס מחייב רישום ברשות המיסים ומלוי טופס יפוי כח. יפוי הכח הזה, שניתן ליועץ המס כדי שייצג אותנו בפני הרשויות, נמצא בתוקף כל עוד לא הודענו אחרת לרשויות המס. ההודעה על הפסקת ייצוג תעשה על ידי האזרח או התאגיד על גבי אותו "טופס יפוי כח" ויועבר לרשויות. חשוב לדעת שרשויות המס לא יכולות לשלול או לבטל ייצוג של נישום על ידי יועץ מס מייצג, רשום כחוק וכדין. זהו עניין של הנישום עצמו – והוא בלבד.

עד כאן העניין הפורמלי הפשוט.

מעבר ליועץ מס חדש

לאחר הגשת טופס יפוי כח, מתחיל תהליך המעבר ליועץ המס החדש. התקנות לגבי יועצי מס מחייבות אותם לבצע את התהליך בצורה יעילה ונעימה לכל.

מבחינה אתית, כל עוד אין ללקוח חובות עבר כלפי יועץ המס שלו, היועץ לא יכול לעכב את המעבר של הלקוח ליועץ מס אחר. יתרה מזאת, יועץ המס חייב לסייע ללקוח לעבור משרד או יועץ, לתת לו את כל המידע, הניירת והרישומים השונים שהצטברו אצלו. כל אלה, כדי שיוכל להעביר אותם ליועץ המס החדש או לרואה החשבון. היועץ החדש – באישור הלקוח – יכול גם להתיעץ עם יועץ המס ה'ישן' ולקבל ממנו מידע נוסף, וכל זה בצורה קולגיאלית. דברים אלה מועגנים בחוק יועצי מס, מחייבים את היועצים ובמידה והם לא מתקיימים ניתן לנקוט כלפיהם בסנקציות מתאימות.

מה קורה אם יש חוב של הלקוח ליועץ המס?

ראשית, במקרה כזה היועץ לא חייב להסכים להודיע ליועץ המס החדש על כך שהוא 'משחרר' את הלקוח.
שנית, יועץ המס רשאי לעכב אצלו ניירת ומסמכים שדרושים ללקוח, וגם כאלה שלא הוכנו על ידי יועץ המס עצמו, אבל רק בתנאים הבאים:
1. המסמך הגיע לידי יועץ המס לצורך או בהיותו נותן שרות ללקוח.
2. על יועץ המס להגיש תביעה לתשלום שכר הטרחה לכל היותר בתוך שלושה חודשים מהיום בו הלקוח דרש ממנו להחזיר או להגיש לו את המסמך.
בכל מקרה של התנהגות לא אתית לכאורה של יועץ המס, או במקרה שבו עלול להגרם ללקוח נזק משמעותי, רצוי לפנות ללשכת יועצי המס ולדווח על הבעיה או לבקש בוררות.

מהן ההשלכות העתידיות של מעבר מיועץ מס אחד למשנהו?

קורה וחלילה נפתחת חקירת מע"מ או מס הכנסה כלפי נישום שמיוצג על ידי רואה חשבון או יועץ מס מסוים. הדברים, מסתבר, קשורים לתקופה שבה האזרח היה מיוצג על ידי יועץ מס אחר. מה קורה אז?

הרשות יכולה לזמן את יועץ המס ה'ישן' למשרדיה, על מנת שיסביר את הדו"חות או את הנתונים מהתקופה שבה שימש כיועץ. האחריות תוטל על כתפיו של יועץ המס ה'ישן'.

הדברים מובאים כאן לצורך מידע בלבד ואין לראות בהם תחליף ליעוץ מקצועי.

search