העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

טיפול זוגי לפתרון משברים

הזוגיות עלתה על שרטון? המשפחה נקלעה למשבר?

צוות B144
clock-icon 1 דקות קריאה

ממאמנים אישיים ועד פסיכולוגים ויועצי זוגיות: רבים ישמחו לעזור לכם להשאר יחד, או לטפל בבעיות המשפחתיות שלכם. מה לצפות מטיפול משפחתי או טיפול זוגי, ומתי כדאי לשקול אותם?

טיפול זוגי - מתי?

זוגות נשואים רבים מגלים שאחרי כמה שנים, הם איבדו את החשק או היכולת לחיות זה עם זו בצוותא. משבר כלשהו, אובדן אינטימיות אחרי לידה, בגידה או אלף סיבות אחרות, הביאו את בני הזוג למסקנה שהם צריכים להפרד. יועצי נישואין ואנשי מקצוע לטיפול זוגי, הם אולי השלב האחרון לפני פרידה, אבל זה לא חייב להיות כך.

כדאי לפנות לטיפול זוגי גם כאשר דברים רק מתחילים 'לחרוק', או כאשר חשים בקושי. טיפול זוגי יכול להאיר דברים ולקרב בני זוג זה לזה. מטפלים – פסיכולוגים, מאמנים, או יועצי זוגיות אחרים שהוכשרו לכך – יעבדו אתכם על השבת האינטימיות ליחסים בינכם, אחרי לידה והצטרפות ילד חדש למשפחה; אירוע שרבים פונים בעקבותיו לטיפול זוגי.

בעיות נוספות בחיי בני זוג יכולות לנבוע מאבטלה של אחד מבני הזוג: מאמני זוגיות או מאמנים אישיים יכולים להועיל במקרים כאלה. זוגיות חדשה אחרי גירושים או אלמנות, גם היא משהו שטיפול זוגי יכול להועיל בו.

טיפול משפחתי – למי מתאים?

בעבר, נהוג היה לשלוח ילד 'בעייתי' לפסיכולוג או למטפל, לטיפול אישי. כיום, הגישה היא שהילד לא חי לבד, אלא הוא חלק מתא משפחתי. פסיכולוגים שעוסקים בטיפול משפחתי, וכן עובדים סוציאליים שעיסוקם הוא טיפול משפחתי, רואים את כל המשפחה כמכלול שמשפיע על הילד.

בטיפול משפחתי בוחנים את ההסטוריה של המשפחה, את האירועים שאולי הביאו למצב הנתון והבעייתי. בתהליך הטיפול המשפחתי, מטפל היועץ בחיזוק הקשר בין ההורים לבין עצמם ובחיזוק הקשר בין האחים, בנוסף לטיפול אישי בילד שחווה בעיות, אם ישנו כזה.
אין פלא שטיפול משפחתי וטיפול זוגי הולכים זה לצד זה: בעיות בין בני זוג יכולות וכמעט תמיד ישפיעו על הילדים, וזוגות רבים מגיעים לטיפול משפחתי כחלק מהטיפול הזוגי שלהם, וההפך.

מה עוד חשוב בטיפול זוגי וטיפול משפחתי?

לעיתים – דברים פשוטים. מטפלים טובים לא רק יאירו ויציפו בעיות, אלא לעיתים יפתחו בבני הזוג ובבני המשפחה יכולות חדשות, או כאלה שדעכו עם השנים: יכולות להקשיב ולחוש חמלה או שיתופיות הן חלק מהמכלול הזה, של טיפול זוגי. טיפול משפחתי במערכות אלימות – לאו דווקא מצד ההורים – גם הוא נושא חשוב, שמתפתח מאוד.

לסיכום, חשובה הכימיה. לעיתים ימליצו מאוד על מטפל או מטפלת לטיפול זוגי או משפחתי, אבל הם לא יתאימו לכם. זכרו שהכל אישי – גם הקשר בינכם למטפל או לפסיכולוג. חפשו את מי שיתאים לכם לטיפול.

search